İstanbul seçimlerini izlemekten sıkılanlar için bir öneri: Batman

Türkiye’de yerel seçimlerde bütün gözler İstanbul’da.

Ama İstanbul’daki yarıştan sıkılanlar ve Türkiye’nin başka hayati gerçeklerine doğru bakmak isteyenlere başka bir şehirdeki yerel seçimleri öneriyorum:

Batman.

Son olarak bir futbol maçıyla haber oldu Batman.

TFF 3. Lig’de mücadele eden Batman Petrolspor ile Anadolu Üniversitesi arasında geçen hafta oynanan maçı tribünde iki belediye başkan adayı yanyana izledi:

HÜDA PAR Batman Milletvekili ve Belediye Başkan Adayı Serkan Ramanlı ile DEM Parti Batman Eş Başkan Adayı Mehdi Öztüzün.

Başka bir şehirde olsaydı, bunda ne var denebilir ve bu centilmenlik herkes tarafından takdir edilebilirdi.

Aslında Batman’da kamuoyunun geniş bir kesimi için de bu böyle oldu.

Ama daha sonra 90’ların kötü hatıraları hatırlatıldı.

Batman, 90’larda Hizbullah’ın doğduğu ve güçlü olduğu şehirdi.

PKK ile Hizbullah arasındaki çatışmaların da merkezi olmuştu.

Ama uzun süredir şehirde barış hakim.

Ama yıllar sonra HÜDA PAR ile DEM Parti’nin adayları birlikte maç izleyince ortalık karıştı.

Serkan Ramanlı ve Mehdi Öztüzün’ün ikisi de avukat.

60 yaşındaki Mehdi Öztüzün, Abdullah Öcalan’ın eski avukatlarından. Daha önce DEHAP’ın il başkanlığını da yapmış, şehirde tanınan, mütevazi ve idealist çizgisiyle geniş kesimlerin takdirini kazanmış bir isim.

Uzun süre KCK davalarında hapis yattı. Avukatlarından biri de Serkan Ramanlı’ydı.

44 yaşında Serkan Ramanlı da yeni dönemde Meclis’in en dikkat çeken milletvekillerinden biri. Piyano çalan Hüda Parlı olarak seçim öncesi sosyal medyada ünlenmişti. Sonra yaptığı ılımlı açıklamalar, Kürtçe seçmeli ders için yürüttüğü kampanyayla adından bahsettirdi.

İki rakip belediye başkan adayı Batman Yeni Şehir Stadı’ndaki maçı tribünde taraftar grupları Vikingler ve Yarasaların arasında izledikten sonra fotoğraflar paylaştılar.

Ve linç başladı.

Mehdi Öztüzün, sosyal medyada bazıları gazeteci de olan isimlerce “Hizbullahçı katillerle yanyana olmakla” suçlandı.

Ve Batman DEM’den kendi adaylarıyla ilgili açıklama geldi:

“Uzun yıllarca başta kentimiz olmak üzere, Kürdistan’da halkımıza karşı suç işlemiş, büyük acılar yaşatmış yapılarla bir araya gelmemiz mümkün değildir. Parti politikamız ve ideolojik hattımızla düşmanca tavır sergilemiş bu yapılarla mesafemiz çok net ve bellidir. Dün bir futbol karşılaşmasında yaşanan durum, halkımızda ve değerli ailelerimizde büyük bir tepkiye ve infiale neden olmuştur. Öncelikle tüm halkımıza ve değer ailerimizi yaşananlar karşısında sükunete çağırıyoruz. Söz konusu durum, partimizin ilgili kurullarınca incelemekte olup, geniş değerlendirme daha sonra yapılacaktır. Halkımıza saygıyla duyulur.”

Aslında Öztüzün’e karşı tepkinin başlangıcı maç değil.

Yine İstanbul seçimlerine odaklanmış olanların kaçırdığı tartışmalar yaşanıyor Batman’da haftalardır.

DEM Parti, bölgedeki illerde eş başkan adaylarını önseçimle belirledi. Kadın ve erkek eşbaşkan adayları için ayrı önseçimler yapıldı.

Tabii sandıktan ne çıktıysa o olmadı. Diyarbakır’da istenen aday zorla çıkartıldı, Mardin’de ilk turda yüzde 50’yi göremeyen Ahmet Türk, ikinci tur öncesi siyaseti bırakma kararı verince, apar topar aday yapıldı.

Ama Batman’daki önseçimde yüzde 80 oy alan Mehdi Öztüzün’e aynı demokratik ayrıcalıklar tanınmadı.

DEM Parti, pusulada resmi aday olarak kadın kotasından seçilen eşbaşkan Gülistan Sönük’ügöstermek istedi.

Çünkü kadın kotasının doldurulması gerekiyordu. Bunu Mardin’de ya da başka bir yerde yapamayacakları için piyango, oyların cepte görüldüğü Batman’a vurmuştu.

Bunun üzerinde Batman’da Pazaryeri Mahallesi’nde toplanan DEM Partili vatandaşlar, Öztüzün’e destek açıklaması yaptı:

“Burada toplanmamızın nedeni Mehdi Öztüzün’dür. Parti, verdiğimiz kararı tanımıyor. Eğer parti halkı tanımıyorsa biz de partiyi tanımıyoruz.”

Batmanlı derneklerin temsilcileri de DEM Parti genel merkezini ziyaret etti ve Öztüzün’ün aday gösterilmesini istedi.

Ama bu ısrar üzerine bu kez örgüte yakın çevreler devreye girdi.

Önce sosyal medyada örgütün Avrupa’daki medyasından isimler Öztüzün’e açıktan saldırmaya başladı.

PKK’nın Avrupa’daki kanalı Sterk Tv’nin tanınan isimlerinden AmedDicle, Öztüzün’ün “Tek başkan ben olurum dayatmasında” bulunduğunu iddia etti.

Daha tehlikelisi PKK’ya yakın ANF’de “Kurdistan Halk İnisiyatifi” imzalı bir açıklama yayınlandı:

“Seçimler üzerinden yürütülen tartışmalar, mücadelemizin öncü gücü olan kadın özgürlük çizgisine karşı açık bir saldırı halini almıştır. Temsili siyaseti ve seçimleri mücadelemizin merkezi haline getiren iktidarcıanlayış ve klikler faşizmin özel savaşına zemin olmakla kalmamış, sanal medya üzerinden aynı yöntemleri mücadelemize karşı kullanmıştır. Özellikle Batman merkezli yürütülen saldırılar, paradigmamıza ve özgürlük mücadelemize açık bir saldırı halini almıştır.

Soykırım saldırıları altında bulunan bir halk gerçekliği için seçimler elbette önemli bir mücadele yöntemidir. Ancak seçimleri ve onun kazanımlarını kendi kişisel ikbali ve koltuk kazanma derdine dönüştüren erkek egemenlikli kimi anlayışlar her türlü provokasyonu ve manipülasyonu devreye koymaktalar. Özgürlük bilincinden yoksun bu kişilikler adeta hırslarını Kürt halkının ve kadın özgürlük mücadelesinin önüne koyup kendi seçilmişlik meselesini bir ölüm kalım meselesi haline getirerek bilinçli bir özel savaş biçimine dönüştürmekteler.

Mücadelemizin değerlerini iktidar ve koltuk sevdası uğruna kirletilmesine asla müsaade etmeyeceğimiz bilinmelidir. Yurtsever halkımızın, faşizmin özel ve psikolojik savaşına zemin sunan bu iktidarcı kliklere asla zemin vermemelidir. Büyük bedellerle yürütülen mücadelemiz bir seçim ya da koltuk uğruna kirletilmeyecek kadar büyüktür. Yürütülen özel savaşa bilmeyerek zemin olan herkesi bu tutuma son vermeye çağırıyoruz.”

Sonra bölgedeki DEM Parti olan DB, “Kadın özgürlük çizgisini tartışmak özel savaş saldırısıdır” başlıklı bir açıklama yaptı.

Bu tepkiler üzerine Öztüzün pes etti: “Eksikliklerimiz oldu. Özeleştirimizi veriyoruz” dedi, resmi aday Gülistan Sönük oldu.

Ama sonra Öztüzün sonra yeni bir açıklama yaptı:

“Halkımız tarihi bir direniş ve değerlerine sahip çıkma kararlığı gösterdi. Bu aynı zamanda sınıfsal bir öfkeydi. Siyaset ağalarına, gruplara, müteahhit siyasetine halkımızın itirazı idi.

Halkımızın onurlu direnişi mevcut siyasi grupları da aşarak Avrupa’daki bazı kesimleri bile rahatsız ettiği açıkça görüldü. Son gün yaşanabilecek tehlikeli durumları ve halkımızın mücadelesine gelebilecek zararları engelleyebilmek için sorumluluk alma gerekliliği duymamızdan dolayı mevcut tutumu sergilediğimizi halkımızla paylaşma ihtiyacı duyuyoruz.”

Mehdi Öztüzün’ün paylaşımını Brüksel’den yayın yapan PKK’ya ait SterkTV’nin ekran yüzlerinden Amed Dicle eleştirdi:

“O sıraladığın eylemler, dil uzattığın insanların verdiği mücadelenin zekatıbile olamaz. Annelerin ve gençlerin duruşunu kariyer hastalıklarına alet etme altında kalırsın. ‘Sınıfsal öfke’ dediğin şey devlet nazarında ‘makam sahibi’ olarak görünme hevesi ise yanlış adrestesin.”

Amed Dicle, mesajını daha sonra sildi.

Amed Dicle’nin yanıtının ekran görüntüsünü paylaşan Mehdi Öztüzün ise “Avrupa’da yaşayıp Batman’a ayar vermek haddine değil!” yazdı.

Yani baskılara karşı susmadı ve cevap verdi.

Ve şimdi de Hizbullahçılarla yanyana görünmekle suçlanıyor.

Kulislere göre tekrar bir özeleştiri vermesi isteniyor, adaylığının çekilmesi hala gündemde.

Ön seçim yapıp sonuçlarını kesip biçmek, jakoben hatta tehditle feminizm, kendi tabanının taleplerine bile kulak kapatan bir örgüt bürokrasisi, ideolojik paket, kolayca şeytanlaştırma, ötekileştirme, özel savaşla suçlama…

Diyalogdan, uzlaşmadan rahatsız olma, sekterlik, kendi kabuğundan çıkmaya çalışmak, sivilleşmek ve sivilleşememek…

Yani Türkiye’de otoriterliğin tek bir hali yok ve İstanbul dışında da heyecanlı, öğretici seçimler oluyor.

Bakalım Batman’da serinin devamında neler olacak…

YORUMLAR (38)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
38 Yorum