Kantara girmeme cezası nedir, ne kadardır? Hangi araçlar kantara girer? Kantara girmeme cezaları 2022

Kantara girmeme cezası nedir, ne kadardır? Hangi araçlar kantara girer? Kantara girmeme cezaları 2022

Araçları ağırlığını ölçmek için kullanılan kantarlar yer almaktadır. Trafik kuralları kapsamında ağır araçları kantara girmesi zorunludur. Kantara girmeme cezasının ne olduğu ve ne kadar olduğu merak ediliyor. İşte kantara girmeme cezası…

Ağırlık kaldıran ya da cismin ağırlığını gösteren alete kantar adı verilir. Ulaştırma Bakanlığı tarafından ticari büyük araçların ağırlığını ölçen özel kantarlar bulunmaktadır. Türkiye'de önemli giriş çıkış noktalarında yol kenarlarında denetim istasyonları yer almaktadır. Buralarda araçların ağırlığı kontrol edilirken plaka ve sürücü belgeleri de kontrol edilir. Denetim istasyonları 7/24 çalışmaktadır. Denetimlerin sıkılaşması ile birlikte istasyon sayıları da artırıldı. Araçların ağırlığının tespit edilmesi gerekmektedir. Bu kapsamda istasyonlarda ağırlık tespiti yapılırken kantara girmeyen araçlar için ceza uygulanıp uygulanmadığı merak ediliyor. İşte kantara girmeme cezası…

KANTARA HANGİ ARAÇLAR GİRMEK ZORUNDADIR?

Fazla tonajlı araçlar yolların bozulmasına ve trafik kazalarına neden olabilmektedir. Bu kapsamda yol denetim istasyonları ile araçların ağırlık limiti tespit edilmektedir. Ağırlık limitini aşan araçlar için para cezası uygulanır. Kantara girme zorunluluğu bulunan araçlar şu şekildedir:

Tır

Kamyon

Yük Kamyonları

Nakliye Kamyonları

Büyük tonajlı araçların kantara girme zorunluluğu bulunmaktadır. Yurtiçi ve yurtdışı ticaretleri kapsamında bazı kamyonlar limitleri üzerinde ağırlık taşımaktadır. Bu nedenle pek çok kaza görülebilmektedir. Trafik kuralları kapsamında hem sürücünün hem de diğer sürücülerin can güvenliği için araç limitlerine uyması gerekir. Kantara çıkan araçların fren yapması durumunda ağırlıkları yüksek görülmektedir. İlk defa kantara giren araçlar genellikle bu hataya düştüğü için ceza almaktadır.

Bu tür araçların kantara girme zorunluluğu bulunurken denetim ve kontrol için uyarı levhaları yer almaktadır. Birçok sürücü uyarı levhalarını dikkate almayarak trafikte seyrine devam etmektedir. Kantara girmeyen araçlar için ceza uygulanıp uygulanmadığı ise en çok araştırılan sorular arasında yer alıyor.

KANTARA GİRMEME CEZASI NEDİR?

Trafik Cezası Yasalarının 65/4 maddesi gereğince kantara girmeme cezası ağır trafik cezaları arasında yer alır. Yol denetim istasyonları kazaya sebebiyet verebilecek araçların tespitini yaparken hem yol için hem de diğer araçlar için bazı araçları ağırlığını tespit etmektedir. Fazla yük taşıyan bazı sürücüler kantar uygulamasını es geçmektedir. Yasada bulunan maddeye göre, yol denetim istasyonlarında ışık, ikaz, levha, ses ya da görevli olan kişilerin dur ikazına karşı sürücü durmuyor ve yoluna devam ediyor ise trafik ceza kanuna göre idari para cezası verilmektedir. Kantara girmeyen araçlar için 3.339 TL idari para cezası verilir. Bu kapsamda kantara girmeyen araçlar için uygulanacak cezalar şu şekildedir:

kantara girmeme cezası

Sürücülerin trafik kurallarına uygun olarak trafikte yer alması gerekir. Bu kapsamda ağır tonajlı araçların belirlenen kurallar kapsamında kantara girmesi gerekir.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN