Kadir Gecesi hangi gün, ayın kaçında?

Kadir Gecesi hangi gün, ayın kaçında?

İslam'ın kutsal kitabı Kur'an-ı Kerim'in indirilmesi dolayısıyla en faziletli günlerden biri olan Kadir Gecesi bu yıl 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü idrak edilecek. Bin aydan daha hayırlı olduğu müjdelenen bu özel gecede sevap katsayısı, normal günlerden daha fazla olacak. İşte, Diyanet dini günler listesi...

İslam Peygamberi Hz. Muhammed, Ramazan'ın son 10 gününe ayrı bir önem verip itikaf ile geçirerek Kadir Gecesi'ni bu günlerde aradığını ve sahabelere Kadir Gecesi'ni bu son 10 günde ve özellikle de tek sayılı günlerde aramayı tavsiye ettiği biliniyor.

KADİR GECESİ NE ZAMAN?

Diyanet İşleri Başkanlığı'nın hazırladığı 2021 dini günler takviminde Ramazan ayının 26. gününe denk gelen 8 Mayıs 2021 Cumartesi günü Kadir Gecesi olarak geçirilecek.

Bu geceyle ilgili olarak, "Kadir Gecesi'nde üç defa lailahe illallah diyenin, birincisinde bütün günahları affolur. İkincisinde cehennemden kurtulur. Üçüncüsünde cennete girer." buyurulmuştur.

KADİR GECESİ'NİN ÖNEMİ NEDİR?

Kadir Gecesi, Allah'ın insanlığa kurtuluş çağrısı olan Kur'an-ı Kerim'in indirilmeye başladığı, esenlik ve güvenliğin her tarafa yayıldığı, sema kapılarının açıldığı, dua ve tövbelerin kabul edildiği bir gecedir.

Kadir Gecesi, yüce Mevla'nın hakkında müstakil bir sure indirdiği ve bu surede, "Doğrusu biz Kur'an'ı Kadir Gecesi'nde indirdik. Kadir Gecesi'nin ne olduğunu sen nereden bileceksin? Kadir Gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Cebrail O gece, Rablerinin izniyle her türlü iş için iner de inerler. O gece, tan yerinin ağarmasına kadar süren bir esenliktir" buyurduğu müstesna bir gecedir.

KADİR SURESİ ANLAMI

Kadir suresi, Mekke döneminde indi. Kur'an-ı Kerim'deki 5 ayettir. Sure, Kadir Gecesini anlattığı için bu adı aldı. Kadr, azamet ve şeref demektir. Kur'an'ın Kadir Gecesinde indirildiği bildirilmekte ve bu gecenin önemi anlatılmaktadır.

Kadir Suresi Türkçe anlamı şöyle:

"Rahman ve Rahim olan Allah'ın adıyla.

Şüphesiz Biz, (Kur'an'ı) Kadir gecesinde indirdik. Kadir gecesinin ne olduğunu sana bildiren nedir? Kadir gecesi bin aydan daha hayırlıdır. Melekler ve Ruh (Cebrail), Rabbinin izni ile her iş için (semadan yere) o gece inerler. O gece tan yeri ağarana kadar esenliktir."

Kadir Suresi Türkçe okunuşu şöyle:

Bismillahiraahmanirrahim.

İnnâ enzelnâhu fî leyletil kadr. Ve mâ edrâke mâ leyletul kadr. Leyletul kadri hayrun min elfi şehr.

Tenezzelul melâiketu ver rûhu fîhâ bi izni rabbihim min kulli emrin. Selâmun, hiye hattâ matlaıl fecr.

KADİR GECESİ DUASI

Allah'ım!

İnsanî değerlerin hor görüldüğü, dini düşüncede kırılmaların yaşandığı, her tarafta başı boşların gürültülerinin duyulduğu günümüzde, başka bir şey değil, bizleri gönül insanları eyle ya Rabbi!

Kadir Gecesi hürmetine gönül insanları eyle Ya Rabbi!

Ey bizleri varlığa erdiren Allah'ım!

Sen bizleri ufku, inancı ve davranışlarıyla tam bir ruh ve mana kahramanı eyle! Derinlik ve zenginliğimizi bilgi ve müktesebatımızla birlikte gönül zenginliği, ruh saffeti ve hakka kurbetimiz itibarıyla yap Ya Rabbi!

2021 DİNİ GÜNLER

13 Şubat 2021 Cumartesi / Üç Ayların Başlangıcı

18 Şubat 2021 Perşembe / Regaib Kandili

10 Mart 2021 Çarşamba / Mirac Kandili

27 Mart 2021 Cumartesi / Berat Kandili

13 Nisan 2021 Salı / Ramazan Ayı 1. Gün

8 Mayıs 2021 Cumartesi / Kadir Gecesi

12 Mayıs 2021 Çarşamba / Ramazan Bayramı Arife Günü
13 Mayıs 2021 Perşembe / Ramazan Bayramı 1. gün
14 Mayıs 2021 Cuma / Ramazan Bayramı 2. Gün
15 Mayıs 2021 Cumartesi / Ramazan Bayramı 3. Gün

19 Temmuz 2021 Pazartesi / Kurban Bayramı Arife Günü
20 Temmuz 2021 Salı / Kurban Bayramı 1. Gün
21 Temmuz 2021 Çarşamba / Kurban Bayramı 2. Gün
22 Temmuz 2021 Perşembe / Kurban Bayramı 3. Gün
23 Temmuz 2021 Cuma / Kurban Bayramı 4. Gün

9 Ağustos 2021 Pazartesi / Hicri Yılbaşı

18 Ağustos 2021 Çarşamba / Aşure Günü

17 Ekim 2021 Pazar / Mevlit Kandili

2021 RAMAZAN İMSAKİYESİ

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN