Türkiye’nin en büyük arıcılık projesi Malkara ilçesinde devam ediyor

Türkiye’nin en büyük arıcılık projesi Malkara ilçesinde devam ediyor

Türkiye genelinde, Arıcılık konusunda günümüze kadar bir belediye tarafından uygulamaya konulan en büyük proje özelliğine sahip olan ve 'Tarım ve Hayvancılığın' geliştirilmesi amacıyla Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından uygulamaya konulan 'Arıcılığı geliştirme ve Polinasyon projesi' kapsamında Malkara ilçesi'nde arı kovanı dağıtım töreni düzenlendi.

Törende konuşma yapan Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanı Kadir Albayrak, “Malkara, tarım ve hayvancılığın başkenti. Biz Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak göreve geldiğimizde Malkara için neler yapabileceğimizi düşündük. Bu kapsamda da birçok proje gerçekleştirdik. Uygulamaya konulan başlıca projelerden birisi de “Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon Projesi” olmuştur. Bu projemiz Türkiye genelinde, arıcılık konusunda günümüze kadar bir belediye tarafından uygulamaya konulan en büyük proje olma özelliğine sahiptir. Şimdi, yem fabrikamız ile Malkara’yı da içine alan bir proje başlatıyoruz. Hayata geçirmeyi planladığımız bir diğer proje ile de tüm hayvanların aşılama işlemi Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi tarafından ücretsiz olarak gerçekleştirilecek.

Bölgemizde buğdaydan sonra en yoğun şekilde tarımı yapılan ayçiçeği bitkisinin gerek nektar gerek polen olarak arıcılar için çok uygun bir bitki olması nedeniyle bölgemiz bal üretimine çok uygundur. Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi olarak il genelinde 1138 kişiye 22.293 adet kovan dağıtımı yapmış olacağız. Ben, tüm arı yetiştiricilerimize bol ve bereketli bir yıl geçirmesini diliyorum” dedi.

Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul ve Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan da yaptıkları konuşmada arıcılığın Tekirdağ için büyük öneme sahip olduğunun altını çizerek, Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon projesinin hem Malkara hem de il genelinde faydalı geri dönüşleri olacağını dile getirdiler.

MALKARA’DA 113 ÜRETİCİYE 788 KOVAN DAĞIITMI YAPILACAK

Tekirdağ Büyükşehir Belediye Başkanlığı tarafından uygulanmakta olan Arıcılığı Geliştirme ve Polinasyon projesi kapsamında Malkara ilçesinde bu yıl 113 üreticiye toplam 788 adet kovan dağıtımı yapılacak. Bu sayı ile birlikte 2015’ten bu yana dağıtımı yapılan 728 adet kovanla birlikte 220 üreticiye toplamda 4526 adet kovan dağıtımı yapılmış olacak. Böylece Malkara’da projeden yararlanan 220 üretici 30 kovana tamamlanmış ve projenin bir ayağı olan kovan dağıtımı sonlanmış olacaktır. Bu sayede Malkara ilçesinde 220 arı yetiştiricisi 30 kovana ulaşarak yeterli büyüklükteki işletme seviyesine ulaşmış olacaktır.

Arı kovanı dağıtım törenine Tekirdağ Büyükşehir Belediyesi Başkanı Kadir Albayrak’ın yanı sıra, Malkara Belediye Başkanı Ulaş Yurdakul, Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Başkanı Hacı Aslan, arı yetiştiricileri ve çok sayıda vatandaş katıldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN