MHK Başkanı Gündoğdu: Bazı hakemler kurumun üzerinde davrandılar

MHK Başkanı Gündoğdu: Bazı hakemler kurumun üzerinde davrandılar

MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu, 13 hakemin Süper Lig kadrosundan çıkarılma kararıyla ilgili olarak ''Bazı arkadaşlarımız kurumun üzerinde davranışlarda bulunmaya başladılar. Rol model olan arkadaşlarımızın, hakemlik sistemini etkilediğini tespitini yaptık. TFF veya kulüpler değil, bu kararı ben aldım. Bu kararı almamda Trabzonspor'un ligde puan farkıyla lider olması doğrudan etken değil ama etki eden faktörlerden biri oldu.'' açıklamasında bulundu.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Merkez Hakem Kurulu (MHK), Spor Toto Süper Lig ve Spor Toto 1. Lig'de kalan haftalarda görev yapacak hakemleri belirledi.

Yeni listede Cüneyt Çakır, Fırat Aydınus, Tugay Kaan Numanoğlu, Ali Palabıyık, Hüseyin Göçek, Alper Ulusoy, Abdulkadir Bitigen, Suat Arslanboğa ve Bahattin Şimşek gibi tecrübeli isimlerin bulunmaması dikkati çekti.

MHK Başkanı Ferhat Gündoğdu, 13 hakemle ilgili aldıkları karar hakkında yayıncı kuruluşa açıklamalarda bulundu.

TÜRK HAKEMLİĞİNİN GELECEĞİ İÇİN

Türk hakemliğinin geleceği için böyle bir karar aldıklarını belirten Gündoğdu, ''Süreçten bahsedelim. Bu kararın açıklanması 48 saat olmadı. Kamuoyunda bununla ilgili çok fazla söylemler oldu. Aldığımız karar operasyon veya temizlik gibi kelimelerle değerlendirilmesini kabul etmiyorum. Bunlar doğru değil. MHK olarak yaptığımız çalışmanın, bir projenin, Türk hakemliğinin geleceği için atılan adımın birinci adımıdır. Hakemlerimiz ve kurumumuz çok yıpratılıyor. Bunun bir proje ve sistem içi çalışma oludğunu bilirsek, eleştirilerimizi bu yönde yaparsak daha iyi olacak.'' dedi.

"TRABZONSPOR'UN PUAN FARKINI AÇMASI ETKENLER BİRİ"

Trabzonspor'un Spor Toto Süper Lig'deki zirve yarışında tek başına kalmasının bu kararın alınmasında etkili olduğunun altını çizen MHK Başkanı, "Trabzonspor puan farkıyla lider olması doğrudan etken değil ama etki eden şeylerden biri oldu. Maç planlamalarını yaparken maç oynamaya çalışan takımlar, seyircinin maç dahil olduğu maçlar olacak. İlk maçlarda yeni hakemlerimize yardımcı olmamız gerekiyor. Onların mental durumunu da takip etmemiz gerekecek. Bu durum bize dolaylı bir etken oldu." açıklamasında bulundu.

''KARARIN İSABETLİ OLDUĞUNU GÖRDÜM''

Aldıkları kararın ne kadar isabetli bir karar olduğunu son 48 saat içerisinde daha iyi anladığını vurgulayan Gündoğdu, ''TFF Başkanı Nihat Özdemir ve ekibinin teveccühüyle göreve geldik. Önceki MHK başkanının tasarrufu oldu ve 11. haftada göreve geldik. Ligin selahiyeti için göreve adapte olduk. Ligin adil bir şekilde oynanması için devamını sağlayacaktık. Bir yandan da yıllardır konuşulan değişim sürecinin sinyalleri verilmişti. Bunun için de bir projeyi planlamak gerekiyordu. Bir plan ve program yaptık. 4 ay boyunca aslında herkese süre tanıdım. Buna çalışma arkadaşlarım da dahil.

Türk futboluna bir hizmet sunuyorsak ve bunu yukarıya çıkarmak istiyorsak neler yapmalıyız diye kendi içimizde de birbirimize sorduk. 4 ayda hakem arkadaşlarımla çok ince bir çalışma yaptık. 8 Mart'ta harekete geçtik. Bu bir klasman belirleme. Bunun ismi bu. Klasman belirleme her yıl yapılır. Alışık olmadığımız konu klasmanlar sezon başında Temmuz ve Ağustos ayında bir de arada belirlenir. Benden önce Serdar Tatlı'nın döneminde klasman belirleme dört döneme çıkarıldı. Nedeni performansı düşük olan hakem ve gözlemcilerin yıl sonuna kadar devam etmemek için bu uygulamaya gidildiğini anlattılar. Son 48 saatte bu kararın ne kadar isabetli olduğunu gördüm.'' diye konuştu.

"ARKADAŞLARIMIZIN SUÇ ÖRGÜTLERİYLE BİR BAĞI YOKTUR"

13 hakemin herhangi bir suç örgütü ve illegal yapıyla bağlantısının bulunmadığını açıklayan Gündoğdu, ''Bu arkadaşlarımızla birlikte şu andaki görevli arkadaşlarımızı herhangi bir suç örgütüyle ve illegal yapıyla ilgisi ve bağı olmamıştır. Bütün çalışanlarımız her zaman bir inceleme ve soruşturma yapar. Bu arkadaşlarımızın hiçbirinin bunlarla ilgili bir şeyi yoktur. Konuşulmasından da son derece MHK başkanı ve kurum olarak çok rahatsızız.

Bazı arkadaşlarımız bilerek veya bilmeyerek kurumun üzerindeymiş gibi davranmaya başladılar. Bir toplum içerisinde yaşıyoruz. Rol modellerimiz var. Bazı arkadaşlarımız kendileri için normal olan ve bulundukları statüden dolayı hakemlik müsessesini rahatsız ettiği tespitini yaptık. Hakemlerden beklenen en doğru şey rahat ve hür iradeleriyle karar vermeleriydi. Kulübe zarar verdiklerine kesin karar verdikten sonra 10 hafta beklemeye bizim değil Türk futbolunun tahammülü yok. Sistemin önünü açmak için sistemde tıkanıklık yapan isimlerle yollarımızı ayırdık. Tercih kişiler ve sistemdi. Sistem nedeniyle bu arkadaşlarımızla yolları ayırdık. '' dedi.

''UYARILARDA BULUNDUM. ALT KATEGORİDE DEVAM EDEBİLİRLER''

Süper Lig kadrosundan çıkartılan 13 hakeme daha önce uyarılarda bulunduğunu vurgulayan MHK Başkanı, ''Verdiğimiz karar bir gün bile beklemeye tahammülü yoktu. Karar aslında 8 Mart'ta verilmedi. Son 1.5 aydır TFF başkanına adım adım rapor verdim. Bütün her şeyden emin olmamız gerekiyordu. Eğer kasıtlı bir hareket, bencilce diye bir şey varsa kamuoyunda; böyle bir yapım yoktur. Bir de şans vermek istiyordum. Bazen bu arkadaşlarıma küçük mesajlar ve uyarı verdim. Karşılık alamadım.

İkinci ve üçüncü kategorideki arkadaşlarım bir üst kategoriye çıkma şansını yitiren isimler. Bunlar hakem camiasından çıkmadılar. Bizim için bütün arkadaşlarımız aynı değere sahip. En alttaki arkadaşımızla Süper Lig'de maç yöneten arkadaşımız da aynı değere sahip. Bir sistem konuşacaksak, kişisel fayda ve beklentiler üzerinden çözümlemekte zorlanırız. Kamuoyunun merak etmediği arkadaşlarımızla yollarımızı devam edeceğiz. Eğer hakemlik yapmak isterlerse alt kategoride devam edeceğiz. VAR yatırımı yapıyoruz. Bu arkadaşlarımızdan kabul edenleri VAR hakemi yapacağız.'' diye konuştu.

"BU TAMAMEN BENİM VE KURULUMUN HAZIRLADIĞI LİSTEDİR"

Alınan karardan tamamen kendisinin sorumlu olduğunu kaydeden Gündoğdu, ''Bunun arkasında hiçbir kulüp veya TFF'nin hiçbir yetkilisi yok. 31 kişi, hakem ve gözlemci bu saydığım üç kategorideki -4 aylık gözlem ve son 1.5 aylık rapor- liste hazırladık. Hiç kimseden talep gelmedi. Buna TFF başkanımız da dahil. Hiçbir kulüp dahil olmadı. Bu tamamen benim ve kurulumun hazırladığı listedir. Bu listeden tamamen ben sorumluyum.'' dedi.

Gündoğdu şunları söyledi:

"İKİNCİ VE ÜÇÜNCÜ KATEGORİDEKİ ARKADAŞLARIMIZ, HAKEMLİĞİN DIŞINA ÇIKMADILAR"

"İkinci ve üçüncü kategorideki arkadaşlarımızın bir kısmı, bulundukları liglerin yeterliliklerini maalesef kendilerine verilen süre içerisinde karşılık veremediler. Bu arkadaşlarım hakemliğin dışına çıkmadılar. Alt liglerde tekrardan kendilerini gösterme şansları olacak."

"BİZDE GREV DİYE BİR TERCİH YOK, İSTİFA EDEBİLİRLER, EN DOĞAL HAKLARI"

"Süper Lig ve 1'inci Lig hakem arkadaşlarımızı davet ettim, bir izahata ihtiyaçları var. Türkiye Cumhuriyet büyük bir kurum, kurumlar, devleti temsil eder. Aidiyetimiz Türkiye Cumhuriyeti Devleti'nedir. Başkalarının karalarına destek olmak bir haktır. Bizde grev diye bir tercih yok, istifa edebilir. En doğal hakkı. Belli bir süre görev almak isteyebilir. Alttan gelen jenerasyon çok iyi, bu konuda iddialıyım. 6 bin 719 tane hakemimiz var, tecrübe çok önemli ama aşağıda bekleyen gençler var.
8 Mart kararlarıyla gençlerin önünü açmış olduk. Aşağıdan alt kadrolardan üst lige kazandırdığımız 3 arkadaşımız var. Bun durumları planlarken daha çok top oynamak isteyen takımlar. Çok fazla hakemle mücadeleye girmeyen takımlar, teknik direktörler, seyirciler gibi maalesef ayrışmalar var. Başlarda bu arkadaşlarımızın işini kolaylaştırmamız gerekiyor. Onların mental durumlarını da gözetmek durumundayız.”

“BİZ RİVA’DA SIK SIK VAR HAKEMLERİMİZE EĞİTİM VERİYORUZ”

“VAR’da son 4 yılın kayıtlarını inceledik. Yapılan hataları kategorize ettik. Çizgimiz nerede olmalı konusuna tespitten sonra asla ama asla bu çizgiden şaşmayacaksın dedik. Biz hata yaparsak uyaracaksın dedik. Biz Riva’da sık sık var hakemlerimize eğitim veriyoruz. Tabi ki henüz idael değil VAR. Son dönemlerde görüyorsunuz VAR odasını sadece izlesin, staj yapsın diye hakemler atadık. Bu arkadaşlarımız gelecek senelerdeki VAR hakemlerimiz.”

“YABANCI HAKEME KARŞIYIM”

“Ülkemde tabi ki yabancı hakeme karşıyım. Yabancı teknik direktör de tercihtir ama ben Türk teknik direktör tercih ederim. İnsan kaynağı ile ilgili hiçbir sıkıntımız yok. Bu kadar insanın olduğu yerde hakem, teknik direktör, oyuncu olması konusunda taraftar değilim.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (3)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
3 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN