Modern çağın hastalığı: Herkes bundan muzdarip! Uzmanı anlattı, çözümü basit

Modern çağın hastalığı: Herkes bundan muzdarip! Uzmanı anlattı, çözümü basit

Günlük hayatta yapılan bazı hareketler ve duruş şekilleri beraberinde duruş bozukluğunu getiriyor. Bilgisayar kullanımı veya uzun zamanlar telefonla ilgilenme gibi durumlarda duruş şeklindeki değişiklikler beraberinde geliyor ve kişilerde duruş bozukluğu ortaya çıkıyor. Uzmanlar, duruş bozukluğu yaşamamak için önemli tavsiyelerde bulunuyor. İşte, duruş bozukluğu yaşamamak için yapılması gerekenler...

Ondokuz Mayıs Üniversitesi (OMÜ) Tıp Fakültesi Ortopedi ve Travmatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Hüseyin Sina Coşkun, "Omurgamıza binen yük öne doğru eğildiğinizde ve elimizde bir ağırlık olduğunda maksimum noktadadır. Özellikle boynumuzu eğerek uzun süre ekrana maruz kaldığımızda, uzun dönemde boyun ve sırtımızda ağrılar oluşabilmektedir" dedi.

doktor-huseyin-sina-coskun-yorumlar.jpg
Doç. Dr. Hüseyin Sina Coşkun

"TAMAMEN DURUŞA BAĞLI OLARAK KAS VE EKLEM AĞRILARI ORTAYA ÇIKIYOR"

Doç. Dr. Hüseyin Coşkun, postür (duruş) bozukluklarının modern çağın bir hastalığı olduğunu söyledi.

Artan ekran süreleri nedeniyle oluşan duruş bozukluklarının sağlık merkezlerine başvuruları arttırdığını ifade eden Doç. Dr. Hüseyin Coşkun, "Bunlardan en sık gördüğümüz de aslında omurgada yapısal bir rahatsızlığı olmayan hastaların tamamen duruşa bağlı olarak kas boylarındaki değişmeler ve buna bağlı olarak eklem, sırt ve bel çevresindeki ağrılardır" diye konuştu.

"OBEZİTE, ÇAĞIN SESSİZ PANDEMİSİ"

Duruş bozukluklarının yapısal rahatsızlıklardan ayırt edilmesi gerektiğine işaret eden Doç. Dr. Hüseyin Coşkun, şunları dile getirdi:

"Uzun süre ekran başında geçirilen sürelere bağlı olarak sırtta ve belde ağrılar görmekteyiz. Burada en büyük sıkıntılardan birisi aslında çağın sessiz pandemisi obezite ve buna bağlı olarak hareketsizliktir. Hareketsizliğe bağlı eklemlerde oluşan yapışıklıklar ve kasılmalar, hastalarda yeni ağrılara neden olmaktadır.

Bu ağrılarda, eklemlerde bir gerçek dejenerasyon söz konusu değildir ancak hareket eksikliği ana etkendir. Toplumdaki bireylerin spor alışkanlıklarının olmaması bu sürece büyük bir katkı sağlamaktadır. Biz postür bozukluğu olan hastalarımızda ekran sürelerini azaltmalarını ve özellikle sırt ve bel kaslarını çalıştıracak yüzme ve jimnastik gibi sporları önermekteyiz."

durus-bozuklugu-neden-olur.jpg

EKRANLARA YANLIŞ BAKIŞ OMURGADA AĞRILARA NEDEN OLUYOR

Cep telefonu ile bilgisayar başında ekrana yanlış bakış açısının çeşitli sorunlara neden olduğunu vurgulayan Doç. Dr. Hüseyin Coşkun, şu bilgileri paylaştı:

"Omurgamıza binen yük öne doğru eğildiğimizde ve elimizde bir ağırlık olduğunda maksimum noktadadır. Boynumuzu eğdiğimizde gördüğümüz ekran görüntüsü süresi çok uzun olursa, boynumuzda ve sırtımızda ağrılar oluşabilmektedir.

Bilgisayar, tablet ya da cep telefonuna bakarken göz hizasında ve belli bir mesafede olması (en az 30 santimetre mesafe) ve boynumuzun öne doğru eğik olmaması istenen duruş biçimidir. Aksi takdirde bahsedilen kas ağrılarının yanı sıra, görme bozukluklarını da sıkça görmekteyiz."

"ÇOCUKLARI EKRAN BAŞINDAN UZAKLAŞTIRIP SPORA YÖNLENDİRİN"

Doç. Dr. Hüseyin Coşkun, çocukluk çağında omurganın esnek olduğunu ve büyüme çağında çok fazla belli pozisyonlara maruz kalmanın omurga büyümesini etkileyeceğinin altını çizerek, şunları kaydetti:

"Birkaç saat bilgisayar başında oturmak ya da hareketsiz kalmak buna sebep olmaz ancak uzun süreli maruzluk omurgada postür yani duruş bozuklukları oluşturabilir. O yüzden omurga cerrahları olarak omurgası büyüme çağında olan çocukların tablet başında geçen saatlerinin azaltılmasını, bunun yerine spora yönlendirilmesini ve dolayısıyla çocuklarımızın modern hayatın getirmiş olduğu hareketsiz yaşamdan uzak tutulmasını öneriyoruz."

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN