Kerim Rota:Rusya 2023 Seçimlerinde AK Parti lehine müdahalede bulunabilir

Kerim Rota:Rusya 2023 Seçimlerinde AK Parti lehine müdahalede bulunabilir

Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota katıldığı Bi’ Karar Ver programında ekonomi gündeminin sıcak başlıklarını yorumladı. BOTAŞ’ın doğalgaz borcunun ödemesinin ertelenme talebi için “bunun ağır ve ciddi bir finansal seçim müdahalesi” olduğu yorumunda bulundu.

Elif Çakır ve Yıldıray Oğur konukları Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota ile gündemi Bi' Karar Ver programında değerlendirdi.

UBADE EVLİ - MERVE ŞİŞMAN

Yaklaşan seçimleri ve güncel ekonomik verileri yorumlayan Kerim Rota, “Seçim ekonomisini yaparken aynı zamanda enflasyonu ve piyasaları elden kaçırmamak için bir sürü şey yapılacağını düşünüyorum. Mesela, BOTAŞ’ın Rusya’dan doğalgaz borcu erteleme talep etmesi bu işin ipucusudur.” ifadelerini kullandı.

Son bir sene içerisinde kamu bütçesinden BOTAŞ’a 180 milyar lira kaynak aktarıldığını ifade eden Rota, “Hem bu gelirler BOTAŞ’ın kendi bütçesi içerisinde kalacak hem de kamuya sermaye avansı vermeyi bir gün içinde durdurmuş olacak. Böylece bu, inanılmaz bir seçim harcamasına dönüşebilir.” yorumunda bulundu.

BOTAŞ’ın borcunun ertelenmesini Rusya’dan büyük bir bütçe jesti olarak gördüğünü belirten Rota, 20 yıldır BOTAŞ’ın borç ertelemesini istemeyip bugün istemesini manidar bulduğunu sözlerine ekledi. Kerim Rota, geçtiğimiz yıllarda Rusya’nın ABD’deki seçimlere sosyal medya üzerinden yaptığı müdahale tartışmalarına değinerek, "bu borç ertelemesi çok daha ağır ve ciddi bir finansal seçim müdahalesi olabilir." şeklinde konuştu.

'UMARIM TÜİK'İN RAKAMLARI DOĞRUDUR'


Son açıklanan TÜİK verileriyle ilgili olarak da konuşan Rota, "nüfus verilerinde karartma var, bunun pandemi sebebiyle olduğu söylenmişti ama daha sonra bu veriler yerine koyulmadı." ifadelerini kullandı. TÜİK ile ENAG’ın açıkladığı enflasyon rakamları arasındaki farkla ilgili olarak da konuşan Rota, "Umarım TÜİK’in rakamları doğrudur. Çünkü, gerçekten orada bir sahtekarlık, veri saklama gibi bir durum varsa bu durum Türkiye açısından büyük sonuçları olur, düşünsenize o zaman bugün devlet memurunun aldığı, işçinin aldığı zam gerçek değil demektir." yorumunda bulundu.

'ALTILI MASANIN HENÜZ BİR İNTERNET SİTESİ YOK'


Gelecek Partisi Ekonomi Politikaları Başkanı Kerim Rota altılı masa hakkında, "Altılı masanın iletişiminin daha kuvvetli olması gerektiği bir gerçek. Zaten o nedenle ki Liderlerlerin bu iletişim komisyonunun çalışması ve daha net bir iletişim yapılması konusunu istediler zaten. Seçim kampanya döneminde daha kuvvetli olacağını düşünüyorum. Bugüne kadar yaklaşık 8 ay boyunca altılı masanın kuruluşundan bu yana bu iletişimin çok kuvvetli yapılabildiğini söyleyemem. Yani altılı masa adında henüz bir internet sitesi yok mesela. 'Altılı masa nedir?' diye düşünenler altılı masanın içerisindeki partilere girerek parça parça bir şey kapmak zorundalar." ifadelerine yer verdi.

Ekonominin ne kadar sürede düzeleceğiyle alakalı bir soruya ise Kerim Rota, “Geçen sene, 1 sene içerisinde Türkiye tekrar tek haneli enflasyonu görür diyen herkes artık bunu 2 seneye çıkarmış durumda.” cevabını veren Rota’ya göre Altılı Masa’nın da kendisine buna paralel bir hedef koyacağını düşündüğünü sözlerine ekledi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN