İstanbul'da yeni tramvay hattı hizmete başladı: Hayırlı olsun! İstasyonları ve sefer saatleri belli oldu

Metro İstanbul, kruvaziyer turizmine değer katacak Galataport-Beyazıt turistik tramvay hattını hizmete açtı. Sadece kruvaziyer gemi yolcularının faydalanabildiği yeni tramvay hattının ilk yolcuları Japonlar oldu. İşte detaylar...

Son yıllarda yapılan yatırımlar sonucunda raylı sistem ağı giderek genişleyen İstanbul'da bu kez kentin turizmi için önemli bir adım attı. İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştirak şirketi Metro İstanbul'un Türkiye Seyahat Acentaları Birliği (TÜRSAB) ile imzaladığı iş birliği kapsamında hayata geçirdiği 'Galataport-Beyazıt turistik tramvay tattı' ilk seferine 5 Kasım 2023 Pazar günü dünyaca ünlü Peace Boat gemisi ile Japonya'dan gelen 1000 kişilik turist kafilesi ile çıktı.

galataport-beyazit-turistik-tramvay-hatti-nereden-geciyor-guzergah-haritasi-kimler-binebilir-4.jpeg

DÜNYADA İLK KEZ İSTANBUL'DA

Metro İstanbul Genel Müdürü Dr. Özgür Soy, uzun bir çalışma sonucunda projeyi hayata geçirdiklerini belirterek şu bilgileri paylaştı:

"Uzun süredir yaptığımız bu çalışmanın bugün ilk gününü burada kutluyoruz. Şu anda Galataport için hazırlanan özel duraktayız. Galataport'tan Tarihi Yarımada'ya kruvaziyer yolcuları için özel bir hat seferi planladık. Uzun bir çalışma sonucunda hayata geçirdik.

Dünyada ilk kez kruvaziyer yolcularının şehir merkezine doğrudan erişimini tramvay ile sağlayan hattımızda bugün ilk seferini gerçekleştirdik. İstanbulumuzun dolayısıyla ülkemizin turizmine değer katacak bu özel tramvayın ilk yolcuları 2024 yılında diplomatik ilişkilerimizin 100. yılını dolduracağı dost ve kardeş ülke Japonya'dan gelen 1000 kişilik turist kafilesi oldu."

galataport-beyazit-turistik-tramvay-hatti-nereden-geciyor-guzergah-haritasi-kimler-binebilir-7.jpeg

"TARİHİ YARIMADA'NIN YAYALAŞTIRILMASINA KATKI SAĞLAYACAK"

Projenin hem İstanbul için hem de turistler için pek çok kazanımı olacağını belirten Özgür Soy, konuyla ilgili şöyle konuştu:

"Kruvaziyer turizmi çok önemli, İstanbul için de çok önemli. Kruvaziyer yolcuları sosyo-kültürel ve ekonomik olarak en üst seviye, A+ olarak görülen yolculardır. Kruvaziyer gemileri ile kentimize gelen yolcuların Sultanahmet'e ulaşması ciddi bir problem. Yüzlerce otobüsün Tarihi Yarımada’da sıralanması hem çevre kirliliğine neden oluyor hem de bölgede parklanma sorunu yaşanıyor.

Bu hem turistler açısından hem de gün içinde bölgede işi olan vatandaşlarımız için büyük bir sıkıntıya yol açıyor. Örneğin bugün kentimize gelen 1000 kişilik kafile kara yolunu kullansaydı 25 adet 40 kişilik otobüse ihtiyaç duyacaktı ve bu otobüslerin park sorunu olacaktı.

galataport-beyazit-turistik-tramvay-hatti-nereden-geciyor-guzergah-haritasi-kimler-binebilir-9.jpeg

Kara yolu taşıtlarının yoğun kullanımı hava kalitesini de düşürüyor. Bu açıdan baktığımızda 25 otobüsün trafikten çekilmesi ile karbon salımı azaltılmış ve 30 ağaç kurtarılarak gezegenimize kazandırılmış oldu.

Kara yolu aracı kullandıklarında kruvaziyer yolcuları bazen 1,5-2 saat trafikte kalıyor ve Tarihi Yarımada'ya gecikmeli olarak ulaşabiliyorlar. Halbuki kruvaziyer yolcuları için 1 dakikanın bile önemi var. Burada geçirdikleri her dakika onlar için çok önemli, şehir için de çok kıymetli. O yüzden de biz 17 dakikada oraya ulaşacakları bir sefer planladık.

Buna göre yolcularımızın kruvaziyer yolcuları için özel olarak hazırladığımız istasyonumuzdan trenlere binerek direkt Tarihi Yarımada'ya ulaşmalarını sağlayacağız. Böylelikle aynı zamanda Tarihi Yarımada'nın yayalaştırılması projesine de katkı sunacağız. Bugün de ilk seferini gerçekleştiriyoruz. O yüzden de çok heyecanlı ve çok mutluyuz."

galataport-beyazit-turistik-tramvay-hatti-nereden-geciyor-guzergah-haritasi-kimler-binebilir-5.jpeg

"MEVCUT KAYNAKLARIMIZI KULLANARAK ÜLKEMİZE DEĞER SAĞLAYACAĞIZ"

Dünyanın birçok ülkesinde raylı sistem kullanma alışkanlığının yaygın olduğunu hatırlatan Özgür Soy, şunları söyledi:

"Ülkemize gelen turistlerin kent içindeki toplu taşıma kullanımına baktığımızda önemli bir kısmını raylı sistemlerin oluşturduğunu görüyoruz. Bugün ilk seferini gerçekleştiren Galataport-Beyazıt turistik tramvay hattı, bundan sonra T1 hattımızda yolcu yoğunluğunun az olduğu saatlerde kruvaziyer ile Galataport Limanı'na gelen turistlere hizmet verecek. Böylelikle mevcut kaynaklarımızı kullanarak, ilave bir yatırım yapmadan ülkemize değer sağlayacak bir hizmet başlattık. Ülkemiz ve kentimiz için hayırlı olsun."

Galataport-Beyazıt turistik tramvay hattının ilk yolcuları olan 1000 kişilik Japon turist kafilesi tramvay istasyonunda, Türk ve Japon bayrakları, metro müzisyenlerinin Barış Manço şarkıları ve Türk sanat müziği eserleri performansı ile karşılandı. Bu ilk yolculara geleneksel Türk lezzetlerinden Türk kahvesi ve lokum hediye edildi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (2)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
2 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN