Mahkemeden Galata davasında emsal karar

Mahkemeden Galata davasında emsal karar

Vakıflar Kanunu’nun 30’ncu maddesine dayandırılarak Vakıflar Genel Müdürlüğüne devredilen tarihi Ahi Çelebi Sıbyan Mektebi mahkeme kararıyla mülkiyet sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne iade edildi. İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat: “Galata’nın da 30. maddeyle ilişkisi olmadığını söyledik. Mahkeme, Sıbyan Mektebi’nde emsal karar olacak şekilde bu işlemin yanlış olduğuna hükmetti. Bu dava günün sonunda yanlış bir karardan mahkeme yoluyla dönüldüğünün ispatı.”

SALİHA SULTAN

Tapu yoluyla Vakıflar Genel Müdürlüğü’ne (VGM) devredilen tarihi Ahi Çelebi Sıbyan Mektebi mahkemenin kesinleşen kararıyla mülkiyet sahibi İstanbul Büyükşehir Belediyesi’ne (İBB) iade edildi. Kesinleşen kararın VGM’nin geçen yıl el koyarak Kültür ve Turizm Bakanlığı’nın işletmesine verdiği yolu Galata Kulesi gibi tarihi mekanlar için de emsal karar olması bekleniyor.

salihasultan1i-001.jpg

Konuyu KARAR’a değerlendiren İBB Genel Sekreter Yardımcısı Mahir Polat İBB’nin yaptığı itirazın ardından eserin hukuk yoluyla iade edilmesinden memnuniyet duyduklarını belirterek, şu bilgileri aktardı: “Ahi Çelebi Sıbyan Mektebi’nin vakıflara ait olmadığı istinaf mahkemesi yoluyla karara bağlandı ve kesinleşti. VGM mahkemede iddiasını kanıtlayamadı. Mahkeme, kaynaklara bakarak mülkün İBB tarafından satın alındığını, kurumun mülkün sahibi olduğunu gösterdi ve idareci olarak devretme işleminin Vakıflar Kanunu’nun 30. maddesine uygun olmadığını söyledi.” Polat, Galata Kulesi, Hidiv Kasrı ve Gezi Parkı’na da aynı yöntemle el konulduğunu hatırlatarak “Biz diğer davalarımızda da öne sürülen, mülkiyetlerimizin vakıf malı olduğunu iddia eden belgelerin böyle bir durumu kanıtlamadığını söylüyoruz. Galata Kulesi’nin de 30. maddeyle ilişkisi olmadığını söylemiştik. Mahkeme, Ahi Çelebi Sıbyan Mektebi’nde emsal karar olacak şekilde bu işlemin yanlış olduğuna hükmetti” diye konuştu.

salihasultan2.jpg

‘GÜNÜN SONUNDA YANLIŞ KARARDAN DÖNÜLDÜ’:

Sözlerini “Bu mahkeme kararı bize gösterdi ki ‘burası vakıftır’ demekle olmuyor, bu iddiayı kanıtlamak gerekiyor” ifadeleriyle sürdüren Polat, şu değerlendirmeyi yaptı: “Ahi Çelebi Sıbyan Mektebi davasında mahkeme daha önce benzer şekilde tapu ve vakıflar arasında tesis edilmiş işlemin geçerli olmadığına hükmederek, mülkün İBB’ye iadesine karar verdi. Biz bu şekilde işlem tesis edilemeyeceğini Galata Kulesi, Hidiv Kasrı ve Gezi Parkı davalarında da anlatıyoruz, sonuç olarak Ahi Çelebi Sıbyan Mektebi davası, iki kurum arasında İBB’den görüş sorulmadan yapılan bir tesisin gün sonunda nasıl yıkıldığını gösteren bir dava oldu. Bu dava günün sonunda yanlış bir karardan mahkeme yoluyla dönüldüğünün ispatı.” Polat, Ahi Çelebi Sıbyan Mektebi davasından çıkan iade kararının umut verici olduğunu belirterek “Bu emsal davada olduğu gibi diğer mülkiyetlerimizle ilgili davaların da benzer şekilde sonuçlanacağını umuyoruz” dedi. Mektep, 2016’da VGM adına tescil edildi. İBB’nin itirazı üzerine mahkeme belediyeyi haklı buldu. İstinaf ve temyiz yolların başvuran VGM’nin talebi reddedildi. Söz konusu karar 03/06/2021 tarihinde kesinleşti.

salihasultan5.jpg

16’NCI YÜZYILDA FATİH’İN HEKİMBAŞI YAPTIRDI

Ahi Çelebi Sıbyan Mektebi; İstanbul’un Fatih ilçesine bağlı Eminönü Unkapanı arasında yer alan, Evliya Çelebi’nin “Seyahat ya Rasullullah” rüyasını gördüğü meşhur Ahmet Çelebi Camisi’nin bitişiğinde yer alıyor. Fatih Sultan Mehmet döneminde hekimbaşı olduğu bilinen, Ahi Çelebi tarafından yaptırılan mektep, 16. yüzyılda yapılmış olmasına rağmen 19. yüzyıl özelliklerini yansıtıyor. Uzmanlar, bu durumun mektebin yapımından sonra yenilenmiş olduğunu gösterdiğini belirtiyor. İki katlı, kesme taştan yapılan sıbyan mektebinin alt katında dükkanlar bulunuyor. Üst katı çatı ile örtülü olan mektep, caddeye yuvarlak kemerli ince uzun üçer pencere ile açılıyor. Uzun yıllar bakımsız kalan mektep 2017’de İBB tarafından açılan ihalenin ardından restorasyona girdi.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN