Back To Top
McKinsey yalancısından billahi utandım

McKinsey yalancısından billahi utandım

- A +

Pişkinin zoruna bak, sanki McKinsey’in her üç ayda bir denetim yapacağını ben uydurmuşum, iftira ediyormuşum gibi bir de ukalalık taslıyor, “Yerinde olsam insan içine çıkamazdım” diye üste çıkma cevvalliklerinde.

Utanmazlığı bilmem ki zaten. Doğruluğundan adım gibi emin olduğum şeyi bile ihtiyatla konuşur, yanılma payı bırakırım. Nerede kendi gibi bile bile, milletin gözünün içine baka baka, büyük bir rahatlıkla, gümbür gümbür yalan söylemek...

Onun yerine de benim yüzüm kızarmasın mı, yer yarılsa da içine girsem diye bu genişlikten onun adına utanıp sıkılmak da bana düşmesin mi...‘Şirreti an utanmanı hazırla’ dense yeri...

McKinsey’i denetim şirketi sanıyormuşum da, ben önce denetim ile danışmanlığın farkını tastamam öğrenmeliymişim de...Araya ‘fehmet muhterem’ gibi emir kipinde laflar da atarak çalım satıyor ki bilmeyen de dile o biçim hakim zannetsin.

Bakan Albayrak’ın ağzından dökülen şu cümleye baksın bakalım. McKinsey, dediği gibi ‘sadece danışmanlık hizmeti sunan bir kuruluş’ muymuş; denetim yapacak mıymış, yapmayacak mıymış görsün. Anlayabilirse, o sonucu nereden çıkardığımı da fehmediversin.

İfade şöyle: “Maliyet ve Dönüşüm Ofisi için uluslararası yönetim şirketi McKinsey ile çalışmaya karar verdik. 16 bakanlıktan temsilcilerin bulunduğu bu ofis, tüm hedeflerimizi ve sonuçlarımızı her çeyrekte kontrol edecek...”

Ha, muğlaklık var mı, var. Ama ben miyim şartları muğlak, ben miyim detayları belirsiz bırakan?

Ayrıca daha kontrol kelimesinin kontrolör, denetim, denetçi, denetmen, teftiş ve müfettiş kelimeleriyle birbirlerinin yerine geçecek kadar anlam akrabası olduğunu bilmiyorsan niye girersin ki bu işlere...

***

McKinsey anlaşmasını millete kanıksatma memurluğuna madem soyunmakta ısrarcı, bari ödevini çalışsın arkadaş, lügat karıştırsın biraz.

“Bakan Albayrak’ın elini güçlendirecek ‘dış çıpaya’ ihtiyacı olduğunu, Avrupa’dan gelen açıklamaların verecekleri krediden ziyade, ‘üçüncü ve güvenilir bir tarafın desteğini’ göstermesi bakımından çok önemli olduğunu” yazan kendisi değildi sanki.

Hatta, Albayrak isterse McKinsey’i hiç açıklamazdı, çaktırmadan çalışırdı, şimdi homurdananların ruhu bile duymazdı. Ama duyurarak “yabancı yatırımcıyı direkt etkileyen, dışarıdaki ‘güvensizlik algısı’nı (dağıtmayı) dikkate aldı” şeklindeki süper argüman, kendisinden çıkmadı sanırsın.

Ali Babacan’la Mehmet Şimşek’in dün verebildiği güveni, yabancı yatırımcıya bugün veremediğimizi kendi ağzıyla söylüyor ama senden geri duyunca deliye dönüyor.

Vaktiyle ‘faiz lobisi ve küresel tefeci çeteleri’ olarak da mimlediği yabancı yatırmcıya güvence vermeye çalıştığımızı ifşa eden kendisi. Bu teminat için, ‘ezanımızı susturup bayrağımızı indirmek isteyen Haçlı’ Avrupalıların desteğine, ‘din düşmanımız olup bize dolarla saldıran, ekonomik savaş açan’ Amerikalıların kefaletine şiddetle ihtiyaç duyduğumuzu kim daha açık söyleyebilirdi ki!...

Ama bizi ıhtırma projesinden niye vazgeçtiklerini Almanlara, Amerikalılara soracakmışız, onlar zordaysa bize neymiş; ‘Allah kimseyi düşürmesin’ dedirten bir gülünçlük...

Babacan’la Şimşek, McKinsey’den daha yerli ve milli değil miydi sorusuna da maskarası çıkarcasına bozuluyor.

Hem Merkez Bankası’nın bozulan bağımsızlık algısını telafi için başka yol yok muydu, hepsi McKinsey’e mi çıkıyordu derseniz, daha da yerinden zıplıyor. 

Hiç savunmasa daha iyi...

Abullabut yani anlayışı ve bilgisi kıt demiştim. Fakat Türkçesi de son derece kıt çıktı, tat vermiyor be.

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 09 Ekim 2018 23:02
Ama Yol yabdı koprü yabti. Dış güçlerin oyunu bunlar.
KARAR OKURU 06 Ekim 2018 21:48
Muthis cevap..Meydan kendilerinin sanip yazip cizip ortada yazariz diye gecinen ama asil isi yalakalik olanlara super cevap..Sana verdigi cevapta inkarciligi ile yazarlik kalitesinin gostergesi..degmezler..
KARAR O 05 Ekim 2018 20:57
Ben ülkemizdeki bu yazarlari hic kayde bile almiyorum bunlarin bilmedigi hic bir sey yok her konu hakkinda ahkam kesiyolar acaba kücük bir Market versen isletice bilceklermi hic sanmiyorum sadece bütün olaylara siyasi taraftan bakiyorlar dünyadaki su anki gazeticilerin yüzde 90 ni ayni kaydeye almaya gerek yok.
KARAR OKURU 05 Ekim 2018 20:46
Halkın kafayı yiyip zil takıp sokaklarda caddelerde oynamasına ramak kaldı. Hükümetin açıklamalarını bile okumayıp yazı döşeniyorlar. Bindik bir alamet gedeyoz kıyamete diyordu rahmetli cem karaca. Otobüs yokuş aşağı gidiyor üstelik frende patlamış durumda. Allah yardımcımız olsun diyorum ama Allah akıl ve fikir vermiş sen onu kullanmıyorsan sonuca da katlanacaksın.
d 05 Ekim 2018 20:29
İyi günde yanında olanlar hatta yanlışlıkları bile destekleyenler şimdi mi eleştiri zamanı.Sadece siz değil çoğu köşe yazarı günah çıkarıyor
Serdar 05 Ekim 2018 17:41
Bu arada, Etyen Mahçupyan ve Elif hanım nerelerde? Onlar da güzel yazıyordu, özledik yazılarını.
Serdar 05 Ekim 2018 17:40
Şimdi napıcaz? Bu petrol yangını, su olmaz buna. Köpük sıkmak lazım. Bakan çıktı dedi ki, McKinsey, millet bi şaşırdı. Amerikan firması mı bu falan dediler. Sonra bakan bir daha çıktı McKinsey'den destek alacağız dedi. Hani haindi, amerikayla düşmandı araları bozuktu falan dediler. Haa demek ki araları bozuk değilmiş, dış mihrak falan neymiş ki? dediler. Ardından bakan bir daha çıktı babalar gibi McKinsey bizi deneyleyecek dedi. Çil yavrusu gibi dağıldılar. Dış mihrak falan kalmadı.
KARAR OKURU 05 Ekim 2018 15:16
Ya cahilsin, ya hain. Ya tarafsın, yada ber taraf. Sözün bittiği yer.
Serdar 05 Ekim 2018 14:17
Hocam çok sağlam çakmışsınız, 90'lardan girmiş. Ayağınıza pardon elinize ve hatta kaleminize sağlık. Kendini muhafazakar olarak tanımlayan birisi olarak not düşeyim. Artık kendimi muhafazakar olarak falan tanımlamıyorum. Çünkü muhafazakar cenah bir sinek gibi mide bulandırmaya başladı. Liberal olmak gerekiyor kanaatindeyim. Şeffaflık, adalet,hukuk, demokrasi... Bunlar sağcı solcu herkesin talebi, ama islam ise sadece isteyenin. Yanlışsam düzeltin.
KARAR OKURU 06 Ekim 2018 14:01
2
Bu ulkede kendini muhafazakar olarak tanimliyan milyonlarca insan var. Onlara sinek, mide bulandirici demek nasil bir kafa urunudur? Fetoculer kayisi kopardi biliyoryz da, Kalpakli, liberal her kiliga giren kriptolar da sinirden olacak agizlarini tutamiyorlar galiba. Ayrica bu yorum nasil yayinlanir?
maximus 05 Ekim 2018 14:04
mckinsey e gerek yok reçete bende topraktan filizlenmek .kendi yağıyla kavrulamayanlar ;başkasının yağında yanacaklar elbet...
KARAR OKURU 05 Ekim 2018 22:15
0
Güven vermeyen ekonomi yönetimi ve kadrolarının yapacağı tek şey var, kerameti batı tasdikinde aramak yerine emaneti ehline teslim etmek. Faizde dik duramadık bari liyakatli bir yönetim anlayışı bulalım
MEHMET SEVİM 05 Ekim 2018 13:57
Gerçekleri yazma cesaretiniz için sizi tebrik ediyorum... Bir ülkede gerçekleri, bırakın gerçekleri muhalif düşüncelerin bile yazılması risk oluşturuyorsa, o ülkede demokrasinin, insan haklarının, bağımsız yargının esamesi okunmuyor demektir. Bu istibdat zinciri sizin gibi yürekli yazarlar sayesinde kırılacaktır! Dünyaya güven vermek için Coni'nin şefaatine mecbur kalanların aklını başına alması lazım ama olmayan şeyi nasıl alsınlar!
ibrahim 05 Ekim 2018 10:34
Mckinsey olayı gündeme geldiği günden beri tüm medya organlarına ait köşe yazarlarını takip ediyorum.işin ilginç tarafı daha düne kadar amerika karşıtı olan,amerika devletini ülkemizin başındaki ekonomik yaptırımlardan sorumlu tutanlar hiç birşey olmamış gibi mckinsey firmasına methiyeler diziyorlar,ellerinden gelse mckinsey firması yetkililerini karşılarına alıp milletin önünde davul zurna eşliğinde insanlarla alay edercesine göbek atacaklar.Bunların isimlerini tek tek yazmaya gerek yok televizyondaki tartışma programlarını kanal kanal gezenler kimse
KARAR OKURU 05 Ekim 2018 10:30
Akif bey böyle adamları görmemek için karar oluyoruz. Bunları kaleminize bulaştırmayın lütfen
KARAR OKURU 05 Ekim 2018 10:23
adamlar gazetecilik yapmıyor ki...iktidarın gönüllü propaganda araçları..tabi ki utanmayacak tabi ki sıkılmayacak....
Ali 05 Ekim 2018 09:30
16 bakanligi denetleyen Mc bunlara ne tavsiyede bulunacak acaba? Mesala ulastirma bakanligi icin? Him, istanbuldaki kalan iki köprüyü, parali yollari, limanlari, tren yolunu, Telekomun kalan kismini,,,vesaire. Degerli madenler, mesala Bor madeni isletmesi kime verilecek? Cin ve Almanya hazirda bekliyor zaten. Yunanistanin yolu sakin bize cikmasin? Türkiyenin bu yilin sonuna kadar 75 milyar dolar bulmasi lazim. 2019 ortasina kadar tam 150 milyar dolar. Bu nasil olacak?
Ali 05 Ekim 2018 09:22
..adamlar kisa bir saskinlik süresi sonrasi, simdi McKinsey i güzelleme yarisina basladilar. Akif Bey, AKP li Troller ne yapsinlar yani, TC nin ikinci adami dedi ya, Mc ile niye calistigimizi anlamayan ya cahildir yada haindir. Ee Troller bu iki durumdan birine düsmek istemezler, ne yapsinlar zavallilar, tabiki damat Beye ve Reislerine destek verecekler. Sizde üzerlerine gitmeyin zavallilarin.
Hasan Aydın 05 Ekim 2018 07:42
16 yıldır az olmayan bir çoğunlukla iktidarı sürdüren AKP de ekonomiyi yönetecek DAMAT dışında kimsenin bulunamayıp tün önemli noktalara DAMAT 'ın atanması tüm AKP camiasına haksızlık olmuyor mu? Bu 16 yıllık başarı sadece bir kişinin başarısı mı? nerde diğierleri...bu noktaları da söyleyiniz sayın yazarlar...
KARAR OKURU 05 Ekim 2018 13:57
1
memleketi batırmışlar hala başarı diyorlar. Allahım sen aklımızı koru ya Rabbim
KARAR OKURU 05 Ekim 2018 07:21
Yalamalardan ne beklenir.
KARAR OKURU 05 Ekim 2018 03:21
YÜCE ALLAH (CC) kitabında şöyle buyurur. Biz zaferleri nas indinde döndürür dururuz. (ALİ İMRAN 140) BURSEVİ hazretleri tefsirinde bunu ikbal günleri olarak tefsir eder.(Ruhu beyan cilt 3 ) yani ikbal günlerinide değiştirir dururuz buyurur yüce ALLAH. Sayın yazar merak etme. İkbal günleri değiştiğinde amiral gemisindeki zevatın patronlarına nasıl küfür ettiklerini göreceksin.
KARAR OKURU 05 Ekim 2018 13:58
0
ya görsek ne olur rezil olsalar ne olur. memleketi batırdılar bizi rezil ettiler geleceğimize ipotek koydular. onlara ne olduğu kimin umrunda
KARAR OKURU 05 Ekim 2018 02:51
Ekonomideki müthiş başarı, dünya liderliği vs, hepsi çok büyük başarılar, göz dolduruyor ama en çok alkışı hakkeden küçük ortağın geldiği pozisyondur. Hükumetin kendisinden öyle bir beklentisi olmamasına rağmen öne atılıp aslanlar gibi Mckinsey'nin gelişini savunuyor. Yılların milliyetçi hareketini bu hale nasıl getirdi AKP? Büyük başarı doğrusu, laf edersem çarpılırım.
Has Parti 05 Ekim 2018 01:30
Sayın yazar takmayın bu adamları, bunlar McKinzey'in adamları, kökü dışarda bunların.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN