Rusya parlamentosundan TBMM’ye Ayasofya çağrısı

Rusya parlamentosundan TBMM’ye Ayasofya çağrısı

Rusya'dan üst üste Ayasofya açıklaması gelmeye devam ediyor. Kremlin ve Rusya Patrikliği'nin ardından bugün de Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma'dan Ayasofya ile ilgili açıklama geldi

Rusya parlamentosunun alt kanadı olan Duma, TBMM’ye, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi yönünde ‘acele bir karar alınmasının neden olabileceği zararı önleyecek adımlar atılması’ çağrısını yaptı.

Rusya parlamentosunun alt kanadı Duma’da, Ayasofya’nın camiye dönüştürülmesi tartışmalarına ilişkin TBMM’ye hitaben yazılmış bir bildiri kabul edildi.

Söz konusu yazıda şu ifadeler yer aldı:

“Türkiye Büyük Millet Meclisi’nin milletvekilleri olan meslektaşlarımızdan, mevcut durumu her yanıyla analiz etmelerini rica ediyoruz. Onlara, Ayasofya’nın statüsüyle ilintili bir karar alırken bilge bir biçimde davranmaları çağrısını yapıyoruz.”

Rus parlamenterler yazılarında, ‘modern Türkiye’nin kurucusu olan Mustafa Kemal Atatürk’ün Anasofya’yı bir barış ve dinlerarası uyum sembolüne dönüştüren kararının gözden geçirilmemesini’, yani Ayasofya’nın müze olarak korunmasını istedi.

Ayrıca yazıda, ‘dünya mirası olan bir yerin statüsünün acele bir biçimde değiştirilmesinin neden olabileceği zararın önünü kesmek için mümkün olan tüm adımların atılması gerektiği’ ifadeleri yer aldı.

Rus parlamenterler TBMM’deki meslektaşlarına hitap ettikleri yazılarında Ayasofya’nın önemine ilişkin olarak ise, ‘buraya 1935’te müze statüsü verilmesi sayesinde, birçokları için kutsal olan bu yere azami miktarda insanın erişebildiğini ve atalarının ruhani mirası ile kültürel geleneklerine kişisel olarak saygılarını sunabildiğini’ belirttiler.

KREMLİN: DÜNYA MİRASI STATÜSÜ GÖZ ÖNÜNDE BULUNDURULSUN

Ayasofya’nın müzeden camiye dönüştürülmesi tartışmaları sorulduğunda, Kremlin Sözcüsü Dmitriy Peskov, “Bu konuda yorum yapamayız, zira bu Türkiye Cumhuriyeti’nin iç meselesi” cevabını vermişti.

Ancak Peskov, “Sadece şunu söyleyebilirim ki (bir karar alınırken) tabii ki Ayasofya’nın dünya mirası statüsünün göz önünde bulundurulacağını umuyoruz” diye eklemişti.

“Ayasofya tabii ki, Rusya’dan giden turistler dahil, tüm ülkelerden Türkiye’ye giden turistlerin çok beğendikleri bir şaheser. Turistik değerinin yanında, Ayasofya’nın çok derin bir kutsal ve manevi değeri bulunmakta” diye devam eden Kremlin Sözcüsü, “Bu sebeplerle Türk meslektaşlarımızın bunların tümünü göz önünde bulunduracaklarına inanıyoruz” açıklamasını yapmıştı.

Daha önce, Rus Ortodoks Kilisesi Patriği Kirill yazılı bir açıklama yayınlayıp Türk hükümetine Ayasofya’nın müze statüsünü koruma çağrısı yapmıştı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN