Adres beyanı nedir, nasıl yapılır? Yanlış adres beyanında bulunan kişiler ceza alır mı? Yanlış adres beyanı cezası 2022

Adres beyanı nedir, nasıl yapılır? Yanlış adres beyanında bulunan kişiler ceza alır mı? Yanlış adres beyanı cezası 2022

Kişilerin oturduğu yeri resmi olarak bildirmesi gerekmektedir. Bu duruma ikametgah adresi denir. Yanlış adres beyanında bulunan kişiler için cezai işlem uygulanmaktadır. Peki, Yanlış adres beyanı cezası nedir? İşte yanlış adres beyanı cezası…

27 Ocak 2016 tarihinde Resmi Gazete'de yer alan karar doğrultusunda yasada değişiklik yapıldı. Yayınlanan karar doğrultusunda adres bildirilerinde bazı değişiklikler yapıldı. Yasada yer alan karar doğrultusunda adres değişikliğini belirlenen süre içerisinde yapmayan kişilere idari para cezası verilmektedir. Peki, Yanlış adres beyanı cezası nedir? İşte yanlış adres beyanı cezası…

YANLIŞ ADRES BEYAN ETMENİN CEZASI NEDİR?

Yapılan değişiklikler kapsamında adres değişikliğini bildirmeyen kişiler için para cezası verilmektedir. Adres değişikliğinin bildirilmemesi durumunda kişilere 128 TL para cezası verilir. Yanlış adres beyanında bulunan kişilerin tespit edilmesi durumunda ise 2673 TL para cezası verilir.

Adres değişikliği ve yenileme işlemleri için kayıtlı Bulunduğunuz ilin Nüfus Müdürlüğü üzerinden adres değişikliği yapabilirsiniz. Bunun yanı sıra http://adres.nvi.gov.tr/ adresi üzerinden de basit bir şekilde adres değişikliği yapabilirsiniz.

Adres beyanı cezası

Adres değişikliği bildirisinde bulunmak isteyen kişiler bazı belgeler ile Nüfus Müdürlüğüne başvuru yapabilir. Ancak boş bir konutun adres bildirisi yapılırken kişilerden belge istenmez. Adres bildirisi için yanınızda olması gereken belgeler şu şekildedir:

Önceki yaşadığınız yerin adres bildirisi belgesi,

Başka bir eve geçmeniz durumunda evde başka birisi oturuyorsa adreste oturan kişi ile birlikte başvuru yapılması gerekir. Başkasının adresine adres beyanı yapamazsınız.

Şayet bu kişi gelemez ise oturulan semtin muhtarı, apartman yöneticisi ya da kapıcısı gelerek beraber yaşadığınızı bildirir ve buna göre adres beyanında bulunabilir.

Yeni taşınacağınız evde önceden biri oturmuş ve hane boş ise yeni bildiri için kişilerin su, elektrik ya da doğalgaz faturası göstermesi gerekir.

Bu belgelerin tamamlanması ile birlikte adres beyanında bulunabilirsiniz. 2016 yılında yayınlanan karar doğrultusunda adres beyanı yapmayan kişilere 128 TL, yanlış beyanda bulunan kişilere ise 2673 TL idari para cezası verilir.

YANLIŞ ADRES BEYANI NEREYE İHBAR EDİLİR?

Yanlış adres beyanı tespit edilmesi durumunda Nüfus Müdürlüğüne şikayet edebilirsiniz. Nüfus Müdürlükleri durumu doğruluğunu inceledikten sonra idari para cezası uygular.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN