Back To Top
Portakal’ı haklı çıkaranlar utansın!

Portakal’ı haklı çıkaranlar utansın!

 - Son Güncelleme: 13.12.2018 Perşembe 00:38
- A +

Fransa’daki gibi halkı sokağa çağırıp ayaklanmaya davet etmekle suçlanıyor, tepki üstüne tepki, ihbar üstüne ihbar...

Oysa Fransa’da sokağa çıkmak da çağırmak da suç değil, bir hak. Sadece Macron tanımıyor ve normal karşılamıyor bu hakkı. Şiddete başvurulmadığı sürece, Cumhurbaşkanı Erdoğan da her fırsatta teslim ediyor.

Fakat suç duyurusu kuyruğuna girenler, bu hakkı inkar ettiklerinin ayırdında bile değil...

Fatih Portakal’ı aslında haklı çıkardığını dahi anlamadan attığı zarfa düşen düşene.

Ne demişti FOX sunucusu? “Hadi bakalım, barışçıl bir eylem için doğalgaz zamlarını protesto edelim. Kaç kişi, hakkını aramak için korkmadan sokağa çıkabilecek, yapabilecek miyiz” dememiş miydi?

Gazetesi televizyonuyla üstüne çullanan, Portakal’ı anasından doğduğuna pişman etme kafası, neyi kanıtlamış oldu peki?

Türkiye’de barışçıl demokratik gösteriler yapılabiliyor muymuş? Lafta kalmıyor muymuş, protesto yalnızca kağıt üstünde serbest değil miymiş? Sesini duyurabilmek için sokağa çıkabiliyor muymuşsun? Durum tespiti kılıfıyla abartıyor, iftira mı atıyormuş Portakal?

Nerede demokratik hak ve özgürlüklerin korkusuzca kullanılabileceği ortam. Portakal’ın yoklamasını masum bulmayıp kınayan AK Parti sözcüsü bile gördük, ne diyorsunuz siz!

Bırakın çağrıyı, bırakın uyup sokağa çıkmayı, bırakın fiile geçirmeyi... Daha sokağa çıkma çağrısının lafı, ihtimali, farazi denemesi bile anında boğuluyorsa...Varın, gerisini siz düşünün.

TÜRK-İŞ Başkanı Ergün Atalay örneği de ortada. Asgari ücretle ilgili “Böyle daha ne kadar gider. İşte Fransa’da gördük gitmediğini. Burada ne kadar, gider mi gitmez mi, bize bağlı” dedi diye, gelmedik kalmadı başına.

Erdoğan’ın 40 yıllık kadim dostu demediler.

Ona musallat edilen çoluk çocuğun bugünkü taşlama imkanlarına kavuşmasında emeği, çilesi olduğuna bakmadılar.

Ağzından çıkan şeyin örtük bir imadan, uzak bir olasılıktan başka bir şey ifade etmediğine aldırmadılar.

Bir sendika başkanının başka türlü konuşamayacağını, işçilerin hakkını savunurken bunun altına inemeyeceğini umursamadılar.

Ne protesto hakkı, ne hatır kadir bildiler, Allah ne verdiyse...

Meclis Başkanı Yıldırım’la TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu araya girip rejime sadakatine kefil olmasalardı yanmıştı.

H H H

Protestonun lafına bile katlanamayanlar, ‘Gezicileri asalım keselim’ provokasyonlarına yol veriyorsa orada durun.

Düşünün; bir kaşık suda bu velvele niye koparılıyor, haybeden ortalık niye ayağa kaldırılıyor?

Suni gerilim mühendisleri, bu seçimin öcüsünü kör kuyularda ararken Fransa’da bulmuş olmasın?

‘Yoksa Sarı Yelekliler gelir’ korkutmacasına inandırıcılık efekti vermek, seçmen gözünde gerçekçilik kazandırmak için mi? ‘Sarı Yelek özentilerine tokat atar gibi oy atın’ kampanyası işe yarasın diye olabilir mi bu kaşımalar?

Tabii bir de, devletin gücünü ve büyüklüğünü halkına gösteremeyip alttan aldığı için, Macron’a duyulan kızgınlık var.

‘Sarı Yeleklileri görmezden geldi medyaları’ gibi üfürme haber uyduranlar, ‘kendinize gelince niye büyütmediniz’ demiyor.

‘Bizden daha sertti müdahale’ derken, ‘niye orantısız karşılık verdi polisiniz’ demiyorlar.

‘Niye bizde büyüttünüz, niye bizim orantısızlıklarımıza laf ettiniz, size ders olsun, aklınızı başınıza alın, bir daha da ses etmeyin’ imalı bir karşılıklı ‘yok sayma’ teklifi yatıyor o çığırtkanlıkların altında.

Macron’un kabahati, halkının karşısında dize gelerek kötü örnek teşkil etmek.

Mısır’daki Sisi sultası gibi önlemler alsa, sarı yelek edinmeyi hemen yasaklasa, alıp satmayı terör suçuna soksa, aklından geçirmeyi bile örgütlü yasadışı faaliyet görse, olası gösterilere baştan yayın yasağı getirip sokağa çıkmayı men etse... Cici olmaz mıydı?

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
KARAR OKURU 24 Aralık 2018 01:36
Erdoğanın birşeyi teslim ettiği falan yok. Aksine Portakal'a yönelik linç kampanyasının startını veren bizatihi Erdoğanın kendisi. Siz de garipsiniz. Yazılarınızın hepsinde Erdoğanı her şeyin dışında tutmak gibi bir çabanız var. Oysa eleştirdiğiniz her hukuksuzluğu erdoğan başlatıyor, fitilini ateşliyor veya üretiyor.
KARAR OKURU veli 13 Aralık 2018 18:21
Sn beki, geçen bir haber vardı, İstanbul'da köprülerden geçen vatandaşlara yazılan binlerce liralık cezaların iptali için bir araya gelen vatandaşların basın açıklamasına dahi izin verilmedi ve dağıtıldı...
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 18:19
Ömer Hayyam; Celladına aşık olmuşsa bir millet İster ezan, ister çan dinlet İtiraz etmiyorsa sürü gibi illet Müstehaktır ona her türlü zillet. Dünya üç beş bilgisizin elinde Sanırlar ki tüm ilim kendilerinde Üzülme, eşeği eşek beğenir Bir hayır var sana bana kötü demelerinde. Felek ne cömerttir aşağılık insanlara Han, hamam, dolap, değirmen hep onlara Kendini satmayan adama ekmek yok Sen gel de yuh çekme böylesi dünyaya. Her gün biri çıkar, başlar ben, ben demeye Altınlarıyla gümüşleriyle övünmeye Tam
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 18:14
Duydunuz millet ! Erdoğan, sokağa çıkma hakkını, kabul ediyormuş. Her halde bu cümlede kastedilen sokağa çıkma, tek başına, bilemedin, bir arkadaşınla çıkma olmalı.
yunus emre 13 Aralık 2018 15:34
sayın yazar bizde insanlar bir nedenden dolayı safiyane de olsa sokağa çıksa o saf vatandaşların arasına kırk türlü hain girer o protestoları kendi emellerine dönüştürüp terör şovu yaparlar, devlet müdahale edince de insan hakkından dem vururlar. fatih portakal bunu bilmiyor mu? bilmiyorsa bu mesleği bıraksın biliyorsa da zaten bırakıp dağa çıksın?
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 14:00
12:50 kusura bakmayın da benim yorumumdan suç işlemiş de olsa kıstırılan bir göstericiye polisin orantısız güç kullanmasını onayladığım sonucunu nereden çıkardınız? polisin orantısız güç kullanması türkiyede de doğru değil, fransada da, dünyanın herhangi bir yerinde de. polisin gezideki şiddetini mazur gösterebilmek için söylediklerimden söylemediğim anlamları çıkartmayın lütfen.
Kendisini Doğu Roma kalıntısı zanneden arkeolojik beyinli ebleher, burası 1000 yıldır Türk toprağı...
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 18:12
1
Tek bildiğiniz hakaret..Bu nasıl bir seviyesizlik... İşiniz gücünüz müslümana din ve Türke Türklük satmak..Bi bitmediniz … Fikir yok, edep yok...
yavuz 13 Aralık 2018 13:17
Utanmak hayır alametidir nedamet in kapısıdır .insani hilkatin zayi olmadığının mihmandarıdır safiyane pişmanlığın yüz rengidir utanmamaktan utanmalız başkasının kirinde arındık ötekinin fenalığında kendi iyiliğimizi yanlış mihenge vurduk huzuru mahşeri unuttuk utanmaz olduk
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 12:32
fransadki polis ile türkiyedeki polis davranışları arasındaki temel fark şu. türkiyede polis gösteri yapanları dağıtmak için şiddet kullanıyor, yani gösteri yapmak suç. fransada ise polis gösteri yapanlara karışmıyor, şiddete yönelenlere müdahale ediyor, onları göz altına alıyor. yani bizde gösteri yapmak suç iken orada gösteri yapmak demokratik hak, gösteri esnasında şiddete başvurmak suç.
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 12:50
4
Tabi tabi engelli adam ne yapmış olabilir acaba sandalyesinden çamura attılar ya da suç işlemiş olsanda kıstırdıkları bir göstericiyi polisin orantısız güç kullanmasını haklı çıkarır.
Palavracı 13 Aralık 2018 13:32
8
12:32, Bu kadar da palavra konuşulmaz. Fransız polisinin ne yaptığını görüyoruz.
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 13:56
7
eminim ki o polis hakkında soruşturma açılmıştır. istisnalar kaideyi bozmaz. liseli gençleri ters kelepçeyle göz altına alanlar hakkında da soruşturma açıldı. sonuç olarak münferit olaylar genel yaklaşımı değiştirmez. orada gösteri suç değil, bizde suç.
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 18:57
0
13:56 Hemen de inandınız mı polisler hakkında soruşturma açıldığına onların işi göz boyamak.Aynı durum amerikada ki ırkçı gösterilerde oldu soruşturma açıldığı söylendi bizim sazanlar hemen atladı bakın görün diye üç gün sonra polisler haklı bulundu.
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 20:48
0
13:56 siz takip ettiğiniz için biliyorsunuz değil mi polislere soruşturma açılmadığını.
musto 13 Aralık 2018 12:11
Bir partinin on milyon kayıtlı üyesi varsa çoluk çocuk efradı ülkenin yarısı demek bunlar iyi kötü ülkenin kaynaklarından bir şekilde besleniyorlar kim sokağa çıkacak sen mi ben mi iktidarın derdi kaynaklar bitti kendi kesimini besleyemiyor sıkıntı bir şekilde bu kesimi nasıl bir arada tutacak eskiyi kötülemek din iman chp bunlar pek karşılık bulmuyor...
MÜSLÜMANLIK İslamiyet ADİL olmayı, mesajlarının tam göbeğine yerleştirmiştir. Kız çocuklarını diri diri gömenleri durdurmuştur. Bilal'le Ümeyye'yi eşitlemiştir. Bugün müslümanlar HRİSTİYAN BATIDAN ADALET DİLENİR HALE GELMİŞTİR. Kabahat müslümanlıkta mı, müslümanlarda mı? Artık hiçbir sorunun manası yok. İnsanların deizme kaçması da tamamen müslümanların dini bir çıkar aracı olarak kullanmalarından kaynaklanıyor. GEÇMİŞ OLSUN HEPİMİZE. Ne ahlak, ne utanma, ne adalet, ne hak ne de hakkaniyet kaldı. Ruhunu Fatiha hepsinin.
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 10:46
Iktidar bakti geziyi kasimak ise yaramadi fazla, seçim yaklaştı milli duyguları istismar edip oy almak suriyeye operasyon yapacaklar...bu kadar zaman seçimi beklediler yazık
metin p. 13 Aralık 2018 10:38
Haklı bir talebi haksız ve vandalizm yoluyla aramak ne zamandan beri hak olarak görülmeye başlandı.İşsizlik,aşsızlık,eşsizlik vs. bir başka vatandaşın dükkanını,arabasını ekmek teknesini yakmaya veya yıkmaya kim insanları teşvik ediyor ve bunu meşru görüyor.Kendinizi o esnafın yerine 30 sene binbir türlü zahmetle yaptığı o sermaye bir kaç ohn dakika içinde heba olup gidiyor.Bunun neresi hak hukuktur loooooo?Yoksa komünizm çökmemiş de hedefe giden her yol mübahtır diyen leninin mi izindesiniz hala?
Ne Portakal'ı haklı çıkaranlar utanır,ne de sizin dokundurarak yazdıklarınızı okuyanlar.Utanmak için haya lazım.Haya da imandandır.Ne diyor hadis:"Utanmadığın takdirde,dilediğini yap".
HACI MURAT 13 Aralık 2018 09:26
"Fransa'da sarı yeleklilerin 17 Kasım'dan bu yana düzenledikleri gösteriler sırasında çıkan olaylarda 4 bin 99 kişi gözaltına alındı."Bu durumda Macron devletin büyüklüğünü ve gücünü göstermemiş,alttan almış mı oluyor?Ya da alttan almamış sayılması için daha kaç kişiyi göz altına alması gerekiyordu?
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 10:20
3
yazarın anlatmak istediği göstericilere karşı kullanılan söylem. olayı çarpıtıyorsunuz. türkiye'de göstericilere "teröristler" denirken fransa'nın kendisi bile böyle bir söylem kullanmadı, anlatılmak istenen bu bildiğiniz gibi.
Jean Jaques 13 Aralık 2018 10:45
3
Gözaltına alınanlar şiddet kullananlar. Protesto ettiği için gözaltına alınan yok.
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 11:03
17
Bırak gözaltına almayı kurşuna dizse çok demokratik bir şekilde vurdu diycekler o kadar gözleri döndü.
Krr 13 Aralık 2018 09:17
Normal yollardan hakkını arayamıyorsa, arasa bile hukuk birilerinin tekelinde işliyorsa, yolsuzluk ve hırsızlıkla birileri milletin orasına burasına saldırıyorsa, keyfi zam ve vergiler ile yaşamak zorlaşmışsa, gençler iş bulamıyorsa, eğitim yerin dibine girmişse, sesini hiçbir mecrada duyuramıyorsa...söyleyin...ne yapsın vatandaş. Düzelmiyorsa sarı da giyer portakal rengi de...
Menderes Fırat 13 Aralık 2018 09:15
Kendi elleriyle kendi sonlarını hazırlıyorlar.
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 08:58
Kullanılacak mağduriyet kalmadı.28Subattan daha beter mağduriyetleri kendileri yaşattı.Simdi seçimi kazanabilmek için yeni yepyeni bir mağduriyet oluşturulmalı.Geziyi kaşımaları birilerini sokağa çıkmaya zorlamaları bu sebeple. Bizim medyamiz ve aydinlarimizda nasıl basiretsiz kralciysa artık herşeye bir sopa gösterme bir hödhödleme ülkemizden soguduk sayelerinde
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 07:03
Bu ülkede 1 gün çalışmayan vatandaş ertesi ay a 2 gün borçlu giriyor. 1 ay sokağa çıkıp hakkını arasa hali ne olur varın düşünün. Milletin hakkını arayamamasının nedenide aslında fakirlik. Tabiki bu şekilde gitmeyecek fakat Akp bin amacıda o değilmi zaten, bizim iktidarımızda gittiği yere kadar gitsin gitmiyorsa ülke batsın parçalansın. Yıllardır Alevi, Sünni Türk, Kürt çatışmasından ülkeyi bölemeyeceğini anlayanlar akp yi kullanarak planını gerçekleştirmek istiyor. CHP ye talimatla Başbakan yaptırdıkları erdoğanı MHP ye talimatla Başkan
Sayın Beki Muaviye hz Ali' nin elçisine şöyle bir gösteri sunmuştu.Şam' a gelen bir tüccarın devesine el koyup halka seslendi.Ey Şamlılar bu deve dişi mi erkek mi? Hep bir ağızdan dişi dediler.Hayır dedi erkek hepsi eveet erkek dediler. Bu sefer hayır bu deve erkek değil dişi deyince hep beraber evvet dişi dediler.Hz Muaviye Hz Ali' nin elçisine dedi ki, "git Ali' ye ra haber ver emrimde böyle onbinlerce adamım var.Haberi olsun!".Ne kadar yakın ne kadar uzağız..
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 05:48
dertleri olay çıksın zaten. yoksa kimsede sokağa çıkacak hal yok. bunlar seçime kadar illaki bişey patlatacaklarki millete mağduru oynasınlar
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 03:02
sacma
Sade Vatandaş 13 Aralık 2018 03:00
Bütün dinlerde insanlık herdaim en yüce değerdedir... İn-san.... İsimlerimizin önünde bir kurum ismi yada afilli bir yazı yazılmasına gerek yok... Bir canlı olduğumuzu bilmek bile bir erdem olacak zamanlardan geçiyoruz... Madem herşey bizim için varsa,peki bunu sorgulamak neden bazılarını rahatsız ediyor. Herkes için yer var bu deryada.. Dili dini rengi farketmiyor... Toprağımız biz son nefesi verince,seni kaşın neden yok diye almamazlık yapmıyor... Kötü yada İyi olmak meselesi değil,insan olabilecekmiyiz meselesi bu... A parti B parti C parti olman be
Adem Çakmak 13 Aralık 2018 02:23
İyi geceler ve hayırlı sabahlar Akif bey, Her zaman yorum yazmıyorum ancak yazılarınızı sürekli okuyan biriyim. Kimi zaman olumlu kimi zaman olumsuz bulmaktayım ancak genel anlamda yazılarınız olumludur.Saygılarımla...
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 02:02
Gezide kimse sokağa davet etmemişti, herşey kendiliğinden ve barışçıl başlamıştı... Kaç kişini öldüğünü gördük. Sonra Selo sokağa davet etti, kaç kişinin öldüğünü gördük. Fransa'da, İsveç'te, Norveç'te halk sokakta protesto eder, en fazla bir kaç kişi yaralanır ama İran'da, Mısır'da, Türkiye'de halk sokağa inerse ölümler olur, oluyor... Acı ama gerçek bu...Portakal efendi muhalif hislerini tatmin edecek diye kaç kişinin ölmesi gerekiyor? Önümüz sandık, mesajınızı sandıkta verin bir zahmet...
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 01:37
Akif Bey o son anlattığınız Sisi değil, bunu hepimiz biliyoruz. Macron buraya gelip ders almalıydı. Burada bu işin ustası var.
Ben sokağa çıkıp da şiddete baş vurmayan sadece Mısırdaki İhvanı gördüm. Onlardan 4000 kişiyi öldüren Sisi Batının ve Batıcı eblehlerin kahramanı. Gezide ortalığı yakıp yıkan vandalları durduran Tayyip diktatör... Beki, sarı yelek sana çok yakışır. Portakalla el ele...
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 05:05
2
git biraz daha ahaber izle sen..
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 08:23
2
Acaba iktidar değiştikten sonrada aynı düşüncede olacakmısin sanmıyorum kesin asgari öcretle çalışansın
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 01:10
Gelişmekte olan toplumlarda böyle şeyler normal.Demokrasi nedir.İfade özgürlüğü nedir.Nerden bilsinler.El etek öpmekten öğrenmeye fırsat mı var sanki! Halk nasılsa medyada öyle.
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 00:49
Bahçeli, Destici, Gökçek gibi sözcüler de kaşımaya devam ediyor.
KARAR OKURU 13 Aralık 2018 00:47
Bilakis sokağa çıkılsın isteniyor, malum önümüz seçimler, mağduriyet lazım. Sokağa çıkmayı aklının ucundan geçirene ne yaparlar bilemem, ama kesinlikle birkaç kişi yeltensin isteniyor.
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN