TÜVTÜRK araç muayenesi nasıl yapılıyor, araç muayene işlemleri nelerdir? Araç muayene gereklilikleri

TÜVTÜRK araç muayenesi nasıl yapılıyor, araç muayene işlemleri nelerdir? Araç muayene gereklilikleri

TÜVTÜRK araç muayenesi nasıl yapılıyor, araç muayene işlemleri nelerdir, araç muayene gereklilikleri nelerdir? Soruları pek çok kişi tarafından büyük bir merak içerisinde araştırılmaya başlanmış durumda. Bu soruların cevaplarına ve konu hakkında daha fazla detaya haberimizden göz atabilirsiniz…

Bildiğiniz gibi TÜVTÜRK ülkemizde yetkili bir araç muayene kuruluşudur. TÜVTÜRK istasyonlarında araç muayeneleri yapabiliyoruz. Ancak araç muayenesi sırasında bilmeniz ve dikkat etmeniz gereken bazı noktalar vardır.

ARACIN MUAYENESİ NASIL OLUYOR?

1) Araç muayenesi için gerekli belgeler hazır olmalıdır. Yetkinizin aracın ehliyetine, trafik sigortasına, araç size ait değilse geçerli bir emisyon ölçümüne iliştirilmesi ve LPG/CNG'li araçların takı bilgilerinin okunaklı olması gerekmektedir.

2) Araç muayenesi için gerekli teçhizat hazır olmalıdır.

3) TÜVTÜRK araç muayenesi sırasında oluşan tüm ücretlerin nakit olarak ödenmesi gerekmektedir. TÜVTÜRK istasyonlarında kredi kartı kabul edilmemektedir. Araç muayene ücreti, gecikme ücreti ve olası yemek ücretleri de belirttiğimiz gibi nakit olarak ödenir.

TÜVTÜRK araçlarına kolayca ulaşmak için sıklık ve size olan mesafeye göre randevu almanız gerekmektedir.

Hazırlık çalışmaları tamamlandıktan sonra siz veya aracı muayeneye götürmek istediğiniz kişi aracı muayene edebilir. Ancak araç sahibi dışında birisi aracı muayeneye götürürse, kimlik bilgilerinin eklenmesi zorunludur. Aksi takdirde kabul edilmeyecektir.

Tüm işlemler yapıldığında randevu saatinden beş dakika önce müşterinin resepsiyonunda olun. Sıra numarası tarafından aranmayı bekledikten sonra sıra size geldiğinde belgenizi yetkili kişiye teslim ediniz. Ödemeyi yapın ve aracı muayeneye götürün. Araç muayene uzmanı sizi aradığında araç muayeneniz tamamlanmış olur. Araç muayenesinden sonra sertifika alacaksınız. Bu rapor dört farklı yoldan gidebilirdi. Kusursuz, hafif hasarlı, ciddi hasarlı veya tehlikeli.

KUSURSUZ OLMASI DURUMU

İncelenen araçta herhangi bir arıza bulunmazsa arızalı sayılır. Nihai sonucun mükemmel olması durumunda, aracın ön plakasına ve muayene raporuna geçerlilik süresi olan bir çıkartma yapıştırılır. Transit belgesi kabul edilir ve hologram yapıştırılarak bir sonraki muayene tarihi verilir.

HAFİF KUSURLU OLMASI DURUMU

Eksikliklerin yeniden incelenmesini gerektirmeyen ancak düzeltilmesi gereken bir durum. Araç muayeneden geçmiş sayılır ve muayenenin geçerlilik süresini belirten bir etiket yapıştırılır.

AĞIR KUSURLU OLMASI DURUMU

Bu, araç muayenesinden sonra onarılması gereken kusurların belirlenmesiyle ilgilidir. Geçici olarak kırılan araç etiketi, aracın muayene raporuna yapıştırılır. Muayene raporu kabul edilmez ve bir ay içinde gerekli eksikliklerin giderilerek muayeneye iade edilmesi istenir. Takip muayenesi için herhangi bir ücret alınmaz. Araştırma raporunun bir sonraki incelemeye eklenmesi gerektiğini unutmayınız.

EMNİYETSİZ OLMASI DURUMU

Araç; Can ve mal güvenliğinin yanı sıra yol güvenliğini de tehdit eden eksikliklerin tespit edildiği bir durumdur. Bu durumda durum en yakın trafik polisine bildirilir ve aracın tehlikeli olduğuna dair rapor alınır. Bir ay içinde muayene için gerekli onarım ve yeniden muayene talep edilebilir.

Onaylı muayene raporu alınarak bir sonraki araç muayenesine kadar saklanarak tüm işlemler yapılır.

Öne Çıkanlar
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN