Lezzetine lezzet katıyor: Börek ustaları meğer bu taktiği uyguluyormuş! Evde enfes börekler pişirin

Lezzetine lezzet katıyor: Börek ustaları meğer bu taktiği uyguluyormuş! Evde enfes börekler pişirin

Börek, misafir sofralarının vazgeçilmezi. Fakat börek yaparken puf puf kabartmak, kurutmamak ve çıtır çıtır olmasını sağlamak için dikkat etmemiz gereken birkaç önemli nokta var. Peki, lezzetli börek yapmanın püf noktaları neler? Böreğin güzel olması için ne yapılmalı? İşte, lezzetli börek yapmanın püf noktaları...

İster hazır yufkadan olsun, ister el açması çayın yanında yer alacak nefis bir böreğe doyum olmaz. Peynirlisinden kıymalısına tüm börek çeşitleri günün her saati afiyetle yenebilir. Hazır yufkayla börek yaptığınız zaman bazı tüyolara dikkat ederseniz börekleriniz daha kıvamlı ve lezzetli olur.

İÇ MALZEMELER ÖNEMLİ

Börekte kullanacağınız iç malzemeler çok önemli. Mutlaka iç malzemeler taze olmalıdır. Aynı zamanda da ne sıcak ne soğuk olmamalı. Oda sıcaklığında olmalı.

Çok sıcak olan iç malzeme yufkanın yırtılmasına yol açar. Çok soğuk olan iç malzeme ise böreğin geç pişmesine ve hamur gibi olmasına yol açar.

KULLANILAN YAĞIN KALİTESİ DE ÖNEMLİ

Öte yandan börek yapımında mümkünse zeytinyağı kullanın. Ayçiçek yağıyla yapılan börekler pek lezzetli olmamaktadır.

KIYMALI BÖREK YAPARKEN BU PÜF NOKTAYA DİKKAT

Bir diğer uyarı da kıymalı börek yaparken uygulamanız gereken yöntemle ilgili. Kıymalı börek yaparken kıymanın mutlaka iki kez çekilmesine dikkat edin. İki kez çektirdiğiniz kıyma ile yapılan börek çok daha lezzetli olacaktır.

FIRIN AYARINA DİKKAT

Fırını önceden mutlaka ısıtın. Fırının ayarını tarifteki ölçüye göre ayarlayın. Ayrıca sürekli fırın kapağını da açmayın. Sürekli olarak fırın kapağını açarsanız böreğinizin hamur kalmasına yol açabilirsiniz.

YUFKA DA ÖNEMLİ

Eğer böreğinizi hazır yufka ile yapacaksanız mutlaka ama mutlaka yufkanın taze olmasına dikkat edin. Bu püf noktalar sayesinde yapacağınız börek çok ama çok daha lezzetli olacaktır.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN