Memuriyet dondurulabilir mi, nasıl doldurulabilir? Memuriyet dondurulan durumlar

Memuriyet dondurulabilir mi, nasıl doldurulabilir? Memuriyet dondurulan durumlar

Memurluğa yeni atanan kişiler tarafından memuriyetin dondurulup dondurulamayacağı merak ediliyor. Peki, memuriyet dondurulabilir mi? Nasıl dondurulur? İşte detaylar...

Memurluğa yeni atanan kişiler tarafından memuriyetin dondurulup dondurulamayacağı merak ediliyor. Devlet Memurları Kanunu'nun 63. maddesinde memurluğa yeni başlandığında yapılması gerekenler detaylıca belirtilmektedir. Bu kapsamda, “Bir göreve ilk defa veya yeniden atananlardan belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın 62. maddedeki süre içinde işe başlamayanların atanmaları iptal edilir ve bunlar 1 yıl süreyle Devlet memuru olarak istihdam edilemezler. Bunların belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler nedeniyle göreve başlamama hali iki ayı aştığı takdirde atama işlemi atamaya yetkili makamlarca iptal edilir. Başka yerdeki bir göreve atananlardan 62. maddedeki süre içinde hareket ederek belli yol süresi sonunda yeni görevlerine başlamayanlara, eski görevlerinden ayrılış ve yeni görevlerine başlayış tarihleri arasında aylık verilmemek şartı ile 10 günlük bir süre daha verilebilir. Belge ile ispatı mümkün zorlayıcı sebepler olmaksızın bu süre sonunda da yeni görevlerinde işe başlamayanlar memuriyetten çekilmiş sayılırlar." hükmüne yer verilmiştir.

MEMURİYET NE ZAMAN BAŞLAR?

Görevine yeni atanan memur aynı şehirde yaşıyorsa ertesi gün, farklı şehirde yaşıyorsa 15 gün içinde görev başı yapmak zorundadır.

 memuriyet dondormu

ASKERLİKTEN DOLAYI MEMURİYET DONDURULUR MU?

Askerdeyken atananlar için istisnai bir durum vardır. Askerdeyken atananlara memurluklarını dondurma hakkı verilmiştir. Bu kişiler askerde olduklarını ve terhis tarihlerinin yazıldığı belge ve memurluğa başlamak için talep edilen evraklarla ilgili kuruma başvuru yaparak memurluklarını dondurabilirler.

Öne Çıkanlar
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN