Twitter Biden'ın başkanlığını tanıdı

Twitter Biden'ın başkanlığını tanıdı

Twitter, ABD başkanlarının kullandığı 'POTUS' hesabını 20 Ocak'ta Joe Biden'a vermeyi planladıklarını açıkladı.

Sosyal paylaşım platformu Twitter, ABD başkanlarının kullandığı resmi hesabı 20 Ocak'ta resmi olmayan sonuçlara göre seçimi kazanan Joe Biden'e vereceğini açıkladı.

Twitter, "President of the United States" ifadesinin kısaltması olarak "POTUS" şeklinde kullanılan hesaba ilişkin yazılı açıklama yaptı.

HESABI TRUMP KULLANIYOR

Şirket, halen ABD Başkanı Donald Trump tarafından kullanılan hesabın, resmi olmayan sonuçlara göre başkanlık seçimlerini kazanan ve 20 Ocak 2021'de yemin etmesi beklenen Biden'ın ekibine o gün devredileceğini bildirdi.

Açıklamada, "Twitter, Beyaz Saray kurumsal Twitter hesaplarının 20 Ocak 2021'de devredilmesi sürecine hazırlanıyor. 2017'deki geçiş sürecinde yaptığımız gibi bugün de Ulusal Arşivler ve Kayıtlar İdaresi ile yakın iş birliği halinde çalışıyoruz." ifadesine yer verildi.

BEYAZ SARAY'DAN AÇIKLAMA GELMEDİ

Şirket, söz konusu sürecin başkanlığın Biden ve ekibine transferi işlemlerinden bağımsız ilerlediğini vurgularken, konuya ilişkin Beyaz Saray'dan herhangi bir açıklama yapılmadı.

32,8 milyon takipçisi olan "POTUS" hesabını 4 yıldır kullanan ABD Başkanı Trump, şahsi paylaşımlarını genellikle 88,9 milyon takipçisi bulunan "realDonaldTrump" adlı hesabından yapıyor.

SEÇİM RESMEN SONUÇLANMADI

3 Kasım'da yapılan 59. başkanlık seçimlerini resmi olmayan sonuçlara göre Biden kazanırken, Trump ise hile yapıldığını iddia ettiği seçimlerin sonuçlarını kabul etmediğini belirtiyor.

TRUMP'TAN YENİLGİ İTİRAFI

Öte yandan geçtiğimiz hafta kameralar karşısına geçen Trump, “Bir daha kapanmaya gitmeyeceğiz. Bu yönetim kapanmaya gitmeyecek. Gelecekte ne olur, hangi yönetimin olacağını kim bilir? Sanırım bunu zaman söyleyecek. Ama şunu söyleyebilirim ki bu yönetim kapanmaya gitmeyecek” dedi.

'İLK KEZ İTİRAF ETTİ'

Trump’ın ifadeleri ABD medyasında seçimleri kaybettiğini ilk kez itiraf ettiği şeklinde yorumlandı. Trump’ın ifadelerindeki gelecek vurgusu ise en büyük gösterge olarak yorumlandı.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN