Maden faciasından 3 gün önce yapılan denetim tutanağı ortaya çıktı: 4 yıldır devam eden sorun Kasıma ertelenmiş

Maden faciasından 3 gün önce yapılan denetim tutanağı ortaya çıktı: 4 yıldır devam eden sorun Kasıma ertelenmiş

Bartın Amasra’da Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait kömür ocağında 42 madencinin hayatını kaybettiği maden faciasında ihmaller bitmiyor. Kazayla ilgili yapılan soruşturma dosyasında Çalışma ve Sosyal Güvenliği Bakanlığı’na bağlı iş baş müfettişleri ve maden mühendisleri İrfan Güven ve Cemal Tekin imzasını taşıyan 11 Ekim 2022 tarihli tutanak ortaya çıktı. Tutanakta, madenin havalandırma sistemindeki sorunun 4 yıldır bozuk olmasına rağmen yapılmayıp Kasıma ertelendiği belirtildi.

Bartın’ın Amasra ilçesinde Türkiye Taşkömürü Kurumu’na ait kömür ocağında 42 madencinin hayatını kaybetmesinin ardından yeni bir gelişme daha yaşandı. Davanın soruşturma dosyasında, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanlığı'nın iş başmüfettişlerinin faciadan 3 gün önce madende yaptığı denetime ilişkin tutanak ortaya çıktı.

Müfettişler ve maden mühendisleri İrfan Güven ve Cemal Tekin imzasını taşıyan 11 Ekim 2022 tarihli tutanakta havalandırma sisteminde 2018 yılında tespit edilen soruna ilişkin “Acil hallerde ve ihtiyaç halinde kullanılması için hava yönünü ters çevrilebilecek özellikte değildir” denilerek uyarıda bulunulduğu ve Müessese Müdürü Cihat Özdemir'in de havalandırma sisteminin Kasım 2022’de yapılacağını bildirdiği öğrenildi.

tutanak1.jpg

4 YILA RAĞMEN DÜZELTİLMEMİŞ

Tutanakta, ön bilirkişi raporunda ve emniyetin fezlekesinde işaret edildiği gibi, madenin havalandırma sistemindeki soruna dikkat çekildiği ve değiştirilmesinin istendiği ortaya çıktı.

Tutanakta, madendeki havalandırma sisteminde 20 Ekim 2018 tarihinde tespit edilen sorunun aradan geçen 4 yıla rağmen düzeltilmediğini ifade edilerek, “Ocak ana havalandırması, acil hallerde ve ihtiyaç halinde kullanılması için hava yönünü ters çevrilebilecek özellikte değildir” tespitine yer verildi.

Müfettişler, yer altındaki elektrikli ekipmanların da patlayıcı atmosfere sahip alanlarda patlama riskine karşı çalışanları korumak için direktiflerin yer aldığı ATEX belgeli olmadığına dikkat çekerek, bu eksikliğin de giderilmesini istedi.

tutanak2.jpg

“KASIM AYINDA YAPILACAK” DENMİŞ

Tutanağı iki müfettişin yanı sıra tutuklu Müessese Müdürü Cihat Özdemir’in de imzaladığı ortaya da çıktı. Tutanağa göre Özdemir, müfettişlerin havalandırma ve elektrikli ekipmanlarla ilgili bulgularına şu yanıtı verdi:

“2022 yılı kasım ayı itibariyle yeni havalandırma grubu ALFER firması tarafından yapılacak olup, tespit edilen eksiklikler giderilecektir. Müessesemizde kullanılan 2004 yılı öncesi yer altı ekipmanların exproof özellikte ancak ATEX sertifikası olmayan ekipmanlar olduğu, 2004 yılından sonra alınan tüm ekipmanların ise ATEX sertifikalı alınmıştır. Maden Makinaları Fabrika İşletme Müdürlüğü’müzde ATEX dönüşümü çalışmalarımız devam etmektedir.”

Müfettişler, işverenin tespitlere ilişkin hususlardan sorumlu olduğunu tutanaklarında şöyle açıkladı:

“İş yeri çalışma ortamı sürekli değişen ve dinamik bir yapıya sahip olup işbu tutanak, düzenlendiği tarih itibari ile teftiş konusu ve kapsamı dahilinde iş yerindeki mevcut durumu yansıtmaktadır. İş yeri çalışma ortamının iş mevzuatına uygunluğunun ve bunun sürekliliğinin sağlanması işverenin yükümlülüğündedir. Bu yükümlülüğün yerine getirilmemesi nedeniyle meydana gelebilecek iş kazası ve meslek hastalıklarında sorumluluk işverene aittir.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN