Ankara'da okulun önüne yapılan kasis sürücülerin kabusu oldu!

Ankara'da sürücülerin okul önünden geçerken yavaşlaması için yapılan kasis, sürücülerin adeta kabusu oldu. Alçak olan kasis hem zor görülüyor hem de yağışlı havalarda kazaya sebebiyet veriyor. O kasis nedeniyle bugüne kadar 150'den fazla kaza meydana geldiği belirtilirken o anlar ise kameralara böyle yansıdı.

Okul önüne yapılan kasis, sürücülerin kabusu oldu. Vatandaşlar ise bugüne kadar 150'den fazla kazanın meydana geldiği o kasisin değiştirilmesi ve mağduriyetlerinin giderilmesi için yardım çağrısında bulundu.

Yenimahalle’nin Yeni Batı Mahallesi Atatürk Bulvarı üzerine yapılan kasisler (hız kesici) çevredeki trafik kazalarında artışa neden oldu. Araç sürücülerinin fazla yüksek olmayan ve yağışlı havalarda görmekte zorluk çektiği kasis nedeniyle bölgede son 2 yılda 150’den fazla kaza meydana geldi. Kazalarda şans eseri bugüne kadar can kaybı yaşanmazken, birçok kişi yaralandı, yüzlerce araç kullanılamaz hale geldi.

VATANDAŞLAR SIK SIK KAZA SESLERİ DUYUYOR

Durumdan şikayetçi olan mahalle sakinleri ise kasisin bulvar üzerinde bulunan özel okul sebebiyle yapıldığını ileri sürdü. Okul girişinin yolun arka tarafında olması gerektiğini belirten çevre halkı, yola yapılacak ışıklandırma ve kasislerin kaldırılmasıyla kazaların azalacağını söyledi. Sık sık kaza sesleriyle irkildiklerini belirten vatandaşlar yetkililerin mağduriyetleriyle ilgilenmesini isteyerek, yardım çağrısında bulundu.

"BURADA YÜZÜN ÜZERİNDE KAZA MEYDANA GELDİ"

Çevre sakinlerinden Hayrettin Çobanyılmaz, kazalardan dolayı can sıkıcı durumlar yaşadığını belirterek, “Burada yüzün üzerinde kaza meydana geldi. Yandaki okul yapıldıktan sonra yolun üzerine bir tümsek yapıldı. Sürücüler tümseği fark ettiği anda frene basıp kaza yapıyorlar. Tümseğin kaldırılması için defalarca başvurularımız oldu ama kimse önemsemedi. Bu okulun girişinin arka tarafta olması lazım ama girişi bulvarda. Okul girişinin arka tarafa taşınması, tümseğin kaldırılması ve hız sınırını gösteren kamera sistemi konulması lazım. Durumu yetkililere defalarca bildirdik, ‘Tamam yapacağız, bakacağız’ dediler. 5-6 senedir bu okul var, 5-6 senedir de 100-150 kaza oldu. Tedirginiz. Defalarca uyarılarımıza rağmen, okul müdürüyle konuşmamıza rağmen herhangi bir adım atmadı. Bu kazalardan artık yıldım. Kazaların önlenmesi için ne gerekiyorsa yapılmasını istiyoruz” dedi.

"OKULUN KAPISI BAŞKA TARAFTAN AÇILSIN"

Sorunun bir an önce çözüme kavuşturulması gerektiğini söyleyen Mehmet Erdoğan, “Okulun bulvara kapısını açması yasal değil. Arka tarafta yerleri var orayı açabilirler. Kazaların geneli yağmur olduğu zaman oluyor. Bu olaydan muzdaribiz. Yetkililer buna bir önlem alsın. Okul kapısını arka tarafa açsın. Açmıyorsa buraya bir ışık konsun. Hiç olmazsa vatandaşlar zarar görmesin. Site başkanı her ne kadar okul müdürüyle görüşse de, belediyeye gitse de bir çözüm bulamadık. Bizim tek isteğimiz ya okulun kapısı arka tarafa açılsın ya da buraya bir ışık konsun. Işığın hattı çekildi ama daha konulmadı. Sorumluların bu işe bir el atması lazım başka türlü bir çözümü yok” şeklinde konuştu.

UYARILARI ALDIRIŞ ETMEDEN TÜMSEKLERİ YAPTILAR

Her an korku içinde olduklarını ifade eden Mehmet Günaslan, “Bizim söylememize rağmen bu tümsekleri yaptılar. Kazaların olacağını söyledik, dediğimiz gibi de oldu. Yağmurlu, sisli havalarda genellikle araçlar burayı göremiyorlar birden frene basıyorlar. Frene basınca arkadan gelen arabalar da frene basıyor ve kaza meydana geliyor. Biz gerekli yerlere müracaatımızı yaptık ama dinletemedik. Bu tümsekleri kaldırmadılar. Işık koyun, radar koyun dedik yapmadılar. Kazaları önlemenin çaresi de bu tümseklerin kaldırılmasıdır. Her an kaza olacak hissiyle yaşamaktayız” diye konuştu.