Oturmanın 9 Şok Edici Sağlık Tehlikesi! İşte Uzun Süre Oturmanın Sağlığa İnanılmaz Zararları

Oturmanın 9 Şok Edici Sağlık Tehlikesi! İşte Uzun Süre Oturmanın Sağlığa İnanılmaz Zararları

İşiniz uzun süre masada oturmanızı gerektiriyorsa, işte olduğunuz süre boyunca oturma pozisyonunuza sadık kalmak kolay olabilir. Tabii ki, arada bir bir şeyler içmek için kalkacaksınız, ama farkına varmadan önce koltuğunuza dönüp saatlerce çalışacaksınız. Derinlerde bir yerde, çok uzun süre oturmanın iyi olmadığını biliyoruz, ama gerçekten ne kadar kötü olabilir?

Araştırmalar, çok uzun süre oturan insanlar için çeşitli sağlık sorunları olduğunu gösteriyor. Daha da kötüsü, spor salonuna gitmek veya egzersiz yapmak sağlık risklerini önemli ölçüde dengelemeyecektir. Kendinizi şu anda bilgisayarınızın önüne park ettiyseniz, oturmanın bu 15 şaşırtıcı sağlık tehlikesini okumadan önce kalkıp gerinmek isteyebilirsiniz. İşin iyi yanı, daha sık kalkıp sırtınızı ve boynunuzu esneterek bu hastalıklardan herhangi birine yakalanma riskinizi kolayca azaltabilirsiniz.

KALBİNİZE ZARAR VEREBİLİR

Araştırmacılar, uzun oturma sürelerini çeşitli kardiyovasküler hastalıklara bağladılar. Bu, iki grup karşılaştırılarak yapıldı: sürekli oturan bir grup işçi ve oturmayan başka bir grup. Benzer yaşam tarzlarına ve diyetlerine rağmen, ilk insan grubunun kalple ilgili hastalıklara yakalanma olasılığı iki kat daha fazlaydı.

haberici.jpg

YAŞLANMA SÜRECİNİ HIZLANDIRABİLİR

Herhangi bir fiziksel aktivitenin olmaması cildinizi ve vücudunuzu bozabilir. Saatlerce oturmak, cildinizin sağlıklı ışıltısını ve sıkılığını gidermenin kesin yoludur. Önlemek basittir: ofisinizin veya oturma odanızın etrafında birkaç tur yürümeniz yeterlidir.

DEMANS RİSKİNİ ARTIRABİLİR

Çok fazla oturmak beynimizin yapısını demans ve Alzheimer hastalarınınkine benzeyecek şekilde değiştirir. Ancak, adil olmak gerekirse, bunun nedeni daha çok sürekli olarak bilgisayarınıza veya TV ekranına çok uzun süre bakmanızdır. Her iki durumda da kalkın ve birkaç bacak ve sırt egzersizi yapın.

EGZERSİZİN ETKİLERİNİ TERSİNE ÇEVİREBİLİR

Ne yazık ki, egzersiz bile aşırı oturma süreleri ile mücadele edemez. 7 saatlik bir süre boyunca oturmakla ilişkili sağlık tehlikeleri, bir hafta boyunca 7 saatlik günlük egzersizle ortadan kaldırılmayacaktır. Her 30 dakikada bir kalkın ve birkaç esneme yapın.

DİYABET RİSKİNİZİ ARTIRIR

Evet bu doğru; Sadece bilgisayar ekranınızın önünde çok uzun süre oturarak diyabet alabilirsiniz. Nedeni belli değil, daha az kalori yakmanın katkısı var ama tek sebep değil. Fakat bazı doktorlar vücudumuzun şeklinin insüline tepkimizi engellediğini iddia ediyor.

SIRTINIZI KÖTÜLEŞTİRİR

Uzun süre boyunca oturduğunuz koltuk ne kadar iyi tasarlanmış olursa olsun, çok uzun süre oturmaktan dolayı sırtınız zarar görecektir. Sırtınızın benzersiz şekline uyan ergonomik bir sandalye satın alın. Ancak bununla bile, yine de sık sık ara vermeniz gerekecek.

2-004.jpg

VARİSLİ DAMARLARA NEDEN OLABİLİR

Bacaklarınızı bükerek oturmak, kanın damarlarınızda birikmesine izin verir. Eklenen basınç, varisli damarlar olarak bilinen bir durum olan damarlarınızın şişmesine, bükülmesine veya şişmesine neden olur. Bu yaşamı tehdit eden bir durum değildir, ancak dizlerin arkasında ağrılara ve çekici olmayan damarlara yol açabilir.

KANSER RİSKİNİZ ARTIYOR

Garip gelebilir, ancak çok uzun süre oturmak kansere, özellikle kolon, endometriyal veya akciğer kanserine yol açabilir (sigarayı hesaba katmadan). Yaşlı kadınların meme kanserine yakalanma olasılığı daha yüksek olacaktır. Fiziksel olarak aktif olmak kanseri önlemek için hiçbir şey yapmaz, ancak fiziksel hareketsizlik yapar.

HAREKET ETMEZSEN ONU KAYBEDERSİN

Geçmişte olduğu kadar fiziksel olarak aktif olmayan yaşlı insanlar, zayıflamış kemik yapısına neden olan osteoporoza daha yatkındır. Çok uzun süre oturmak durumu daha da kötüleştirir çünkü zaten yıpranmış olan kaslar ve kemikler ihtiyaç duydukları egzersizi yapamayacaklardır.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN