Back To Top
Bir ‘Brunson yalancıları’ eksikti

Bir ‘Brunson yalancıları’ eksikti

- A +

McKinsey yalancıları’ndan çektiğimiz yetmezmiş gibi, başımıza şimdi de ‘Brunson yalancıları’ çıkmasın mı!...

Yahu arkadaş, Arabistan’dan başka yerde Pravda gazeteciliği mi kaldı, anavatanı Rusya’da bile yaşamıyor artık.

Geçen hafta Türk-Rus Toplumsal Forumu Medya Komitesi’nin bir etkinliği için Moskova’daydım. Türkiye’den bir grup genç meslektaşımla, Sputnik ve Russia Today ajansları gibi Rus devlet medyasının büyük kurumlarını ziyaret ettik.

Ama bırakın resmi yalanları mutlak doğru diye satmayı, bırakın haberlerine yanlışlanamaz ‘gerçek’ etiketi yapıştırmayı, bırakın kendilerini  hakikatin tek yetkili bayisi olarak pazarlamayı...

Hiçbirinde, gerçeğin ne olduğuna karar veren, ‘hakikat’ üstünde devlet tekeli kuran o eski Pravda ruhundan eser görmedik.

Hiçbirinde, ‘biz yazmıyorsak doğru değildir’ dayatmacılığına rastlamadık.

Hiçbirinde, resmi gerçekleri hayatın gerçeklerinin yerine koymaya şartlanmış borazancılık havalarına çatmadık.

Aksine, resmi gerçekleri nasıl olsa resmi ağızlardan dinleyeceksiniz diyen, bize gayriresmi dedikleri versiyonları açıktan anlatan, ülkelerinin dış politikasına eleştirel yaklaşabilen ve maaş aldıkları devletin başı Putin’le de ilgili ironi yapabilen Rus meslektaşlar vardı karşımızda.

Dedim ya, gazetecilik faaliyetine hala büyük ölçüde ‘propaganda savaşı’ olarak bakan bir ülkede bile Pravda tarzı medyacılık yaşamıyor artık.

Devletle ağız birliği yapan, tek ağızdan konuşan bir medya orada dahi kalmadı.

Devletin anlatılarını kritik ederek ayrışma ve hikayenin başka bir yüzünü gösterme özgürlüğü orada bile tanınıyor.

Fakat bizde, daha devlete müdahale fırsatı bırakmadan ileri atılan devletçi gazeteciler var. Hala medyaya böyle bir hak ve özgürlük tanınmaması gerektiği iddiasındalar.

Mahkeme yerine geçip Brunson’u azılı terörist ve tehlikeli casus ilan edenler de kendileri...

Kesin suçlu dedikleri bir papazın salıverilmesinin ne kadar doğru ve gerekli olduğunu, yargımızın bağımsızlığının bu tahliyeyle cümle aleme bir güzel gösterildiğini savunanlar da...

Madem FETÖ’nün, PKK’nın, CIA’nın papazıydı, çok büyük balıktı, darbeci ve casustu, sağlam delillerle kanıtlanmıştı, niye bu kadar ucuz yırttı, nasıl oldu da bırakıldı demeye görün...

Ne kendi ülkenize karşı düşman ağzıyla konuştuğunuz kalıyor, ne kimden yana olduğunuz, ne hainliğiniz...

E madem Amerika düşmandı, bizi çökertmeye çalışıyordu, ekonomimizi batırmak isteyen emperyalist Batı’yla tavizsiz bir din savaşındaydık, ezanlarımızı susturmaya çalışan Haçlılarla kıran kırana mücadele ediyorduk, tehdit ve baskılarına boyun eğmeyecektik...

Nasıl oldu da düşman ülke şirketi McKinsey’e kendimizi denetletmeye kalkıştık ve Cumhurbaşkanı Erdoğan anlaşmayı niye iptal etti demeye görün...

Düşmanla işbirliği yapmakla suçlanan yine siz oluyorsunuz. Çünkü onlar hep vatansever, daima haklı ve doğru, ilelebet muzaffer...

McKinsey’le çalışmanın çok doğru olduğunu, her yıl 220 milyar dolar dış borç bulmamız gerektiğini, yabancılardan borç bulabilmek için sözüne güvenecekleri bir şirkete ihtiyaç duyduğumuzu, Batılıların bizi destekleyici sözlerinin paradan bile daha değerli hale geldiğini ama bu şartlarda Erdoğan’ın anlaşmayı iptalinin daha da doğru olduğunu, çünkü algı operasyonlarını bozduğunu aynı yazı içinde döktürebiliyorlar.

***

Ha McKinsey ha Brunson yalancıları, düzenek aynı.

Yazı da gelse tura da gelse onların kazandığı ikili bir gerçeklik empoze ediyorlar.

Hem bizi batırmak istiyor Almanya. Hem düşmanın yanımızda durmasından güç alıyoruz.

Hem emperyalistlerin sözü bizimkinden daha çok para ediyor, daha güvenilir, daha muteber. Hem eyvallahımız yok, emperyalistlerin itibarı yerlerde sürünüyorken bizimki göklerde.

Hem Türkiye kazanacaksa AK Parti iktidarı kaybetmeye razı, popülizme zerre yüz vermiyor. Hem de siyaseten zarar görmemek için Türkiye’nin yüksek menfaatine olan bir anlaşmadan vazgeçiyor.

Onlar ne gün, bunlardan hangisini savunursa o günün ayarlanmış geçerli doğrusu, tek gerçeği o oluyor.

Sonra da çöken davaların altında niye hep biz kalıyoruz, neden bizim üstümüze yıkılıyor diye sızlanmazlar mı, hay Allah!

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ya hu sizin eleştiriye ne kadar tahammül ettiğiniz yazdığım yorumları yayınlamamanızdan belli.Küfür yok hakaret yok yalnızca size eskilerden küçük bir hatırlatma yaptım.Ama nedense admin , editör veya yazar her kimse küçük bir eleştiriyi dahi yayınlamıyorsunuz. Ondan sonra hebelek gübelek ...
Hani suçüstü yakalanıp “Avukatımı istiyorum” diyen adam, “Suçüstü yakalanmışsın, avukatın ne diyecek be adam!” diye çıkışan yargıca, “Ben de işte onu merak ediyorum” diye cevap vermiş ya... Ben de papazın gidişi olayına bakalım "MEDYANIN KILIFÇI TAKIMI" hangi kılıfları dikecek, dikebilecek diye merakla baktım. Profundan, sade yazarına kadar o maharetle kılıflar diktiler ki benim gözüm korktu. Pes dedim ve pes ettim.
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 20:42
Brunson Amerikan televizyonuna cikarak hapiste gecirdigi 2 yili anlatti. Tek kisilik hucrede tutulmus uzun bir zaman. Aklimi kaybedecektim az kalsin dedi. Ahmet Altan omrunun geri kalan kismini tek kisilik hucrede yasayacak. Bu kadar vicdansizlik olur mu?
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 20:06
Brunson papaz mi rahip mi? Hapiste oldugu zaman herkes papaz diyordu simdi rahip deniyor. Benim bildigim rahipler evlenemezler. Cinsel iliski rahiplere yasaktir. Papazlar evlenebilir. Yani rahiple papaz arasinda onemli bir fark var.
alperen 16 Ekim 2018 15:07
sn beki, o saydığınız tipleri tv'de gördükçe iğreniyoruz...öyle mide bulandırıyorlar ki...insanda hatta gazeteci isen gazetecide gazeteci ahlakı olur...bunlar nasıl inan, nasıl gazeteci? inanın onların yerine biz utanıyoruz da onlar dünyalık menfaatleri uğruna ısrarla insan olmamakta direniyorlar...pravda bunları yanında melake kalır...
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 14:26
Dücane Cündioğlu'nun sözüdür: "Güçsüze karşı güçlünün sazını çalmak namussuz olmak için yeterlidir." Şu an %90 yazar (beslemeler) bunu yapıyor. Hak, insaf ve hukuk kalmamış; yalan, dolan, iftira, hakaret ve irin akıyor yazılarından. Yapılan yanlışları haksızlıkları nasıl örtbas ederiz diye çırpınmaktalar.
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 12:04
Sayın Beki onlar gazeteci değiller. Onlar PARAmiliterdirler. Onların ağzına kim para koyarsa onun düdüğünü çalarlar.
TR. 16 Ekim 2018 11:48
Rahip salıverilsede tutuklansada, mc kinseyle anlaşılsada vazgeçilsede, yandaşlar yalakalar kiralık beslemeler hep,reis haklı ve siyasi deha,tek suçlu CHP İnönü ve Kılıçdaroğlu diye yazmak zorundalar.Çünkü bekaaları buna bağlı ve kıvırmak çok zor zenaat, ben denedim beceremedim yetenek istiyor. Kıvırma becerisi Allah vergisi,sen kıvıramıyorsan kıskanma bari Akif bey, çalış seninde olur.
Musa 16 Ekim 2018 11:13
nedense aklima mavi marmara geldi, giderken kime sormuslardi ve sonra ne demisti...
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 11:03
Her şey casusluk işine bulaşmış bir rahipi tesbit edip bu islerde adet oldugu uzere sınırdışı edecegimize"ulan şu papazı bir tutuklayalim da sonra artık feto mu olur başka birsey mi olur takas filan ederiz" acikgozlugu ile başladı. Sonra işler umulduğu gibi gitmedi hatta şu İsrail'de tutuklanan bacımız ebru ozkan olayında felaket bir kriz yönetimi yapıldı adamlara "kizi birakin, takas papaz ile olacak" şeklinde yanlış bir algı verildi. Karşıda öfke gereksiz yere artırıldı. İşin bu kısmı pek anlatilmaz. Olayların en "hıyarca" kısmı burası zaten.
mehmet 16 Ekim 2018 10:14
Süper analiz. Gazeteci dediğin böyle olur. Tebrik ediyorum sizi. Yalaka gazeteciler bunlara da bir kulp bulur. Bu ülkeye ve Yönetime en büyük zararı bu yalaka gazeteciler veriyor. Oysa onların görevi yanlışları görüp yazılarıyla uyarmak olmalı.
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 09:58
Aynı sakızı cigniyorsun bekibey dış güç yok abd ıngiltere almanya demokrasi ülkesi üstün değerler var bizde yok trump türkiye ye savaş ilan ettim casusu birakmazsan yaptırımlar devam edecek demişti sizde dut yemiş bulbule donmustunuz eee hani biz yanlis ekonomik politika yaptık hani bizim yanlış yapan damat vardı babacan olsaydı boyle olmazdı diye yazıyorsunuz kim kivirmus belli değilmi özeleştiri vermesi gereken sensin
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 11:01
2
Nerenle okudun bu yazıyı bilmiyorum ki.Turkiye ne çektiyse bu kafadan çekiyor zaten.
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 14:54
0
doğru akif beki özeleştiri versin esnaf özelştiri versin. vatandaş özeleştiri versin. çünkü onlar yönetiyor memleketi 16 yıldır
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 09:39
Bağımsız bir hukuk düzeni , özgür bir medya bu ülkede tatlı bir hayal...ve bunların yokluğunu dert etmeyen , yaşadığı onca ekonomik sıkıntının temelinde bunların yattığını bilmeyen necip milletimiz...
kararlı okur 16 Ekim 2018 09:29
işte onlara yandaş ve yalaka diyoruz. vede hiç inanmıyoruz.
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 06:23
Aklıma George Orwel'in 1984 isimli romanı geldi, ne alakaysa.
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 16:09
1
Benim aklımdan hiç çıkmıkıyor.
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 02:15
Bravo sn. Yazar. Bu bahsettiğiniz zavallılar bu gücü nereden ve kimden alıyor. Biraz da bu güç merkezine de dokunsanız.
Çerkez Ethem 16 Ekim 2018 01:12
.."Düşmanla işbirliği yapmakla suçlanan yine siz oluyorsunuz. Çünkü onlar hep vatansever, daima haklı ve doğru, ilelebet muzaffer"..."Onlar ne gün, bunlardan hangisini savunursa o günün ayarlanmış geçerli doğrusu, tek gerçeği o oluyor"....Bu t.c. elit/siyasetçilerin 100 yıllık özeti! Onlar düşman dedikleri ülkelerde mal mülk alsalarda,aileleri çocukları oralarda okusada/yaşasada, çocukları hiçbirzaman askerlik yapmasada, veya yapıncada tatil gibi geçirselerde, servetlerinin yarısı yabancı dövizlerden oluşsada, onlar herzaman haklı/doğru ve vatansever !
engineer 16 Ekim 2018 17:12
0
dövizlerini (dolarını)7 liranın üzerinde bozdurup vatanseverliklerini kanıtladılar, şimdi dolar 5 liraya geriliyor, yeniden döviz alıp yıbaşından sonra 2109 ocak ayında yeniden 7 liranın üzerine fırlayınca tekrar bozdurup tekrar vatana hizmet edecekler.
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 00:58
Ülkeye bak. Hababam sınıfı gibi. Neler oldu bu güzelim ülkeye.
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 09:44
1
Yeni bir şey değil. Hep böyleydi.
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 23:24
0
Sn. KO 09:44, şu 'hep' hapını ne zamandan beri yuttuğunu da yazsaydın bari...
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 00:50
Yalaka medya
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 00:47
BU SORUNUN YANITINI, önce siyaset biliminde aramak gerekli. Bir taraf haklı olduğuna dair inancı korumak diğer tarafta bu inancı yıkmakla görevlidir. Zira düşmanı mağlup etmenin en etkili yönü haklı olduğuna dair inancın YIKILMASIDIR.AİLE medyasının görevide doğru olsun yanlış olsun politikalarının haklılığı tezi üzerine kuruludur. ZATEN ÇALIŞANLARDA BUNUN İÇİN PARA ALIRLAR.
Has Parti 16 Ekim 2018 00:20
Brunson kiliseye ayakkabıyla girdi, içerde bira içti, bunu gören gizli tanıklar var.
KARAR OKURU 16 Ekim 2018 00:57
0
:::))))) Gezicilerden olduğuna dair kuvvetli (?) deliller varmış. Brunson bizi seviyor, Trump seviyor. İki katı seviliyoruz artık. Devletimiz de seviyor bazen dövüyor ama ağlamak yassssaaahhh arkadaşım.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN