Kola İle Temizleyebileceğiniz 7 Günlük Şeyi Öğrenince Ağzınız Açık Kalacak

Kola İle Temizleyebileceğiniz 7 Günlük Şeyi Öğrenince Ağzınız Açık Kalacak

Genellikle yemeklerin yanında tüketmeye alışık olduğumuz kolanın farklı kullanım alanlarını duyunca ağzınız açık kalacak. Çoğu kişi arasında kolanın tüketimi konusunda birçok tartışma bulunsa da haberimizdeki kullanım alanlarını öğrenince temizlik maddesi olarak kesinlikle değerlendirmeniz gereken bir güce sahip olduğunu göreceksiniz...

Koladaki yüksek asitlik, onu günlük ev eşyalarını temizlemek için mükemmel hale getirir. Bu asitli içeceğin hayranı olmasanız bile temizlik maddesi olarak da kullanılabilir. İşte çok şaşıracağınız bir liste hazırladık.

basliksiz-2-001.jpg

1. YAĞ LEKELERİ

Arabanız veya motorunuz sızdırıyor mu? Bu, araba yolunda veya garajda çirkin lekelere yol açabilir. Leke üzerine biraz kola atarsanız sert ovma gerekli olmayacaktır. Birkaç saat bekletin ve yağı kolaylıkla silin!

hali-yag-lekesi-cikarma.png

2. KALEM İŞARETLERİ

Küçük çocuklarınız halılarınızın üzerine resim yapabilir. Can sıkıcı kalem izlerini hepimiz biliyoruz. Neyse ki, kola burada da yardımcı olabilir. Leke üzerine biraz kola koyun ve ovalayın. Ardından lekenin üzerine biraz sabunlu su kullanın ve güneşte yumuşak kar gibi kaybolacaktır.

basliksiz-4.jpg

3. TUVALETİNİZİ TEMİZLEMEK

Eski ama altın bir ipucu: tuvalete yarım şişe kola dökün. Bir saat bekletin ve sonra yıkayın. Bir tuvalet fırçası ile herhangi bir lekeden kurtulun, tuvaletiniz pırıl pırıl olacak.

basliksiz-5-001.jpg

4. PASLANMADAN KURTULMAK

Küçük paslı nesneler bir bardak kola içinde gece boyunca bırakılabilir. Ertesi gün temiz bir bezle silin ve yeni gibi parladıklarını göreceksiniz. Bunu bisikletinizi temizlerken de bilmekte fayda var. Paslı bir çerçeveye biraz kola dökün ve kolaylıkla silin.

yanan-tava-nasil-temizlenir.jpg

5. YANMIŞ TAVALAR

Yemeğinizi yanlışlıkla biraz fazla uzun süre ocakta mı bıraktınız? Bu durum yanmış tavalara neden olabilir. Tavaya bir kutu kola dökerek bir ton zaman ve enerji tasarrufu yapacaksınız. Tavayı tekrar ateşe koyun ve bir saat kadar kısık ateşte pişirin. Daha sonra tavayı her zamanki gibi yıkayabilirsiniz ve pislik çok daha kolay çıkacaktır.

sararan-fayanslar-nasil-temizlenir-mimuu-com-7.jpg

6. KÜFLÜ HARÇ

Banyonuzdaki ve mutfağınızdaki fayanslar arasındaki derz, rengini hızla kaybedebilir. Genellikle kahverengimsi bir küfün ortaya çıktığını görürsünüz. İdeal olarak, bundan mümkün olduğunca çabuk kurtuluruz, ancak derzleri ovmak en sevdiğimiz eğlence değildir. Önceden harç üzerine biraz kola sürerseniz çok daha kolay olur. Birkaç dakika oturmasına izin verin ve ardından sağlam bir süngerle ovalayarak temizleyin.

oto-cam-tas-izi-tamir.jpg

7. ARABA ÖN CAMLARI

Böcekler, yağ lekeleri, kir: Görüşün net olması için ön camınızı temiz tutmanız önemlidir. Bu da kola ile yapılabilir. Ön cama bir kutu soda dökün ve bir bahçe hortumu ile durulayın veya üstüne bir kova su dökün.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN