Türk lives da matter mı?

30 Kasım günü Avrasya Tüneli Aksaray çıkışında Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mahmud’un 40 yaşındaki oğlu Hassan Sheikh Mohamud’un kullandığı Somali elçiliğine kayıtlı otomobil, motokurye Yunus Emre Göçer’e arkadan çarptı.

Göçer’e çarpan ve kazadan sonra olay yerinden kaçan Mohamud, polis tutanağında “motokurye hatalı gösterildiği” için karakoldaki ifade işlemlerinin ardından serbest bırakıldı.

İBB Başkanı Ekrem İmamoğlu, cinayet gibi kazanın kamera görüntülerini paylaştı.

Görüntüler ortaya çıkınca artık buna kaza demek mümkün değildi.

Biri otizmli iki çocuk babası olan Göçer’in eşi “Görüntüler ortaya çıkana kadar polis bize eşimin intihar ettiğini söyledi. Eşimin motokurye arkadaşları ve kamuoyu baskı göstermeseydi belki de eşimin intihar ettiğini söyleyip olayı kapatacaklardı” dedi.

Kazadan sonra Göçer hastanede entübe haldeydeydi, yani kazada henüz ölüm meydana gelmemişti.

1.png

Tıbbi raporda Göçer’in “solunumu koruyamadığı, entübe edildiği” yazmasına rağmen, yani hayati riski büyük olduğunun açık olmasına rağmen savcılık “taksirle yaralamada”dan işlem yaptı.

“Göçer’in sağlık durumunun takip edilmesi ve gelişme olması durumunda tekrardan talimat alınması” diyerek Cumhurbaşkanı’nın oğlu hakkında yurtdışına çıkış yasağı koymadı ya da hakkında tutuklama kararı vermedi.

Ve maalesef Göçer hastanede hayatını kaybetti.

Ölüm haberi ve konunun medyaya düşmesinden sonra bilirkişi raporunda Somali cumhurbaşkanının oğlu Mohamud, “asli kusurlu” bulundu.

Ve birden İstanbul Cumhuriyet Başsavcılığı, Mohamud hakkında yakalama kararı verdi.

Ama yurtdışı çıkış yasağı konmayan Cumhurbaşkanı’nın oğlu 2 Aralık’ta çoktan yurt dışına gitmişti.

Eşini kaybeden Öznur Göçer, “Kazanın ardından yetkililer tarafından motokurye Göçer’in acemi olup olmadığının sorgulandığını da” söyledi.

Yani en baştan itibaren kolluk olayın kamera görüntülerini bile istemeden olayın kaza, taksirle yaralama olduğu hükmünü koymuş ve Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlunun ülkeden kaçmasına neden olmuştu.

Peki neden?

Somali hayranı oldukları için olmasa gerek.

Somali, dünyada Türkiye’nin askeri üssü olarak tek ülke. Türkiye Somali’ye büyükelçilik açan ilk ülkelerden biri, Cumhurbaşkanı Somali’yi ziyaret eden Afrika dışındaki ilk devlet başkanı.

Aslında Somali’de Türkiye’nin desteklediği 2022’den önceki Cumhurbaşkanı Muhammed Abdullah Muhammed’di.

2022’de yolsuzluklarla mücadele vaadleriyle iktidara gelen Şeyhm Mahmud ise BAE’ye yakın bir isim.

Cumhurbaşkanı seçildikten sonra ilk resmi yurt dışı ziyaretini de BAE’ye yapmıştı.

İnsan hakları, sivil toplum, barış konularında çalışmış, cumhurbaşkanı iken doktorasını tamamlamış Şeyh Mahmud’un 7 çocuğu var.

Bu konu Türkiye’de günlerdir manşetlerde. Acaba Somali’de nasıl konuşuluyor diye merak edip bakanları büyük bir sürpriz bekliyor.

Cumhurbaşkanı ofisinden tek bir açıklama yok.

Medyadaki haberler ise Türkiye medyası ve BBC haberlerinin aktarılmasından ibaret.
Somali’de mevcut cumhurbaşkanına isimler sosyal medyada Cumhurbaşkanı’nın oğlu nedeniyle ülkelerinin hedef alındığını iddia ediyor.

Hatta Türkiye’nin ilk Somali Büyükelçisi Kani Torun’ın, Somali Cumhurbaşkanı’nı etikleyerek attığı adaletin gereğini yerine egtirin temalı mesajın altında Somali’deki iktidara yakın isimler “diolomatik yolları izleyin” diyen akıl vermişler.

Somali dışında yaşayan muhalif Somalililer ise Cumhurbaşkanı’nın oğlu Muhammed Hasan Şeyh Mahmud’un silah tüccarı olduğunu yazmışlar.

Fakat, esas ilgi çekici olan 9 Aralık tarihinde Somali Cumhurbaşkanı’nın kabulü.

Bir sosyal medya haberinden okuyalım:

“Somali Cumhurbaşkanı Hasan Şeyh Mohamud Perşembe günü Mogadişu'daki Cumhurbaşkanlığı Sarayında Türkiye Büyükelçisi İbrahim M. Yağlı ile birlikte Türkiye'den askeri uzmanlar ve üst düzey subaylarla bir araya geldi.

Görüşme sırasında Cumhurbaşkanı Mohamud ve yetkililer iki ülke arasındaki askeri işbirliğinin güçlendirilmesi ve Türk hükümetinin ülkede devam eden askeri operasyonlarda Somali ordusuna verdiği desteği ele aldı.”

2.png

Oğlunun Türkiye’de cinayet bir kazaya karışıp kaçtığı ortaya çıkan Somali Cumhurbaşkanı, Büyükelçi ve beraberindeki Türk askeri heyetiyle acaba ne görüşmüştü?

Görüşmeyle ilgili Türkiye’nin Mogadişu Büyükelçiliği’nden bir açıklama yapılmadığı için bilemiyoruz.

Herhalde bu bir teşekkür kabulü değil.

Amerika’da beyaz polis siyah genci boğarak öldürünce günlerce insanlar sokaklarda Black Lives Matter ( Siyah hayatlar değerlidir) sloganıyla yürümüşlerdi.

Somali Cumhurbaşkanı’nın oğlunun öldürdüğü iki çocuk babası motorkurye Yunus Emre için bakalım birileri “Türklerin hayatları de değerlidir” diyecek mi?

Yoksa bir motorkurye için müttefik Somali’yi kızdırmaya değmez mi denecek?

YORUMLAR (62)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
62 Yorum