Duşakabindeki kireç lekeleri tarih oluyor! İşte tesisatçıların sır gibi sakladığı o yöntem

Duşakabindeki kireç lekeleri tarih oluyor! İşte tesisatçıların sır gibi sakladığı o yöntem

Duşakabinlerde duş aldıktan sonra camlı yüzeyde kalan su damlalarının oluşturduğu kireç lekesi çoğu insanın ortak derdi. Aslında bu lekeleri kolayca yok edebiliriz. Suyun içinde yer alan kireç ve klor artıkları cama yapışarak hoş olmayan bir manzara oluşturuyor fakat bunun için tesisatçıların basit bir yöntemi var...

Sürekli su ile temas eden cam gibi yüzeylerde meydana gelen su lekeleri özellikle duşakabinlerde kendini gösterir. Duşakabinlerde meydana gelen su lekeleri oldukça can sıkıcı bir durum. Aşağıdaki haberimizde vereceğimiz tüyolarla duşakabinlerdeki su lekelerinden kurtulabilirsiniz...

Banyo yaptığımız alan olan duşakabinler gün içerisinde su ve sabun lekelerine maruz kalırlar ve bu durumda duşakabinlerde çirkin bir görüntünün oluşmasına neden olur. Bu lekeleri çıkarmak her zaman kolay olmadığı gibi bu lekelerle baş edebilmek için profesyonel temizlik yollarına başvurmamız da gerekebilir.

Evde uygulayabileceğiniz basit yöntemlerle bu lekeleri kolaylıkla temizleyebiliriz. Haberimizde vereceğimiz tüyolarla duşakabinlerdeki su lekelerinden kurtulabilirsiniz. İşte 'duşakabindeki su lekeleri nasıl temizlenir?' sorusunun cevabı...

Sert sular kireç ve klor barındırır. Bu maddeler cam gibi yüzeylere kolaylıkla yerleşir ve burada hiç de hoş görünmeyen manzaralar oluşturur. Bu lekeleri çıkarmak için sıradan kireç çözücüler faydalı olmayabilir. Bu durumda doğal yöntemlere başvurmak gerekebilir.

Her duştan sonra düzenli olarak temizlemeniz gereken bu alanlar düzenli temizliği yapılmadığında lekelerle dolar ve hoş bir görüntü ortaya çıkmaz. Bunu önlemek için asitli çözeltilerden yararlanmanızda fayda vardır. Ancak bu çözeltileri uygularken cam yüzey olmasına dikkat edin. Plastik gibi bir maddeden üretilen kabinlere bu maddeler zarar verebilir.

Su lekelerini yok eden pırıl pırıl parlayan duşakabinler için bunu yapın! - Internet Haber

SU LEKELERİNİ ÇIKARMA

Duşakabin bulunan her evde karşılaşılan bu sorunun oldukça basit çözümleri vardır. Düzenli temizlik ve bakımını yapmanız bu alanlarda kireç oluşumların oluşmasını önler. Bu durum önlendiğinde temizliği çok daha kolay olacaktır.

Su lekeleri içerisindeki fazla kirecin yüzeylere tutunarak burada kalıplaşmasından dolayı meydana gelir. Bu durumu önlemek için su lekesi tutmayan duşakabinleri tercih edebilirsiniz. Bunlar özel malzemelerden üretilir ve kireç tabakası oluşumunu önler.

Günlük temizliği için kimyasal maddelere başvurmadan önce bulaşık süngerinin sert tarafıyla müdahale edebilirsiniz. Bu yöntem ile inatçı lekeleri yüzeyden kolaylıkla uzaklaştırabilirsiniz. Her gün duş aldıktan sonra duru su tutarak ve süngele ovarak temizlemeniz bu lekelerin oluşmasını önleyecektir. Tamizliği için mikrofiber bezler de kullanmanız işe yarayacaktır. Leke bırakmama özelliğine sahip bu bezler ile lekelerle kolayca mücadele edebilirsiniz.

Poxy Duşakabin Kireç Lekesi Temizleyici - YouTube

KARBONAT İLE ÇIKARMA

Toz halindeki bu mucizevi ürün kireç kalıntılarını kolayca çıkaracaktır. Evde uygulayabileceğiniz en basit yöntemlerden biri olan bu yöntem ile lekelere veda etmeye hazır olun. Özellikle geniş alanlarda oluşmuş ve tabakalaşmış kalıntıları temizlemek istiyorsanız bu yöntem tam size göre.

Tamamen doğal olan bu ürün kolayca parçalanabilir bir yapıya sahiptir. Tamamen çevre dostu olan bu malzemeyle lekeler dert olmaktan çıkacak. Uygulamanın etkisini arttırmak için beyaz sirke ile birlikte kullanmayı düşünebilirsiniz. Ancak birbirleri ile etkileşime gireceğinden karbonatın etkisini bastıracaktır. Bu sebeple birlikte kullanımlarını tavsiye etmiyoruz. Su ile hamur haline getirdiğiniz kabartma tozunu bulaşık süngeriyle uygulayabilir ve hemen ardından durulayabilirsiniz.

DİŞ MACUNU

Kulağa biraz tuhaf gelebilir ama dişlerimizi parlatmak için kullandığımız jel olmayan beyaz diş macunları bu lekeleri çıkarmada oldukça etkili bir silahtır. Bir çok lekeyi yüzeylerden uzaklaştırmaya yarayan diş macunu bu inatçı lekeleri de alt edecektir. Yapmanız gereken tek şey bir havlu bez üzerine bir miktar sıkmanız ve lekeler üzerine dairesel hareketlerle uygulamanız.

SU VE TUZ

Minerallerin oluşumunu yok etmek için en etkili formül ile devam edeceğiz. Tuz ve suyu karıştırıp lekeler üzerine uyguladığınızda mucizeye tanık olacaksınız. Sert sular içerisindeki mineraleri yok edecek olan tuz burada iyi iş çıkaracaktır. Bir bez yardımıyla dairesel hareketlerle karışımı uygulayın. Uygulama bittiğinde iyice durulayın.

SİRKE VE LİMON

Limon ve sirkeyi iyice karıştırın. Yaklaşık eşit miktarlarda olması gerekecektir. Mikrodalga fırında 20-30 saniye ısıtın. ardından sprey şişesine alın ve camın üzerine püskürtün. 2-3 dakika bekledikten sonra mikrofiber bez ile silin.

CAM YÜZEYLERİN TEMİZLİĞİ

Düz cam yüzeyler üzerindeki lekeler deterjanlı su yardımı ile silinerek temizlenebilir. Fakat temizlik sırasında kullanılan kireçli sular yüzünden düz cam yüzeylerin hem matlaşmasına hem de üzerinde izler oluşmasına neden olur. Kireçli suların neden olduğu bu izleri sirkeli su ya da limonlu su ile temizleyebilirsiniz.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (4)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
4 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN