İmamoğlu'ndan bir 'Kanal İstanbul' dilekçesi daha: Allah, İstanbul'u şerlerinden korusun

İmamoğlu'ndan bir 'Kanal İstanbul' dilekçesi daha: Allah, İstanbul'u şerlerinden korusun

İBB Başkanı İmamoğlu, Kanal İstanbul projesiyle ilgili iki ayrı itiraz dilekçesi daha verdi. Projeyi 'Çok büyük ihanetin parçası' diye niteleyen İmamoğlu 'Bu İstanbul'un kurtulma mücadelesidir. Allah, İstanbul'u akla ve bilime inanmayanların şerrinden korusun' dedi. Hazine ve Maliye Bakanı Albayrak'ın arazisinin ticari alana çevrildiği iddiaları için İmamoğlu 'Valla o, kendi ahlaki sorunları' cevabını verdi.

İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanı Ekrem İmamoğlu, Kanal İstanbul projesiyle ilgili İstanbul Çevre ve Şehircilik İl Müdürlüğü'ne iki ayrı itiraz dilekçesi verdi.

"BU KİŞİSEL BAŞVURUM..."

Bilimsel veriler ışığında Kanal İstanbul'un kent için en büyük tehditlerden biri olduğunu belirten İmamoğlu "Kanal İstanbul ile ilgili süreç alelacele, apar topar bu seviye getirip, planlarını ilana asmak, İstanbul'a çok büyük bir ihanetin parçasıdır. Daha önce 100 binlik planlara yaptığımız itirazı yeniliyor hem 1000’lik, 5000’lik planlara dair itirazımızı veriyoruz. Bundan sonra hukuksal süreçleri de takip edeceğiz. Bu kişisel başvurum, kurumsal başvurularımız da olacak" dedi.

"BUNLAR NE KADAR ZEKİ İNSANLARMIŞ!"

Ataşehir Belediye Başkanı Battal İlgezdi ve Kadıköy Belediye Başkanı Şerdil Dara Odabaşı ile birlikte dilekçeyi veren İmamoğlu şunları söyledi:

"İstanbul’daki yatırımın ve kentsel dönüşümün çözümleri bulma imkanı var iken, böyle bir inatla, böyle bir ısrarla bir süreç yönetmek, gerçekten çok üzücü. İşin daha kötüsü burada ‘Şu ülkeden, bu ülkeden’ birileri zengin olsun diye de planlama yapılıyor. Bu kadar da aleni yapılıyor. Bunlar ne kadar zeki insanlarmış ki 6-7 sene önce, 8 sene önce tarım alanlarından yerler almışlar. Şimdi o yerler iş merkezi, konut, turizm alanı olacak. Buradaki arazi hareketlerinin kimlerin üstüne olduğu belli.

"BU SİYASİ DEĞİL... MİLLİ BİR MESELE..."

Yani bu kadar aşikar, ekonomik, sosyal, milli duygular üzerinden, şehircilik üzerinden içi ihanet dolu bir süreç. Onun için toplumun bu konuda duyarlı olacağını, uyanık olacağını biliyoruz. Toplumun buna çok karşı olduğunu da biliyoruz yaptığımız ölçümlerde. Bu siyasi bir mesele değildir. Milli bir meseledir. Bu İstanbul'un kurtulma mücadelesidir. İtirazımı bu duygularla veriyorum. Allah, İstanbul'u akla ve bilime inanmayanların şerrinden korusun.”

"KİM ZENGİN OLUYOR ALLAH AŞKINA?"

İmamoğlu, dilekçelerini teslim ettikten gazetecilerin konuya ilişkin sorularını cevaplarken de şöyle dedi:

"Böylesi bir ortamda bu acele niye? Efendim bir ülkenin prensesi, bir ülkenin prensi zengin olsun diye. Ya da ne kadar zeki insanlarmış ne kadar akıllı insanlarmış ki, 7-8 yıl önceden tarım yapılan o güzide tarım alanlarından gidiyor tarla satın alıyor. Bugün o kişilerin tarlasında iş merkezi, turizm alanı ya da rezidans yapılacak konut imarı çıkarılıyor. Kim zengin oluyor Allah aşkına? Bu millet bu işte kafasını kuma sokmaz. Bu millet uyanık. Allah, bu kadim şehri, 1453’te Fatih Sultan Mehmet’in fethettiği bu şehri, 5 yıl işgal altında kalıp 1918-1923 arasında milletin milli mücadelesi ile tekrar kurtardığı Mustafa Kemal Atatürk’ün önderliğinde tekrar kurtardığı bu şehri, akla ve bilime dayanmayan fikirlerle birtakım projeler üreten insanların şerrinden korusun."

"SADECE SAYIN CUMHURBAŞKANI HARİÇ..."

İmamoğlu, konuya ilişkin siyasi parti liderlerinden talep ettiğini belirterek şunları kaydetti:

"Sadece Sayın Cumhurbaşkanı hariç, diğer siyasi partilerin genel başkanlarından randevu taleplerimiz oldu. Bir kısmı geri dönüş yaptı. Yüz yüze görüşme yapacak olduklarım da var. Telekonferansla sunum yapacak olduğum genel başkanlar da var. Çünkü herkesin bu tehditle ilgili bilgi sahibi olması lazım. Bahsettiğiniz, yap-işlet devret modeliyle mi yapılacak? Ben, bunları tartışmak bile istemiyorum. Bilim tarafını konuşmadım bile. Yani suların harap olacağı, depremlerle ilgili birtakım unsurların tetikleneceği...

"BAHSİ GEÇEN PARA BİLE ÇÖZECEK BOYUTTA"

Şu anda bahsi geçen para bile, İstanbul’un kentsel dönüşüm sorununu çözecek boyutta. Siz, İstanbul’da yüzbinlerce insanın ölüm tehdidiyle yaşadığı İstanbul’da, sadece şu anda bahsi geçen 100 milyar lira ile İstanbul'un kentsel dönüşüm sorununu çözersiniz. Açık söylüyorum, buraya finansman sağlayacak, böyle bir projeye katkı sunacak, banka adı ne olursa olsun, yabancı şirket ya da yabancı kuruluş kim olursa olsun, hangi ülkeden olursa olsun, bu ihanetin bir parçasıdır. Türk milleti, gerektiğinde ondan hesap sormasını da bilir. Bunun da altını çizelim.”

KENDİ AHLAKİ SORUNLARI

İmamoğlu, Hazine ve Maliye Bakanı Berat Albayrak’ın arazisinin ticari alana dönüştürüleceği iddiaları için "Valla o, kendi ahlaki sorunları. Orada kimin arsası kime ait, beni ilgilendirmiyor. Sadece bunların zekasını ölçmek gerekiyor diye cevap verdim. Hiçbirini birbirinden ayırmıyorum; kim olursa olsun.

Bir başka boyutu da oradaki insanların zengin edilme çabası üzerinden şehrin uğradığı ihanet. Temelde durduğumuz nokta bu. Ama eğer o görevdeyseniz, böyle bir işi de yapıyorsanız, o bir ahlaki sorundur. Bu soruyu onlara sorun" yorumunda bulundu.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN