İstanbulkart başvurusu nasıl yapılır? İstanbulkart başvurusu için gerekli belgeler neler?

İstanbulkart başvurusu nasıl yapılır? İstanbulkart başvurusu için gerekli belgeler neler?

İstanbulkart online başvuru ile evden indirimli kart başvurusu yapabilirsiniz. İndirimli kart, mavi kart ve ücretsiz kart almak için İstanbul genelindeki başvuru merkezlerine bizzat gitmek gerekiyor. Dilerseniz bireysel.istanbulkart.istanbul web sitesinden başvuru yaparak başvuru merkezine gitmeden işlemlerinizi tamamlamanız mümkün. İşte, İstanbulkart başvuru sayfası...

İstanbulkart başvuru noktaları, kent genelinde 39 noktada hizmet veriyor. İstanbul'da toplu taşıma araçlarında bilet uygulaması bulunmuyor. Tek geçişlik kartlar satılsa da fiyatı çok yüksek olması dolayısıyla İstanbulkart kullanmak her türlü avantajlı oluyor.

İSTANBULKART NEDİR?

İstanbulkart, İstanbul Büyükşehir Belediyesi (İBB) iştiraki olan BELBİM tarafından geliştirilip üretilen akıllı şehir kartıdır. İstanbul'daki ulaşım araçlarında, tuvaletlerde, Hamidiye su otomatlarında, sosyal tesisler, yemek ve market alışverişleri için kullanılabiliyor.

İSTANBULKART NASIL ALINIR?

İstanbul genelinde tüm BELBİM temsilcisi olan büfelerden, bakkallardan, marketlerden ya da Biletmatiklerden (otomatik dolum/satış makineleri) 'anonim' İstanbulkart temin edebilirsiniz.

'İndirimli' ya da 'mavi kart' adıyla bilinen şahsa özel İstanbulkart başvurularını ise İstanbul genelindeki 39 noktada hizmet veren İBB çözüm noktalarından, İstanbulkart başvuru merkezlerinden ve bireysel.istanbulkart.istanbul internet sitesinden yapabilirsiniz.

İSTANBULKART BAŞVURUSU NASIL YAPILIR?

Öğrencilerin kullandığı indirimli İstanbulkart başvurusunu bireysel.istanbulkart.istanbul adresinden yapıp kartınızı adresinize kargoyla talep edebilir ya da başvuru merkezlerinden teslim alabilirsiniz.

Öte yandan kart başvurusu yapmadan da İstanbulkart mobil uygulamasını indirerek dijital öğrenci kartınızı oluşturabilir ve indirimli kullanabilirsiniz.

istanbulkart-cesitleri-001.jpg

İSTANBULKART BAŞVURUSU GEREKLİ BELGELER NELER?

İstanbulkart başvurusunu İBB çözüm merkezlerinden veya İstanbulkart başvuru merkezlerinden yapmanız durumunda kimlik kartınız, öğrenci kartınız (veya öğrenci belgesi) ve bir adet fotoğrafınızı yanınızda bulundurmanız gerekiyor.

İstanbulkart başvurusunu internet üzerinden yaptığınızda gerekli belgeler online olarak otomatik yükleniyor. Sadece fotoğraf yükleme işlemini kendiniz yapmanız gerekiyor.

İSTANBULKART BAŞVURU ÜCRETİ NE KADAR?

Anonim İstanbulkart satın alma ücreti 50 TL olarak belirlendi. İstanbulkart ilk alındığınıda içinde kontör olmadığını ve yükleme yapmanız gerektiğini belirtelim.

İndirimli kart, mavi kart ve ücretsiz kart satın alma ücreti ise 60 TL. İndirimli kartın her yılbaşı yapılan vizeleme ücreti de bu yıl için 13 TL olarak kararlaştırıldı.

İstanbulkart güncel başvuru ücretlerini www.istanbulkart.istanbul/ucretler-limitler web sitesinden kontrol edebilirsiniz.

İSTANBULKART YÜKLEME NASIL YAPILIR?

İstanbulkart'a tüm BELBİM temsilcisi olan büfelerden, bakkallardan, marketlerden ya da Biletmatiklerden (otomatik dolum/satış makineleri) kontör yükleyebilirsiniz.

Öte yandan bireysel.istanbulkart.istanbul internet sitesinden ve İstanbulkart mobil uygulaması üzerinden yükleme yapabilirsiniz.

İSTANBULKART BAŞVURU MERKEZLERİ

İSTANBUL GENELİNDEKİ BİLETMATİK VE YÜKLEME NOKTALARI

İSTANBULKART iPHONE MOBİL UYGULAMASI

İSTANBULKART ANDROID MOBİL UYGULAMASI

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN