Back To Top
Konutta düşük faizle 2 bin 547 adet satış

Konutta düşük faizle 2 bin 547 adet satış

Konutta düşük faizle 2 bin 547 adet satış
- A +

Emlak Konut’un düşük faiz ve uzun vadeli satış kampanyası vatandaşlardan yoğun talep gördü. Ağustos ayı boyunca 2 bin 547 adet konut ve 1.96 milyar liralık satış değerine ulaşıldı. Peşinde yüzde 20 indirim ve yüzde 0.70 vade farklı kampanya yıl sonuna uzatıldı.

KARAR EMLAK / HAMİDE HANGÜL

Darbe girişimi sonrasında ekonomiye destek için başlatılan konut satış kampanyası vatandaşlardan yoğun ilgi gördü. Emlak Konut öncülüğünde 30 projenin yer aldığı yüzde 0.70 faiz ve 120 vadeli satışta, ağustos ayı boyunca 2 bin 547 adet konut satılırken, 1.96 milyar liralık ciro elde edildi. 

Kampanya sonuçlarına ilişkin düzenlenen toplantıda konuşan Emlak Konut GYO Genel Müdürü Murat Kurum, “Türkiye'nin geleceğine ve ekonomisine olan güveninin göstergesi olarak başlattığı 'Ülkemizin Yarınlarına Güveniyoruz Kampanyası'nda süre dört ay daha uzatıldı. Aralık sonuna kadar geçerli olacak kampanyayla yüzde 20 peşinat, yüzde 0.70 faiz ve 120 aya kadar vadeyle ev sahibi olmak mümkün” dedi.

16-09/02/zsdfsedg.jpg1 AYDA 7 AYLIK HASILAT

Kampanyanın hedeflendiği gibi sektöre ciddi bir hareket getirdiğini söyleyen Kurum, "Şirketimiz 2016 yılı için 11.000 bağımsız bölüm 1 milyon 500 bin metrekare satılabilir alan ve bunların karşılığında 7 milyar 600 milyon TL satış hasılatı hedefi koymuştur. Temmuz ayı itibariyle 2.887 adet bağımsız bölüm 378.000 metrekare satılabilir alan ve 1 milyar 901 milyon TL satış hasılatına ulaşmış bulunuyoruz.

Şirketimiz tarafından geliştirilen projelerde, 1 Ocak-31 Ağustos 2016 tarihleri itibariyle, toplamda 3 milyar 730 milyon  TL (KDV Hariç) değerinde, 5.386 adet bağımsız bölümün satışı gerçekleşti. Bu satışların toplamda 230 milyon 975 bin TL değerindeki, 364 adeti yabancı ülke vatandaşlarına gerçekleştirilmiştir” dedi.

BAŞAKŞEHİR'DE LİMİT TAMAM

Kampanya ile başarı yakalayacaklarını düşündüklerini belirten Kurum, “Ancak bu kadar başarılı olacağını beklemiyorduk. Çünkü ciddi bir fedakarlık vardı. TÜFE endeksli satışı daha önce Emlak Konut yapmamıştı. Talebin gerçekten bizim beklentilerimizin de üzerinde olduğun gördük. Elimizde imkan varsa indirebiliyoruz. Bizim indirimimizle tüm sektörde hareketliliğin yaşanması sevindirici bir durum” dedi.

Bu kampanyaya 30 projenin dahil olduğunu hatırlatan Kurum, “Kampanya süresince katılan projelerden bir kısmı belirlenen limitleri sattı, bir kısmı limitlere çok yaklaştı. Kotası olanlara yıl sonuna kadar süre tanıdık. Kotasını dolduranlara da tüm yüklenicilerle 0.70 faize devam edilmesini yapmaya karar verdik” dedi. Kurum, limitleri tamamlanan projeleri, “Başakşehir, Hoşdere ve Kayabaşı bölgesi ve Konya Nevşehir gibi projelerde limitleri tamamladık. Bunlar yoğun talep gördü. Biraz daha metrekare değeri açısından orta altı diyebileceğimiz projeler bunlar, onlar limitlerin bir kısmını doldurmuş durumda" açıklamasında bulundu.

ŞEHİT YAKINLARI MÜRACAT EDERSE KOLAYLIĞIMIZ VAR

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı (GYO) olarak şehit yakınlarına da kolaylık sağladıklarının altını çizen Murat Kurum, “Şehit yakınları başımızın tacı, her projemizde onlara bölüm ayırıyoruz, kolaylıklar sağlıyoruz. Önümüzdeki süreçte de bunları yapıyor olacağız” açıklamasında bulundu. Aynı konuda Emlak Konut Yönetim Kurulu Üyesi Mehmet Özcelik, “15 Temmuz ve diğer şehit yakınlarımıza talepleri halinde istedikleri ilden konut hususunda yardımcı oluyoruz. Kalan dairelerden hangisini istiyorlarsa, herhangi bir kuraya tabi tutmadan veriyoruz, hiç birini mağdur etmiyoruz. Gazilere de mürcaatları halinde talepler olursa değerlendiriyoruz” diye konuştu.

16-09/02/02kr07muratkurum.jpg

FİYATLAR DÜŞMEZ

Konut fiyatlarına ilişkin bir soru üzerine Murat Kurum, “Açıkçası düşeceğini düşünmüyorum. Zaten şirketler üzerinde düşen fedakarlığı yapıyor. Konut fiyatlarının da 15 Temmuz öncesi dönemle aynı olduğunu düşündüğümüzde, bence konut alımı için iyi bir fırsat olduğunu düşünüyorum” diye konuştu. Kampanya süresince finansmanın bankalar üzerinden değil, Emlak Konut üzerinden sağlandığını ifade eden Murat Kurum, “Bankalarla da hiç görüşmedik bu  kampanyayla ilgili” dedi. Kurum,  kampanya kapsamında TÜFE’li satışların yüzde 25, düşük faizlinin de yüzde 75 olduğunu bildirdi.

KÖRFEZ'DEN YATIRIMA DEVAM

Suudi Arabistan merkezli Akar One'ın Üst Yöneticisi Basil Al-Galeyani,Türkiye'nin,15 Temmuz'da darbe girişiminden sonra gösterdiği performansla cazip ve güvenli bir yatırım merkezi olduğunu herkese net bir şekilde gösterdiğini belirtti. Yaşanan hiçbir olumsuzluğun bu gerçeği değiştirmeyeceğini anlatan Al-Galeyani, Türkiye'de olmaktan ve yatırım yapmaktan mutlu olduklarını dile getirdi.

16-09/02/02kr07arap.jpgAl-Galeyani, Türkiye ve İstanbul'un kendileri için cazibe merkezi olmaya devam ettiğini ifade ederek, "Türkiye, cazip ve güvenlik bir yatırım merkezi olduğunu herkese net bir şekilde gösterdi. Herkes rahat olsun. Türkiye'deki Suudi iş adamları yatırımlarının Türkiye'deki yatırımlarının birçok sektörde devam edeceğini özellikle belirtmek istiyorum." diye konuştu.

3.KÖPRÜ EV FİYATLARINI KATLADI

Yavuz Sultan Selim Köprüsü, çevresine değer kattı. Eyüp, Çatalca, Sarıyer’in ön plana çıktığı bölgede satılık fiyatları 2 kat artarken, kiralıklar 3 bin liradan 5-6 bin liraya yükseldi.

16-09/02/02kr07yavuzz.jpg

İstanbul Boğazı’na yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Marmara Otoyolu’nun açılmasıyla birlikte bölgedeki konut fiyatları da yükseldi. Gayrimenkul Danışmanı Leyla Portakal, “Müthiş bir talep patlaması yaşıyoruz” dedi. 

EYÜP, ÇATALCA ÖNDE

Eyüp, Çatalca, Arnavutköy, Sarıyer, Beykoz, Çekmeköy ve Sancaktepe ilçeleri köprü ve otoyol sayesinde ön plana çıktı. Köprüden biraz daha uzak köy ve semtlerde kiralık konutlar fiyat artışına rağmen tükenirken, köprüye yakın sitelerde satış yapılamadığı öğrenildi.

TALEP PATLAMASI

Öte yandan Yavuz Sultan Selim Köprüsü ve Kuzey Çevre Otoyolu’nda 6 gün süren ücretsiz geçişlerin ardından ücretli geçişler dün itibariyle başladı. Ancak otoyola bağlanan bazı noktalardaki gişelerde HGS ve OGS sisteminde zaman zaman yaşanan aksaklıklar nedeniyle kuyruklar oluştu. 26 Ağustos Cuma günü Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından açılışı yapılan Yavuz Sultan Selim Köprüsü (YSS) ve Kuzey Çevre Otoyolu’nda geçişler 6 gün boyunca vatandaşlar tarafından ücretsiz olarak kullanıldı. Gece 00.00 itibariyle başlayan ücretli geçişlerin ardından köprü ve otoyolda trafik sıkışıklığının yaşanmadığı görüldü.

16-09/02/02kr07gyoder.jpg

GYODER’DE SON BAŞVURU 15 EKİM

Gayrimenkul ve Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı Derneği (GYODER), ekonomik büyümeye destek olmak ve sektöre ivme kazandırmak için 1 Ağustos'ta başlattığı kampanyasını, yoğun talep üzerine 15 Ekim 2016 tarihine kadar uzattı. GYODER üyesi 49 üye firmanın katılımı ile devam eden kampanyada, 122 projedeki 60.000'e yakın konut ve 3200 ofis, 10 yıl vadeli, aylık yüzde 0.7’lik bir kredi faizi ve yüzde 20 peşinat ile tüketiciye sunuluyor. GYODER Başkanı Aziz Torun, "Uzun vade ve düşük faizle satın alma imkânlarını cazip hale getirdiğimizde potansiyel canlandı" dedi.

16-09/02/02kr07mosokva.jpg

TÜRK-RUS FONUNDA GERİ SAYIM

Rusya Doğrudan Yatırıım Fonu (RDIF) Başkanı Kiril Dmitriyev, Türkiye ve Rusya ortak yatırım fonunun önümüzdeki yıl faaliyete geçebileceğini belirtti. Rusya’nın Vladivostok kentinde gazetecilerin sorularını yanıtlayan Dmitriyev, Türkiye ve Rusya ortak yatırım fonunun 2017’de ilk projelerini finanse etmeye başlayabileceğini söyledi. Türkiye’nin aktif olarak yatırım ve ticari ilişkilerini geliştirme sürecine girdiğine işaret eden Dmitriyev, “Bu nedenle Türkiye Varlık Fonu neredeyse hazır ve bu fon Rusya-Türk fonunun ortağı olacak.” Ifadelerini kullandı. Normalleşme sürecine girilmesiyle birlikte ortak fon kurulması gündeme gelmişti.

ALMANLARIN SERVETİ 723 MİLYAR EURO

Almanya'nın en zenginlerinin serveti dudak uçuklatıyor. Geçtiğimiz yıl 665 milyar Euro servete sahip olan Almanya'nın en zengin 500 kişisinin serveti, yüzde 8.7 artarak 723 milyar Euro oldu. Buna göre, Reimann Ailesi toplam serveti 30 milyar Euro, Schaeffler kardeşler’in sahip oldukları zenginliğin değeri 26 milyar Euro, Dieter Schwarz´ın sahip olduğu mal varlığı 25 milyar Euro, Karl Albrecht´in varisleri 21 milyar Euro, Stefan Quandt´ın serveti 18 milyar Euro, BMW ortaklarından Susanne Klatten'in toplam malvarlığı 17.5 milyar Euro. Theo Albrecht ailesinin serveti  17 milyar Euro, Würth Ailesi serveti 12.2 milyar Euro, Hasso Plattner'in serveti 9 milyar Euro oldu.

 

 

 

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN