Babalık izni kaç gündür? 2022 memur ve özel sektör çalışanlarının babalık izni hakları

Babalık izni kaç gündür? 2022 memur ve özel sektör çalışanlarının babalık izni hakları

İnternet üzerinden vatandaşlar babalık izni ile ilgili merak ettiklerini araştırmaya devam ediyor. Peki memurların ve özel sektör çalışanlarının babalık izinleri kaç gündür? Tüm detaylar haberimizde.

Vatandaşlar babalık izni hakkının kaç gün olduğu ile ilgili bilgi edinmek için araştırmalarını sürdürüyor. Peki kamu çalışanlarının babalık izni kaç gündür? Özel sektör çalışanlarının babalık izni hakkı kaç gündür? Babalık izni ile ilgili tüm detaylara haberimizden ulaşabilirsiniz.

2022 BABALIK İZNİ

2022 senesi için babalık izni kamu personellerinde 10 gün, özel sektör çalışanlarında 5 gün olarak belirlenmiştir. 4B, 45A'lı gibi sözleşmeli çalışanların babalık izni de 10 gün olarak belirlenmiştir.

ÖZEL SEKTÖR BABALIK İZNİ

SSK'ya bağlı bir özel sektörde çalışan vatandaşın babalık izni hakkı 5 gündür. Babalık izni ile ilgili düzenleme 4857 sayılı İş Kanunu 2. maddesinde yer almaktadır.

Memur ve Özel Sektör Babalık İzni

ÖZEL SEKTÖR BABALIK İZNİ DİLEKÇESİ

Özel sektörde çalışan vatandaş babalık izni almak için dilekçesini şu şekilde belirtebilir;

İŞ YERİ İSMİ

İş yerinizde .... olarak görev yapıyorum. Eşim ... tarihinde doğum yapmıştır, doğum belgesi ekte yer almaktadır. ... tarihiyle yasal olarak 5 günlük babalık izni hakkımı kullanmayı talep ediyorum.

Gereğini saygılarımla arz etmekteyim.

2022 KAMU PERSONELİ BABALIK İZNİ

Kamu personeli 657 DMK kapsamında babalık izni hakkı 10 gün olarak belirlenmiştir. Belirlenen kanunun 104. maddesinde bu hak yer almaktadır.

BABALIK İZNİ NE ZAMAN BAŞLIYOR

Kamu personellerinin babalık izinleri eşi doğum yaptıktan hemen sonra başlamaktadır. Önemli olan doğum belgesini aldıktan sonra iznin başlıyor olmasıdır. Eğer eşiniz hafta sonu doğum yaptıysa Pazartesi gününden itibaren 10 gün izin kullanılmamaktadır. Eğer eşiniz ayın 10'unda doğum yaptıysa babalık izni ayın 12'sinde başlatılmaktadır. Yani örnek verilmesi gerekirse 10 Ağustos Cumartesi günü doğum yapıldıysa 12 Ağustos tarihi babalık izninin başladığı ilk gün olarak hesaplanır ve 20 Ağustos günü işe dönmeniz gerekmektedir. Eğer nöbetli olarak çalışan bir kamu personeliyseniz babalık izni hakkınızı hafta sonundan itibaren kullanmaya başlama hakkınız vardır.

BABALIK İZNİ DAHA SONRA KULLANILIR MI

Babalık izni hakkı daha sonra kullanılmamaktadır. 10 gün olarak belirlenen yasal babalık izni hakkı doğum gerçekleştikten sonra kullanılmalıdır.

KAMU PERSONELİ BABALIK İZNİ DİLEKÇESİ NASIL YAZILIR

Kamu personeli bir vatandaş babalık izni hakkını kullanmak için dilekçesini şu şekilde yazabilir;

........ MÜDÜRLÜĞÜNE

Kurumunuzda ... kadrosunda görev yapıyorum. Eşim ... tarihinde doğum yapmıştır. Doğum belgesi ekte yer almaktadır. 657 DMK 104. maddesi gereğince .... tarihinden itibaren 10 günlük yasal babalık izni hakkımı kullanmayı talep ediyorum.

Gereğinin yapılmasını arz ederim.

4B BABALIK İZNİ

4B'li personellerden 657 DMK ve 45A'lı olarak görev yapan sözleşmeli personellerin 10 gün babalık izni hakkı bulunmaktadır.

4D İŞÇİ BABALIK İZNİ

4D işçi olarak görev yapmakta olan işçilerin babalık izni hakları 5 gün olarak belirlenmiştir.

ASKER BABALIK İZİNLERİ

Askerlerin 2022 senesi için babalık izinleri 10 gün olarak belirlenmiştir. İzin 111 sayılı Askerlik Kanunu kapsamında belirlenmiştir.

AİLE HEKİMLİĞİ BABALIK İZNİ

Aile Hekimliği'nde görev yapan kişi eğer Sağlık Bakanlığı'na bağlı bir yerde görev yapıyorsa babalık izni hakkı 10 gün olarak belirlenmiştir. Sağlık elemanları da 10 gün izin kullanmaktadır.

BABALIK İZNİ BÖLÜNÜYOR MU

Babalık izni hakkı bölünerek kullanılmamaktadır. Kamu personeli ve özel sektör çalışanları babalık izinlerini bölemezler.

CUMARTESİ PAZAR BABALIK İZNİNE DAHİL EDİLİR Mİ

Eğer doğum hafta sonu ya da resmi tatil gününe denk geldiyse verilen izin hakkı süresi değişmez. Eğer hangi gün doğum belgesi alındıysa izin o gün başlar. Eğer doğum hafta sonuna denk geldiyse ek olarak hafta içi izin eklenmemektedir. 

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN