Nazardan nasıl korunulur, nazar duası var mı? İşte nazardan korunmak için dualar

Nazardan nasıl korunulur, nazar duası var mı? İşte nazardan korunmak için dualar

Peygamberimizin nazardan korunma duası, torunları için okuduğu biliniyor. Hz. Muhammed, "Göz değmesi (nazar) haktır" (Buhari, Tıb, 36) buyurmuştur. Ayrıca yüzünde sarılık gördüğü biri için, "Bunun için dua edin, çünkü kendisinde nazar var." (Buhari, Tıb, 35) demiştir. İşte, nazardan korunma duaları ve okunacak sureler...

Nazarın ne olduğu ve nasıl olduğu kesin olarak bilinmemekle beraber, bazı kimselerin bakışlarıyla olumsuz etkiler meydana getirebildikleri dinen de kabul edilmektedir. Kur'an-ı Kerim'de, "İnkar edenler Kur'an'ı dinlediklerinde, neredeyse seni gözleriyle yıkıp devireceklerdi" (Kalem, 68/51-52) buyurulmaktadır.

NAZARDAN KORUNMAK İÇİN HANGİ DUALAR OKUNMALI?

İslam Peygamberi Hz. Muhammed'in nazar değmesine karşı muavvizeteyn (Felak ve Nas) surelerini okuduğu, ashabına da bunları okumalarını tavsiye ettiği rivayet edilmektedir. (Tirmizi, Tıb, 16; İbn Mace, Tıb, 32)

NAZARA KARŞI FELAK SURESİ OKUNUŞU

resized-010ae-3e66e31bfelak.jpg

Bismillahirrahmanirrahim

1) Kul euzü bi-rabbi'l-felak
2) Minşerri ma halak
3) Ve min şerri ğasikın iza vekab
4) Ve min şerrinneffasati fiyl'ukad
5) Ve min şerri hasidin iza hased

NAZARA KARŞI NAS SURESİ OKUNUŞU

resized-61ba2-eed3892dnas.jpg

Bismillahirrahmanirrahim

1) Kul euzü birabbinnas
2) Melikinnas
3) İlâhinnas
4) Min şerrilvesvasilhannas
5) Ellezi yüvesvisü fi sudurinnasi
6) Minelcinneti vennas.

PEYGAMBERİMİZİN NAZAR DUASI

Bunların yanında büyüye ve nazara karşı birden çok dua okunabilir. Hz. Muhammed ayrıca, torunları Hasan ve Hüseyin'i nazar ve benzeri olumsuzluklardan korumak için onlara şu duayı okurdu:

2021-09-29-133353.jpg

Euzu bi kelimatillahi't-tammeti min kulli şeytanin ve hammetin ve min külli aynin lammeh

"Her türlü şeytan ve zehirli hayvanlardan ve bütün kem gözlerden Allah'ın eksiksiz kelimelerine sığınırım." (Buhari, Ehadisu'l-enbiya, 10; bkz: İbn Mace, Tıb, 36)

Hz. Muhammed, "Kim hoşuna giden bir şey görür de; 'Maşallah la kuvvete illa billah' (Allah'ın dilediği olur. Ondan başka kuvvet vi, Şu'abü'l-imân, VI, 213) buyurmuştur.

Yine İslam Peygamberi, "Kim hoşuna giden bir şey görür de; 'Maşallah la kuvvete illa billah' (Allah'ın dilediği olur. Ondan başka kuvvet ve kudret sahibi yoktur) derse, ona hiçbir şey zarar vermez." (Beyhaki, Şu'abü'l-iman, VI, 213) buyurmuştur.

NAZARA KARŞI OKUNACAK SURELER

Hz. Muhammed nazar değmesine karşı Ayete'l-Kürsi ile İhlas ve Muavvizeteyn (Felak, Nas) surelerini okuduğu; ashabına da bunları okumalarını tavsiye ettiği; bunlardan kurtulmak için ayrıca doğrudan Allah Teala'ya yakardığı rivayet edilmektedir. (Buhari, Tıb, 32, 38; Tirmizi, Tıb 16; İbn Mace, Tıb 32, 36; Kamil Miras Tecrid Tercemesi, XII, 90)

NAZARA KARŞI AYETEL KÜRSİ OKUNUŞU

resized-cc88d-23ccb3ccayetel.jpg

Allahü la ilahe illa hüvel hayyül kayyum, La te'huzühû sinetün ve la nevm. Lehu ma fis-semavati vema fil ard. Menzellezi yeşfeu indehu illa biiznihi, ya'lemü ma beyne eydîhim, vemâ halfehüm, velâ yühitune bişey'in min ilmihi, illa bima şae vesia kürsiyyühüssemavati vel ard, Vela yeudühü hıfzuhuma ve hüvel aliyyül azim.

NAZARA KARŞI İHLAS SURESİ OKUNUŞU

resized-02a22-ee95c917ihlas.jpg

Bismillahirrahmanirrahim

1) Gul huvallâhu ehad.
2) Allahu's-samed.
3) Lem yelid ve lem yuled.
4) Ve lem yekun lehu kufuven ahad.

NAZARA KARŞI KALEM SURESİ 51. VE 52. AYET OKUNUŞU

resized-3d9de-37cfbfca855.jpg

Ve in yekadullezine keferû le yuzlikuneke bi ebsarihim lemma semiuz zikra ve yekulune innehu le mecnun (mecnunun). Ve ma huve illa zikrun lil alemin (alemine).

* O inkarcılar Kur'an'ı işittikleri zaman, seni gözleriyle devireceklermiş gibi bakar, "Şüphe yok o bir delidir" derler.

* Oysa Kur'an, alemler için öğütten başka bir şey değildir.

NAZAR BONCUĞU TAKMAK DİNEN CAİZ Mİ?

Din İşleri Yüksek Kurulu Başkanlığı'ndan "Göz değmesine karşı nazar boncuğu takmak caiz midir?" şu yanıt verildi:

Nazar konusunda Hz. Peygamberin tavsiyelerini uyguladıktan sonra sonucu yüce Allah'tan beklemek İslam inancının gereğidir. Dinimizde nihai etkiyi Allah'tan başkasına atfeden tutum, davranış ve inanışlar yasaklanmıştır. Bu sebeple nazar boncuğu ve benzeri şeylerin, bunlardan medet ummak amacıyla boyuna veya herhangi bir yere takılması caiz değildir.

Bu tür davranışlarda bulunanlar hakkında Hz. Muhammed, "Kim nazarlık takarsa Allah onun işini tamama erdirmesin." (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, XXVIII, 623) buyurmuştur

Diğer bir hadiste ise nazarlık takan ve nazarlığa koruyucu etki atfeden kimsenin Allah'a ortak koşmuş olacağı ifade edilmiştir. (Ahmed b. Hanbel, el-Müsned, XXVIII, 637)

Nazardan korunmak için böyle hurafeleri terk edip Hz. Peygamberin öğrettiği duaları yapmak gerekir. (Buhari, Tıb 38; Tirmizi, Tıb 16; İbn Mace, Tıb 32; Kamil Miras Tecrid Tercemesi, XII, 90)

Bu çerçevede Felak ve Nas sureleri yanında Hz. Peygamberin torunlarına yaptığı şu dua da okunmalıdır: "Her türlü şeytan ve zehirli hayvanlardan ve bütün kem gözlerden Allah'ın eksiksiz kelimelerine sığınırım." (Buhari, Ehadisu'l-enbiya, 10; bkz: İbn Mace, Tıb, 36)

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN