Mısır: Türkiye'nin Arap ülkelerinin işlerine karışmasına karşı çıkıyoruz

Mısır: Türkiye'nin Arap ülkelerinin işlerine karışmasına karşı çıkıyoruz

Mısır Dışişleri Bakanlığı, "Türkiye'nin Arap ülkelerinin işlerine müdahalesi karşı çıktıklarını" belirtti. Bakanlığın açıklamasında, "Mısır, Türkiye’nin Irak, Suriye veya Libya olsun Arap ülkelerinin işlerine yaptığı ve hiçbir yasal dayanağı olmamasının yanı sıra, Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden politik ve askeri müdahalesine karşı çıkıyor" ifadeleri kullanıldı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı, Türkiye’nin 'Arap ülkelerinin işlerine politik ve askeri müdahalesine' karşı olduklarını açıkladı.

Mısır Dışişleri Bakanlığı’nın açıklamasında, Türkiye yetkililerinin, Libya’nın doğusundaki yönetimin Mısır’a, 'aşırılık ve teröre karşı mücadelede' destek çağrısının gayri meşru olduğu yönündeki açıklamalarının şaşkınlık yarattığı ifade edildi.

"ARAP ÜLKELERİNE MÜDAHALESİNE KARŞI ÇIKIYORUZ"

Açıklamada, "Mısır, Türkiye’nin Irak, Suriye veya Libya olsun Arap ülkelerinin işlerine yaptığı ve hiçbir yasal dayanağı olmamasının yanı sıra, Güvenlik Konseyi kararlarını ihlal eden politik ve askeri müdahalesine karşı çıkıyor" ifadelerine yer verildi.

Mısır Cumhurbaşkanı Abdülfettah el-Sisi, geçen Perşembe günü Kahire’de Libyalı kabilelerin şeyhleri ve kanaat önderleriyle bir araya gelmişti.

Görüşme, "Mısır ve Libya: tek halk ve tek gelecek" başlıklı konferans kapsamında gerçekleştirilmişti. Konferans kapsamında, Libyalı kabile önderleri Mısır’a, Libya ordusu ve aşiretlerine yardım çağrısını yenilemişti.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN