Back To Top
ABD’nin hesapları doğa yasalarına aykırı

ABD’nin hesapları doğa yasalarına aykırı

 - Son Güncelleme: 13.02.2018 Salı 00:08
- A +

Bugün itibarıyla Suriye’nin geleceği konusunda Türkiye ile ABD’nin karşı karşıya gelmiş bulunması süreç içinde yapılmış tercihlerin “doğal yasalara” aykırı olmasının sonucu. Atılan bazı adımlar en başta “su yatağını bulur” atasözünün anlattığı doğa yasasına aykırı…

Su yatağını bulur sözü insanın yalnızca tabiattaki işleyişi kabullenmesinin ifadesi değil, aynı zamanda buradaki mantığın toplumsal hayatta da geçerli bir kural olduğunun tespiti. Yani siyasi veya ekonomik alandaki işleyişi “doğal olmayan yollarla”, yani dışarıdan bir müdahaleyle “kalıcı biçimde” değiştirmenin imkansızlığı…

Siyasi yapılar en temelde coğrafyanın ve nüfusun özelliklerine göre oluşmuş olan sosyoekonomik şartlar tarafından belirlenir. Ancak bir sonraki aşamada siyasi yapıların kendileri de sistemin bir parçası olarak oradaki işleyiş yasalarını oluşturan “doğal unsurlar” arasına katılırlar. Hiçbir zaman tek belirleyici olamasalar da…

***

Arap Baharı sürecinde yaşadıklarımızı düşünün. Mısır Devrimi adını verdiğimiz olay kısa süreli demokratik bir yönetimin kapısın açtı ama Mısır halkının hayatında büyük bir dönüşüm gerçekleştirmediği için aslında o toplumun doğal şartlarının belirlediği eski yönetim tarzı da yeniden geri döndü. Diğer benzer örneklerde de aynı durumu gözlemek zor değil. Eğer bir siyasi yapı yönettiği toplumun ağırlıklarını taşıyamaz hale gelmişse toplumsal dinamikler yeni bir siyasi yapıyı er geç eskisiyle değiştirmenin yolunu buluyorlar. Bu geçiş bazen yönetici elitin basiretiyle kolay ve sakin gerçekleşiyor, bazen de Fransız veya Rus ihtilalleri gibi kanlı oluyor. Bir de bizim Osmanlı monarşisinden cumhuriyete geçişimiz gibi bazı büyük savaşların sonucunda değişimler yaşanabiliyor.

Bugünkü Suriye’nin siyasi varlığı da Osmanlı Devleti’nin resmen ortadan kalktığı Birinci Cihan Harbi’nin sonuçlarından biri. Ondan önce, tabiri caizse devletin icat edildiği bu coğrafyada Fenikelilerden beri (neredeyse bilinen bütün tarih boyunca) bağımsız bir “Suriye Devleti”ne rastlanmıyor. Ama atlanmaması gereken bir realite var ki o da bu bölgenin daima Anadolu’dan, Mısır’dan, Arabistan’dan ve hatta Mezopotamya’dan tamamen ayrı sosyoekonomisinin olduğu ve ne kadar bağımlı da olsa daima ayrı bir devlet gibi yönetildiği. Yalnızca Osmanlı’nın Şam Eyaletinden söz etmiyorum. Pers ve Roma idarelerinde de, Emevi ve Abbasi dönemlerinde de durum aynı…

Dolayısıyla bugünkü Suriye Cumhuriyeti bizim Şam Vilayetimizin biraz daha geniş bir varyasyonu. Mesela daha Suriye ve Mısır’ın fethinin üzerinden 20 yıl geçmeden Şam Eyaleti’nden ayrı bir idari bölge haline getirilen Halep bölgesi de var burada. Bu bölge aslında taşıdığı doğal ve kültürel özellikler itibarıyla Suriye’den ziyade Anadolu coğrafyasına entegre olmaya yatkın. Zaten geçmişte Halep Eyaletini oluşturan birimler arasında bugünkü Hatay, Kilis, Adana, Osmaniye ve hatta kısmen Mersin de vardı.

Suriye’nin kuzeyinde bizim hakkımız var vs. demek için söylemiyorum bunu. Alalım düşmandan eski yerleri hamaseti yapmak değil niyetim. Başka bir şey anlatmak istiyorum: Siyasi yapılar tarih ve coğrafyaya bağımlıdır. Dolayısıyla toplumların güvenlik kaygıları da tarih ve coğrafya göz ardı edilerek anlaşılamaz. ABD’nin yaptığı en vahim yanlış bu.

En başta değindiğim konuya tekrar geri dönecek olursam, biz de bu yanlış bakışla hareket ettik Suriye iç savaşının başlangıcında ve bu ülkedeki siyasi yapıda kalıcı bir dönüşüm gerçekleştirebileceğimizi düşündük. Yani Esad rejiminin yerine farklı karakterde başka bir rejim getirmenin mümkün olduğunu zannettik. Bunun hatalı bir yaklaşım olduğu her geçen gün daha net anlaşılıyor.

Gerçi bugün eski Suriye rejiminin yeniden ihdasının yani ülkenin siyasi bütünlüğünün korunmasının mümkün olmadığı ortada. Şam rejiminin bileşenlerinin, Sünni Arapların, Kürtlerin, Türkmenlerin vs. tekrar bir araya gelmeleri muhal. Ancak sökülen yerler zaten dikiş yerlerinden sökülüyor. Tarih ve coğrafyaya aykırılık yok bu noktada.

***

Diğer yanda ise ABD’nin dışarıdan müdahaleyle bu bölgede bir “Kürt devleti” kurma girişimi açıkça “su yatağını bulur” kuralıyla çelişen bir siyaset. O bölgede bir Kürt devleti kurulacaksa oradaki Kürt nüfusun hem kendi aralarındaki hem de diğer toplumlarla ilişkileri çerçevesinde mümkün olabilir bu. Binlerce yıl boyunca bağımsız bir Suriye devletinin var olmasına bile imkân vermeyen coğrafi ve sosyoekonomik şartların kurulmasına izin vereceği bir Kürt antitesinin falından siyasi bağımlılık çıkması doğaldır. Önemli olan bu yapıya himaye sağlayacak gücün kim olacağıdır. Bu gücün bu coğrafyanın dışından olması söz konusu olamayacağına göre bölgenin Kürtleri ABD’den ve Rusya’dan ziyade Türkiye’nin tercihleriyle ilgilenmek zorundalar kendi çıkarları ve gelecekleri için… Keza ABD de suyun yatağını bulmasını engellemekle vakit geçirecek yerde “mümkün”ler üzerinden kendi çıkarlarını aramalıdır. Tabii, gerçek amacı üzüm yemekse…

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Serdar ÇOBAN 15 Şubat 2018 18:21
ABD ye siz öğretin doğruları bir zahmet.
mehmet... 13 Şubat 2018 20:46
"ABD’de açıklanan yeni İstihbarat raporuna göre, Rusya, İran ve Kuzey Kore’nin ABD ve müttefikleri aleyhinde agresif siber saldırılar hazırlığında olduğu iddia edildi." Beli sağ gösterip soldan vuracaklar. Belki ABD kendisi yapacak bunu. Ben yazayım dedim.
Köroğlu 13 Şubat 2018 11:33
Tarihi bugüne referans alamayız. Sanayi öncesi ile sonrası radikal farklı. Tarım döneminde coğrafya belirleyiciydi. Üretim kaynağı topraktı, kişi başı enerji miktarı düşüktü, nakliye ve iletişim büyük maliyetti. Sanayi sonrası üretim kaynağı bilgi, kişi başı enerji miktarı yüksek, nakliye ve iletişim maliyeti kabul edilebilir seviyede. Eskiden Amerika kabilelere aitti, şimdi orada bir süper devlet var. Akdeniz tek imparatorluktu, şimdi onlarca ulus-devlet var. Gelecek tarihten farklı olacak.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 11:06
Bir genel yayin yonetmeni olarak turkiye nin ucuncu buyuk partisi kongresini haber yapmamaniz hic icinize siniyor mu? Bu durumda yazdiklariniz ne kadar inandirici olabilir? Kandirmaya gelince kurt kardesim icraata gelince bir haber degeri olmayan bir halk. Bu gazetecilige yazik yazik...
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 10:35
Gerçek amaç hem üzümleri yemek hem de bağcıları dövmek! İşin acıklı tarafı bu projeye başta reyisinizin atlamasıydı! Ama önemli değil, O'nun bu oyunda sonsuz "can" hakkı var, o hata bu hata hep yanıl, ama oyuna devam et! Olan bizim gencecik canlarımıza oluyor! Ama ne diyor eli tabutun üstünde, "olacak tabii şartlar gerektirirse.."vs tarzı , ne isterse konuşur! O da haklı: ne kadar zarar verirsem vereyim beni seçiyorlar, demek ki ?
karar okuru 2 13 Şubat 2018 10:07
abdlilerin kafaları çalışmaz zaten. kafaları çalışsa, mars ile dünya arasındaki mesafeyi doğru hesaplar, uydularının bazıları dünyaya geri düşmezdi. şu türkler olmasa harap olurlar. zaten adamlar hiçbirşeyi doğru yapamıyorlar.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 08:39
Sayın yazar aşağıdaki cümleniz, Türkiye için geçerli ise önümüzdeki dönemde ne gibi değişiklikler beklemeliyiz? “Eğer bir siyasi yapı yönettiği toplumun ağırlıklarını taşıyamaz hale gelmişse toplumsal dinamikler yeni bir siyasi yapıyı er geç eskisiyle değiştirmenin yolunu buluyorlar.” Tamamı ile katılıyorum
OOZDEN 13 Şubat 2018 10:23
3
Gökten kemik yağdığını görürseniz, düşüncenizin gerçekleşme ihtimali olabilir.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 15:13
1
10.23 sana cevap yazmak kelime israfı olur.
KARAR OKURU 13 Şubat 2018 05:46
sayın yazar doğaya aykırı olan iran’ın toprak bütünlüğü (oradaki Kürtler varlığını acem/şii varlığına armağan etsin) ırak’ın toprak bütünlüğü (oradaki Kürtler varlığını arap/şii varlığına armağan etsin) suriye’nin toprak bütünlüğü (oradaki Kürtler varlığını arap/nusayri varlığına armağan etsin) Türkiye’nin toprak bütünlüğü (buradaki Kürtler varlığını türk varlığına armağan etsin) doğaya ve insanlığa aykırı olan kürt çoçuklarına hergün andımız; türküm .... varlığımı türk varlığına armağa
cevat karakalem 13 Şubat 2018 04:38
Sadece cografi sartlar demeyelim ama bir cok etken birbiri ile tam anlasilip modellenmesi mumkun olmayan bir sekilde her bolgede bir "temel yapi ve sistem" olusturuyor.Ancak bu da zaman icinde evriliyor.Kanimca gunumuzde bir "Suriye aidiyeti" olusmustur son yuzyildaki gelismeler ile ve bu aidiyet gecmiste gercekten de yoktu. Benzer sey biraz daha az dozda olsa da Irak icin de gecerli.Sonucta genel olarak Kurt bagimsizlik fikrini de bu sekilde degerlendirmek lazim.Gecmiste tum bolge ekonomik cekim merkezi buyuk sehirlere odakli bir yapi idi ama artik bu degisti, degisiyor.
Objektif 13 Şubat 2018 00:41
Bence gerçek amacı bağcıyı dövmek. Saygılar
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN