Çocuklar arasındaki tehlike: Enerji içecekleri intihar düşüncesini tetikliyor

Çocuklar arasındaki tehlike: Enerji içecekleri intihar düşüncesini tetikliyor

Çocuklar ve gençler arasında sıklıkla tüketilen enerji içeceklerinin çok sayıda zararının yanı sıra intihar düşüncesini tetiklediği ortaya çıktı. Araştırmacı Dr. Shelina Visram, "Enerji içeceklerinin psikolojik sıkıntılara ve ruh sağlığı sorunlarına yol açabileceğine dair bulgulardan derin endişe duyuyoruz." diye konuştu.

Son yıllarda çocuklar ve gençler arasında popüler olan 'enerji içecekleri' çok sayıda ciddi sağlık sorunu riski yaşıyor. Araştırmalar enerji içeceklerinin içerdiği yüksek kafein ve şeker nedeniyle kalp atış hızını artırdığı ve kan basıncını yükselttiğini gösteriyor.

Public Health Journal dergisinde yayımlanan, 1,2 milyon çocuğu kapsayan 51 çalışmadan elde edilen verilerin analiz edildiği çalışmada, enerji içeceklerinin, kalp krizi riskinin yanı sıra özellikle çocuklarda intihar düşüncesini tetiklediği belirlendi.

'DERİN ENDİŞE DUYUYORUZ'

Bilim insanları, enerji içecekleri tüketiminin özellikle çocuklar arasında ruh sağlığı sorunları riskinin artmasıyla bağlantılı olduğunu ortaya koydu.

Newcastle Üniversitesi'nden araştırmacı Dr. Shelina Visram, "Enerji içeceklerinin psikolojik sıkıntılara ve ruh sağlığı sorunlarına yol açabileceğine dair bulgulardan derin endişe duyuyoruz. Bunlar ele alınması gereken önemli halk sağlığı sorunlarıdır." diye konuştu.

Dünyanın dört bir yanından 1,2 milyon çocuğu kapsayan 51 çalışmadan elde edilen verileri analiz eden çalışma, erkeklerin kızlardan daha fazla gazlı içecek tükettiğini gösteriyor.

enerji-icecegi.jpg

Ayrıca, içki içen çocukların yasadışı uyuşturucu kullanımı ve şiddet gibi riskli davranışlarda bulunma olasılıklarının daha yüksek olduğunu tespit edildi.

Aynı zamanda gazlı içeceklerin düşük akademik performans, uyku sorunları, anksiyete, depresyon ve sağlıksız beslenme alışkanlıkları gibi olumsuz durumlar yarattığı ortaya koyuldu.

'16 YAŞINDAN KÜÇÜKLERE SATIŞI YASAKLANMALI'

İngiltere Kraliyet Halk Sağlığı Derneği'nden William Roberts, "Bu önemli inceleme, enerji içeceklerinin hem kısa hem de uzun vadede çocukların ve gençlerin fiziksel ve zihinsel sağlığına zarar verebileceğine dair artan kanıtlara katkıda bulunmaktadır.

İşte bu nedenle Birleşik Krallık Hükümeti'nin bir adım atarak 16 yaşından küçüklere enerji içeceği satışını yasaklamaya yönelik 2019'da verdiği sözü yerine getirmesini istiyoruz." dedi.

BİR ÖĞRENCİ KALP KRİZİ GEÇİRMİŞTİ

Mayıs 2023'te Newport'taki bir ilkokul, influencer Logan Paul'un Prime Energy kutusunu içtikten sonra bir öğrencinin 'kalp krizi' geçirmesi ve midesinin yıkanmak zorunda kalması üzerine tüm velilere bir uyarı notu yayınlamıştı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN