Karabağ'daki gözlem noktasında kriz

Karabağ'daki gözlem noktasında kriz

Azerbaycan ve Ermenistan arasında 10 Kasım’da imzalanan ateşkes anlaşması sonrası Dağlık Karabağ’da başlayacak Rus ve Türk ortak devriyesinde anlaşmazlık çıktı.

30 yıllık işgal sonrası Dağlık Karabağ'da ilan ateşkes anlaşmasıyla birlikte Azerbaycan topraklarında Türkiye'nin bağımsız bir askeri gözlem noktası kurma isteği Rusya ile anlaşmazlığa yol açtı.

Reuters haber ajansının isminin açıklanmasını istemeyen bir Türk kaynağa dayandırdığı haberinde, iki taraf arasındaki "en büyük" fikir ayrılığının Azerbaycan topraklarında Türkiye'nin oluşturacağı bağımsız gözlem noktası olduğu ileri sürüldü.

Bu noktanın Türkiye için "şart" olduğunu belirten kaynak, Rusya'nın ise bölgedeki ortak merkez dışında Türkiye'ye ait bir oluşumun kurulmasını "gerekli" görmediği belirtildi. Bununla birlikte aynı kaynak Ankara'nın Rusya ile bir anlaşmaya varmayı umduğunu ve müzakerelerin Rusya'da devam edebileceğini ifade etti.

İki ülke, 10 Kasım'da bölgede yürürlüğe giren ateşkesin şartlarına uyulduğunu gözlemlemek amacıyla ortak bir merkez oluşturulması konusunda anlaşmıştı.

Konuyla ilgili olarak Rusya, Ermenistan ve Azerbaycan'dan henüz bir açıklama gelmedi.

Geçen hafta, olası barış görüşmelerinde Türkiye ile Rusya arasındaki bir anlaşma sonucu batılı güçlerin saf dışı bırakılmasından endişelenen Fransa, ateşkesin uluslararası bir gözlem heyeti tarafından kontrol edilmesini teklif etmişti.

DAĞLIK KARABAĞ ANLAŞMASINDA NELER VAR?

turkiye-bagimsiz-gozlem-noktasi-kurmak-istiyor.jpg

Azerbaycan-Ermenistan anlaşması ile Dağlık Karabağ'ın durumu belli oldu. 30 yıldır Ermenistan'ın işgali altında olan Dağlık Karabağ için imzalanan anlaşma ile işgalden kurtuldu. Peki anlamada hangi maddeler var. İşte o maddeler...

* Azerbaycan ve Ermenistan kontrol ettikleri pozisyonlarda kalacak.

* Kelbecer 15 Kasım, Ağdam rayonu 20 Kasım, Laçin 1 Aralık'a kadar Azerbaycan'a geri verilecek.

*Tarafların ateşkese uymasını denetlemek amacıyla bir mekanizma oluşturulacak.

*Dağlık Karabağ'da temas hattında ve Laçin koridorunda Rus barış gücü bulunacak

* Ermenistan ordusu, geri çekilmesini Rus askerlerinin denetiminde yapacak.

* Rus barış güçleri Dağlık Karabağ'da 5 yıl süreyle kalacak. Taraflar 6 ay öncesinde itiraz etmezlerse süre otomatik olarak 5 yıl uzayacak.

* 3 yıl içinde Ermenistan ile Hankendi arasındaki rota oluşturulacak. Rus askerleri bu rotanın korunması için yeniden konuşlandırılacak.

* Yerinden edilmişler, Birleşmiş Milletler Mülteciler Yüksek Komiserliğinin kontrolünde Dağlık Karabağ ve etrafındaki bölgelere dönecek.

* Azerbaycan'ın batı illeri ile Nahçıvan Özerk Cumhuriyeti arasındaki ulaşım koridoru açılacak.

* Taraflar arasında esir ve cenaze değişimi yapılacak.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN