Back To Top
Akademisyenlerin gözaltına alınması kimin işine yarar

Akademisyenlerin gözaltına alınması kimin işine yarar

 - Son Güncelleme: 21.11.2018 Çarşamba 12:30
- A +

Bana saf diyebilirsiniz, hatta “Senin dünyadan ve Türkiye’den haberin yok, memlekette olup bitenleri görmüyor musun?” diye sitemde de bulunabilirsiniz. Haklı olabilirsiniz, ama 70 milyonu kucaklama iddiasıyla yola çıkan, kuruluş felsefesinde insan haklarını, özgürlükleri ve hukukun üstünlüğünü her şeyin üstünde tutan bir partinin kendi ilkelerini yok sayan bir tutum içinde olabileceğine inanmıyorum, daha doğrusu inanmak istemiyorum.

Çünkü bir hükümet için, iktidarı döneminde kendi gibi düşünmeyen akademisyenlerin, sivil toplum insanlarının gözaltına alınması, bırakın ilkelerini yok saymayı doğrudan kendi ayağına kurşun sıkmak anlamına gelmektir. Üstelik de hükümetin yurt dışındaki bilim insanlarını Türkiye’ye geri döndürmek amacıyla yeni bir teşvik programı açıklamasının hemen ardından Boğaziçi Üniversitesi Öğretim Üyesi Prof. Dr. Betül Tanbay ve Bilgi Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Turgut Tarhanlı’nın da aralarında bulunduğu 14 kişinin gözaltına alınmasını akıl ve mantıkla izah etmek mümkün olmadığı gibi, hükümetin hedeflerini de dinamitleyen bir girişimdir. Dışarıdan böyle bir tabloyu seyreden bu ülkenin akademisyenlerinin, pırıltılı zekalarının zihinlerinde nasıl bir Türkiye fotoğrafı canlanacağını herkesin iyi analiz etmesi gerekiyor.

Düşünebiliyor musunuz Gezi’den tam beş yıl sonra, adı geçen akademisyenler, Gezi Parkı eylemlerinde Osman Kavala ile hiyerarşik bir düzen içerisinde faaliyetlerde bulundukları iddiasıyla gözaltına alınıyorlar. Yargı o kadar hızlı işliyor ki, suç isnadını ancak beş yıl sonra yapabiliyor, şaka gibi değil mi, ama şaka değil...

***

Demokratik hukuk devletinde esas olan ifade özgürlüğüdür, hukukun üstünlüğüdür. Ve bir toplumda her görüşten, her fikirden, her etnik aidiyetten insanlar kendilerini özgürce ifade edebiliyorlarsa o sistemin adı demokrasidir. Eğer üzerinden beş yıl geçmiş bir olayın ardından bilim insanları hiçbir delil olmadan sabahın köründe evlerinden alınıp gözaltına alınıyorlarsa, o toplumda insanlar kendilerini güvende hissedemezler.

Peki bunca demokrasi tecrübemize ve hiç hak etmediğimiz halde dünyada Türkiye ile ilgili negatif algıya rağmen, böyle bir olay nasıl yaşandı?

Ya da şöyle sormak lazım belki, bu gözaltılar kimlerin işine yarıyor? Bir kere AK Parti’nin işine yaramadığı çok açık. Zira bizzat AK Parti kendi belirlediği kuruluş ilkelerinde diyor ki: “Adaletin tesisi kalkınmadan önce gelir. Demokratik bir hukuk devleti anlayışını hayata geçiremeyen ve adalete güveni tesis edemeyen ülkelerin, ekonomik yönden kalkınması da mümkün değildir.”

Akademisyenlerin gözaltına alınması kimin işine yarıyor bilemem ama, kimlerin bu ayıbı sevinçle karşıladığını çok iyi biliyorum. Dindar ulusalcılar ve Kemalist ulusalcılar pek mutluydular... “Gezi’nin beynini” bulduklarını açık açık yazarak Türkiye’nin demokrasi liginde olmasından son derece mutsuz olduklarını bütün dünyaya ilan ettiler.

Adaleti, güveni tesis etmek üzere yola çıkan bir partinin iktidarında “gözünün üstünde kaşın var” diye insanlar keyfi bir anlayışla durup dururken gözaltına alınabilirler mi? Yaşanan örnekte de olduğu gibi, demek ki alınabiliyorlarmış. Böyle bir tablo karşısında insan ister istemez, demokrasi zaafının yaşandığı bir ortamda “Acaba birileri fırsattan istifade başka bir hesap mı görüyor?” diye sormadan edemiyor. Pek ihtimal vermiyorum ama, varsayalım ki devlet içinde farklı güç merkezleri var ve onlar durumdan vazife çıkararak kendi ajandalarına göre hesap kesiyorlar.

Hemen belirtelim, kim hangi gerekçeyle ne tür hesap yaparsa yapsın, nihai olarak bir ülkedeki pozitif ve negatif gelişmelerin sorumluluğu iktidarlara aittir. Dolayısıyla iktidar da memlekette olup bitenlerin seyircisi değil, doğrudan sorumlu aktörü konumundadır.

 

18-11/21/mehmet-ocaktan-1542799961.jpg

Diğer Yazıları

Yorumlar

Yorumlar 600 Yorumların her türlü cezai ve hukuki sorumluluğu yazan kişiye aittir. Karar Yayıncılık A.Ş ve yazar, yapılan yorumlardan sorumlu değildir. Yorumların 600 karakteri (boşluklu) aşmaması gerekmektedir.
Ahmet Faruk 22 Kasım 2018 13:39
Kadir Misiroglunun fikir ozgurlugu yokmu?
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 23:56
Mehmet Bey, ne zaman bir öz eleştiri vereceksiniz? Uzun senelerdir bu gidişatı desteklediniz. (yandaşlık değil) Bakınız nereye geldi. Otokratik bir iktidar bize hiç bir şey kazandırmaz, aksine kaybettirir. Sizlerin özeleştirisiyle inanıyorum ki toplumda bir farkındalık oluşacaktır. Keşke bu özeleştiriyi borç kabul etseniz ve öncülük etseniz. Bu sayede özgürlükten yana olan muhalefet bir araya gelebilir.
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 02:56
0
arkadaş çok güzel ifade etmiş. evet ne zaman özeleştiri vereceksiniz sizidemi dış mihraklar kandırdı
vatandaş 21 Kasım 2018 21:39
neden 81 milyon değil de 70 milyonu kucaklıyor ?
KARAR OKURU 22 Kasım 2018 08:06
0
Müneccim olmadığı için ! Okurken biraz dikkat edin ! Yazarın verdiği nüfus partinin kuruluş yılına ilişkin. YOLA ÇIKMAKTAN NE ANLIYORSUN ?
karar okuru 21 Kasım 2018 20:52
karar yazarları acaba birzamanlar yazdıklarından dolayı pişmanlık duyuyorlarmıdır.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 19:24
Boşuna tartışıyorsunuz. Karar benim işime geliyorsa doğru, gelmiyorsa yanlıştır,.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 18:53
Tek çözüm seçim. Secimle geldiler secimle gidecekler. Muhalif görüşe sahip herkes çevresinden 2 kişiye anlatsa neler olduğunu ve insanlara zülm edildiğini insanlar oy vermez. Bilmiyorlar. Iddialara ve iftiralara inanıyorlar. %90 medya yalan haberlerle yönlendirme yapıyor. Herkes mücadele etmeli.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 18:05
Galiba bazı okurların anlama sorunu var, “aylardır demokrasi yaz, sonra da bu yazıyı yaz” ne demek, yazar demokrasi adına gözaltıları eleştiriyor. Bunu anlayamıyor musun? Eğer o kadar cesursan önce yorumunun altına ismini yaz görelim.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 22:00
2
Yazamazlar sadece yıkıcı eleştiri var bazılarının kafasında. Böyle gitsin demeye getiriyorlar. Halbuki adalet ancak mücadele ederek ve ortak paydada buluşarak gelebilir.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 23:22
0
sanki kendi adını yazmışta. demokarasiyi katleden bir iktidara iananmyırorum diye yazı yazarsan millette sorar bu demokrasi adamına göre değişiyormu diye. hani bazıları daha mı eşit
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 17:26
haftalardır demokrasi yaz sonrada gel bu yazıyı yaz. inanma canım sen zaten hep dış mihrakların işi. konu ashabı kiram olsa atıp tutuyordun şimdi.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 16:43
Levent Kırca yıllarca hükümeti eleştirdi. Sıkıysa onu yaptığını yapın bakalım şimdi neler olacağını birlikte görelim.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 18:30
1
Sen yap !
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 20:25
0
18.30 öncelik senin olsun. Nasıl centilmence değil mi :))
Sayın Ocaktan,bir şeye davaya kalpten inanan insanlar, dava davalıktan çıkınca, " inkisarı hayal"e uğrarlar. Bu bile bir insani kalitedir.Ahmak ve safları saymazsak, köpekbalığı tabiatlıların iştahı ve saldırganlığı artar. Aldırma bu dünya böyle gelmiş...
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 12:12
AKP işine yaramayacağı hiç bir şeye imza atmaz saygı değer yazar ...Fakat ; işine neyin yarayacağını neyin yaramayacağını bilecek durumda değil ...Ortalama aklın yapacağı bu rasyonel yorumları onca partili uzman yapamaz mı ? Yapamaz.Çünkü ...
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 16:09
1
Tabi tabi şaka gibisin
musto 21 Kasım 2018 11:51
Eskiden ormanlar kralı Tarza'nın film ve çizgi romanları vardı tarzan zorda kaldımı aauu sesler çıkarır hemen maymunları yardımına koşardı anlardık tarzan zorda...
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 12:29
1
zekice
MEHMET SEVİM 21 Kasım 2018 11:33
Bakınız 16 yıl sonra gelinen noktanın sağlıklı, tarafsız ve bilimsel bir fotoğrafını çekip, üzerinde derin araştırmalar yapmamız lazım! Artık dış güçler, faiz lobisi, döviz baskısı gibi hayali düşmanlar insanları motive etmiyor! Fikirlerinin hiçbirine katılmıyorum ama onları ifade edebilmen için ölümüne çaba harcarım diyen insanların ülkeleri mutlu biz mutsusuz! Dini toplantıları basanlara hürriyet düşmanı diyen molla, muhalif kimlikli insanların toplantılarının basılıp tutuklanmasını sevinçle karşılıyorsa durum vahimdir!
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 12:24
2
"Artık dış güçler, faiz lobisi, döviz baskısı gibi hayali düşmanlar insanları motive etmiyor!" diyen MEHMET SEVİM, yorumları takip etmiyorsun sanırım. Mesela HACI MURAT'a bak, motivasyonunda hiç değişiklik var mı ? Sanki Özdemir Asaf şu dizeleri onun Erdoğan'a bağ(ım)lılığını anlatmak için söylemiş : Beni öyle bir yalana inandır ki/Ömrümce sürsün doğruluğu.
z.i 21 Kasım 2018 11:31
“Senin dünyadan ve Türkiye’den haberin yok, memlekette olup bitenleri görmüyor musun?”
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 11:23
Adalet mi demiştiniz?
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 10:32
İktidar yüzünü başka yere çevirdi. Elden bir şey gelmiyor. Daha kötüye gitmesi kaçınılmaz. Iktidar her yerde her türlü operasyon yapıyor. Binlerce insan tutuklanıyor ve tutuklu yargılanıyor. Kavala ve akademisyenler ise biraz şanslı. Zira adları var. Diğerlerinin adı yok. Yapıştır Feto yapıştır PKK yapıştır casus yapıştır hain...
kararcı 21 Kasım 2018 09:56
madem hak hukuk bilmem demokrasi diyorsun mehmet abi dün aihm kararı çıktı..sizce demirtaş suçsuz mu?başkan aponun sözüm ona heykelini dikmekten bile bahsetmedi mi?52 vatandaşın ölümünden sorumlu değil mi?Her yer kobani her yer direniş sloganı rastgele seçilmiş bir slogan mı?yoksa bilerek türkiyeyi iç savaşa sürükleyecek bir slogan mı?çukur olaylarından önce cizre eski belediye başkanı leyla imret iç savaştan söz etmedi mi?
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 10:59
4
demirtaşın suçuna veya suçsuzluğuna niye ocaktan karar versin? yargının işi o. tanıdığın en yüksek mahkeme aihm de suçsuz dedi işte. ha ben aihmyi tanımam beni bağlamaz diyorsan o da mümkün. kimse seni zorla avrupada tutmuyor. hukuk guguk bunlar boş işler, güç kimdeyse haklı odur da diyebilirsin. seviye ve kavrayış uygun. sonuçlarıyla da yaşarsın.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 12:05
2
Aihm i selo sucsuz demedi arkadas tutuksuz yargilansin dedi.Karistirma sallama.Nerede ise sen adami purupak ilan edeceksin.Adamlar sadece hukuka uygun yargila diyor baska birsey degil.Ama bir gercek varki beni baglamaz diyemezsin.Bal gibi baglar.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 09:53
Onların akademisyen olduğu nerden belli fetöyüde düne kadar hoca imam kaanat önderi bilmem ne zannediyorduk kimin ne olduğu belli değil
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 11:39
3
Uluslararasi akademik camiiada taninmis bir akademisyense rahatlikla diyebilirsin. Avrupa da bordrolu akademisyenle bilimadami arasinsaki fark cok rahat anlasiliyor.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 09:49
İktidarın ülkenin kontrolünü elinde tutamadığı, her defasında duvara toslamalarından ve aldatılmalarından belli. Ama bu onları asla sorumluluktan kurtaramaz...
ati 21 Kasım 2018 09:21
gündemi ve siyasetin bu alandaki tavırlarını, buna mukabil yargının gösterdiği refleksleri biz de izliyoruz sayın yazar! bize saf muamelesi yapmayın...!
metin p. 21 Kasım 2018 08:39
Bir sıradan vatandaş suç işlese hemen kodese,bir milletvekili,gazeteci veya akademisyen suç işlese bu sayılmaz.Sahi bu dokunulmazlık teamülünü neden koydular merak ediyorum.1200 tane akademisyen hendek çukur sürecinde devletin operasyonlarını eleştiren bir bildiri yayınladılar.Şimdi bu akademisyenler bu açıklamayı yaptılar diye Türkiyenin nefsi müdafaa hakkı ortadan kalkar mı?Kim vermiş bu adamlara bu imtiyazı.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 16:32
0
"dokunulmazlık teamülünü" anlayamıyorsanız siz demek demokrasiden birşey anlamadınız. Akademisyenler bir bildiri acıklayamazlar dersiniz tabii bu durumda. Birde "Devlete karşı" ve "hükümete karşı" ayırtabilmemeniz sizin zihniyetinizi acık gösteriyor.
HACI MURAT 21 Kasım 2018 07:29
Sayın Ocaktan şöyle diyor:"Eğer üzerinden beş yıl geçmiş bir olayın ardından bilim insanları hiçbir delil olmadan sabahın köründe evlerinden alınıp gözaltına alınıyorlarsa, o toplumda insanlar kendilerini güvende hissedemezler."Doğru,elbette güvende hissedemezler.Velakin şöyle bir sorun var:Hiç bir delil olmadığını nereden biliyoruz?Hangimiz dosyayı inceledi? Eğer burada bir kısım insanların suçlu,ya da suçsuz olduğuna karar vereceksek yargıya ne gerek var?
dr. tavsiyesi 21 Kasım 2018 09:12
4
Ya hacı. Sizinkiler sağda solda makarna kömür dağıtımına başlamış. Sen git o işi yap. Yargı adalet kalkınma senin neyine. Anlamadığın işlere karışma istersen...
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 11:35
1
ayrıntılar basına bilinçli sızdırıldı, oradan biliyoruz.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 11:36
3
Hacı Murat! Allah'ın her günü aynı konseri dinlemekten bıkmadınmı? Repertuarda topu topu iki şarkı var.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 11:37
2
aynen. aihm de demirtaşın dosyasına baktı ve serbest bırakılmasına karar verdi ama başkan bağlamaz dedi. e o zaman yargıya ne gerek var?
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 09:42
3
Gezi'den bu yana beş yıldır, memleketinde ikamet eden, işine gücüne gidip gelen, adı sanı, kariyeri, çapı belli insanları, gecenin köründe evlerinden topla, iki gün sonra da salıver. Neymiş ? Delil, melil yokmuş ! Amaç gözdağı vermek, toplumu sindirmekmiş !
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 06:40
Kemalistler neden mutlu olacak anlamadım. 17 yıldır ortada bırak İst i Kemal bırakmadılar. Buginku baskıya Kemalizm diyemezsiniz başka bir isim bulun lutfen. YÖK kaLkmali ve üniversiteler özerk olmalı bunu da vaktiyle yapan Kemalist dediğiniz takım. Siyasetçiler üniversite yönetimine karismamali. Üniversite erdemi yani bilgiyi temsil eder. Gereksiz üniversiteler de bu arada kapatılmalı.
Muhsin 21 Kasım 2018 09:23
1
Tebrikler. Bence bu memleketin bir sorunu da herkesin her konuda birşeyler söyleyebilecek olması. Özellikle de gazeteciler !
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 11:10
2
bütün üniversiteler özelleşmeli. benim vergimle kafana göre takıl. oh ne ala
23 21 Kasım 2018 06:32
Bu ulkede gercek akademisyen olmak ya icerdesindir yada disardan gelen teklifi degerlendiriyorsundur digerleri surekli heryere universite acmak icin gerekli olan topluluk
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 06:30
Ülkemizin işine gelmediği kesin. Beyin göçünü tersine çevirme işi sanırım yanlış anlaşılmış.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 05:14
Iktidari aklamak icin bayagi zorlamissiniz. Karara kim reklam verdirmiyorsa onlar sorumlu.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 03:48
Kabahatli akademisyenleri yargılamak adaletin işine gelir.
Okur 21 Kasım 2018 02:20
Sayin Ocaktan maalesef gelinen nokta gercekten korkutucu… Az gittik uz gittik geldigimiz yer 1981 Turkiyesi… Cok ama cok yazik …
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 06:53
2
81 türkiyesine bile yargı daha bi yargıydı
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 02:18
İktidarın yapmadığını nereden biliyorsunuz?
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 01:25
Cumhurbaskani emir veriyor, savcilar tutukluyor. ABden elestiri gelince de Cumhurbaskani "bu akademisyenler sucludur" diyor. Yani hem savci, hem yargic kendisi. Osman Kavala hakkinda 1 senedir delil bulunamiyor ve iddianame yazilamiyor. Bu akademisyenleri tutuklayarak "bunlar hepsi ayni cetenin mensuplari" intibasini vermek istediler ama yine delil yok. Bu ulkenin mahkemelerinde adalet aramak golgeleri kovalamak gibi birsey. Bu davalar Avrupa Insan Haklari Mahkemesinde biter.
Sen, bunları Erdoğan'ın külahına anlat. Koskoca devlet başkanı bilmeyecek de, sen mi bileceksin Ocaktan ? Daha dün "külahımıza anlatın" dedi ve ekledi: "Bildiğimiz çok şey var, Türkiye'de bu işlerin finansörü durumunda olan kişiler var; bu içeri alınınca niye rahatsız oluyorsunuz!" Erdoğan'ın yalan söylediği, kandırdığı görülmüş mü ? Çok şey biliyoruz, diyorsa, “bu” adam suçludur vesselam. Şimdi AİHM Demirtaş suçlu değil, rehine, onu salın, dedi, diye, elin gavurunun mahkemesini dinleyip bu “terörist”i salsın mı, yani ?
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 01:18
Kendi gazetenizi de mi okumuyorsunuz? Ben haberi Karar'dan okudum, sayın başkan şöyle diyor:''Bunlar geçenlerde gözaltına alındı. Malum çevreler batı dünyası açıklamalar yapılıyor. Türkiye'de de bu işlerin finansörü durumunda olanlar var. Bu içeri alınınca neden rahatsız oluyorsun?". Size mi inanayım devletime mi? Dün Beki yazdı, sayın bakan 'her ahval ve şeraitte devlet ne derse inanın' demiş, bize de inanmak düşer, başkan 'ben karardan memnunum' demeye getiriyor.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 01:06
''hiç hak etmediğimiz halde dünyada Türkiye ile ilgili negatif algı''? Daha çok hakkettiğimiz bir dönem olmamıştı. Kendi vatandaş ve gazetecilerimize yaptıklarımız ortadayken kalkıp Kaşıkçı meselesini kovalıyoruz. Halbuki o meselede de konsolosun gidişini engellemeyişimiz bile kabahat olarak yeter bize. Sen önce kendi kapının önünü süpür derler adama.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 07:32
0
Kasikci olduruldugu anda bizimkiler olayi dinliyorlardi. Konsolosluk dokunilmazligi var dediler 2 hafta beklediler. Halbuki cinayet suphesi olursa konsolosluklarin dokunulmazligi olmazmis. BM sorusturmak icin Turkiye'den yazili bir basvuru bekliyor ama bu cinayet Suud - ABD - Turkiye arasinda siyasi bir oyun oldu. Hala yazili bir basvuru yok ortada cunku pazarlik var.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 01:01
Söz konusu olan özgürlük, insanın en temel hakkı. Bu hak 'ne kimin işine yarar' muhabbetinin konusu olmamalı. Siz de zorlamayın, devletin en tepesindeki isim Kavala ile ilgili tekrar konuştu, onun izni dışında bir işlem söz konusu değil. İlla da 'saf' takılmak istiyorsanız, kafanız öyle daha rahat ediyorsa o başka tabii...
Okuyucu 21 Kasım 2018 01:00
Herzamanki gibi güzel analiz ama anlayan kim
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 11:49
0
sen anlamışsın işte yetmez mi? başkasının anlamasını ve harekete geçmesini bekleme, sen harekete geç. ne yapabilirim diye düşün
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 00:55
Dış güçlerin işi bu !
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 00:54
Cİdden hükumetin beyin göçünü tersine çevirmek ya da en azından durdurmak gibi bir derdi olduğunu mu sanıyorsunuz? Öyle bir meselesi olsa en basitinden kamuya alımlarda mülakat faciasını kaldırır.
KARAR OKURU 21 Kasım 2018 00:51
İnanabilmeniz için daha neler olması lazım? Yine mi ak kaşık?
X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN