Okumuşla okumamışı bir tutmaya kalkarsanız

Okumuşların mutsuzluğundan mutluluk devşireceğini zannedenler, neredesiniz! Bu verileri en önce siz okuyun.

TÜİK, 2023 Yaşam Memnuniyeti Araştırması'nı açıkladı. En okumuşların mutluluk oranı, 2013'te yüzde 60'tan 10 yılda yüzde 51'e gerilemiş.

Okumuşlarını mutsuz eden bir toplum, mutlu olabiliyor mu, onun da sağlaması gibi.

2014'te en okumamışların mutluluk oranı, yüzde 58. Orta okumuşlarsa yüzde 55 civarındaydı. Şimdi hiç okul bitirmemişler yüzde 54, orta eğitimliler de yüzde 53 dolaylarına gerilemiş.

Eğitim düzeyi en üsttekiler, sıralamada en alta düşmüş, düşürmeyi başarmışız.

Fakat okumuşlardan öcü alındıkça okumamışlar, giderek daha mutlu olmamış.

Eğitimlilerle eğitimsizler, mutsuzlukta başa baş geldi, gelecek. Ha gayret!

Ne ki mutlu azınlığı mutsuz etmek, mutsuz çoğunluğun mutluluğunu artırmıyor, eksiltiyor. TÜİK anketleri ortada, daha iyi anlatılamazdı.

Atla arpayı icabında kavga ettiren resmi rakamlar bile böyle diyor. Hissedilen mutluluğu siz düşünün, kendinizden biçin artık.

TÜİK şad olsun, anketleri yine yüzümüzü güldürüyor.

Geçen yıla göre mutlularımızın toplam sayısı, 3 puan çoğalarak yüzde 53'e yaklaşmış. İlk kez de olmuyor. Son 10 yılda, önceki yıla göre daha mutlu hissedenlerimiz bazı yıllar arttı, bazı yıllar düştü. Fakat eski mutluluk seviyesini hiç yakalayamadık rakamlarda. 2013'te mutluların toplamı, yüzde 59'du.

Mutsuzluk trendine niye girdik, zaman zaman anketlere bakıp yazdım. En son 22 Haziran 2023'te dikkat çekmişim, aşağıya aldım.

Halkla seçkinleri güya eşitleyecek popülist siyaset, tersi sonuç veriyor.

Okumamışlara pozitif ayrımcılık yapmak uğruna kaş yapayım derken nasıl göz çıkarıldığını hatırlayalım mı? Ve elitleri mutsuz etmek niye halka mutluluk olarak geri dönmüyor, görelim mi?

Buyurun devamına.

basliksiz-5.jpg

MUTLU OKUMAMIŞLAR DA ARTIK MUTSUZ

Bir toplumda mutlu okumuşların kaybı; mutsuz çoğunluğa hiçbir şey kazandırmaz, daha kötü kaybettirirmiş. Hayrını, yaşayarak görüyoruz.

Tahsilliyle tahsilsiz, yetenekliyle yeteneksiz arasındaki ücret makası, kapanıyor.

Asgari ücret, yeni başlayan öğretmen maaşını yakaladı.

Hayır, tabii ki bu enflasyonda asgari ücreti çok gören yok. İki ayda eriyor zaten, çalışanlara az bile.

Sorun; öğretmen, profesör, mühendis maaşının asgari ücret oranında artmaması. Komşu oldular, bazıları eşitlendi eşitlenecek.

Çalışanların yüzde 70'i, taban ücrete talim edecek neredeyse.

Mutsuzlar, çoğalıyor demektir. Gelir adaletsizliği sağ olsun, mutlu okumuşlardan mutsuzlar ordusuna katılımını sürdürüyor.

Oy verirlerse mutsuz çoğunluğun hakkını, mutlu azınlıktan alacaktı. Fakat halk adına 'halk düşmanı' seçkinlerle savaşan popülist siyaset, eşitliği mutsuzlukta sağlıyor.

Mutsuzu, mutlu etmeye bakacağına... Mutlu azınlığı da mutsuz etmenin, mutsuz çoğunluğa ne faydası olacaktıysa...

Ekonomist Kerim Rota hesaplamıştı. 2023 sene başında durum şuydu:

2013'ten bu yana profesörün maaşı, asgari ücret karşısında yüzde 39 gerilemiş. Araştırma görevlisi maaşı yüzde 27, öğretmen maaşı yüzde 42, uzman doktor ve memur maaşları ise yüzde 44...

Ucuz halkçılığın mantığı belli:

Bilenle bilmeyen, nitelikte ve toplumun maddi, manevi gelişimine katkıda bir olmayabilir. Ama oyları birse maaşta niye bir olmasınlar ki!

Yetişmiş insanı enflasyondan korumaya gerek yok, çünkü onlar sayıca az.

Oy çoğunluğu asgari ücretlilerde. Onların düşük standardını koruyan, iktidarı garantiliyor.

Gerisi, kamburu düzeltmektense herkesi kamburlukta eşitlemeye kalıyor.

Yeterince öfkeyle doldurur, okumuşlardan nefret ettirirseniz... Okumuşları da asgari ücretli yaparak; asgari ücretlileri, elit maaşı almış kadar iyi hissettirebilirmişsiniz gibi.

Kendinizi alkışlattığınız kalabalıklar, sandıkları gibi sonuçlanmadığını anladıklarında çok geç, atı alan Üsküdar'ı geçiyor nasılsa. Geçmiş olsun.

YORUMLAR (70)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
70 Yorum