Back To Top
Cinderes menzile girdi

Cinderes menzile girdi

 - Son Güncelleme: 15.02.2018 Perşembe 10:05
Cinderes menzile girdi
- A +

TSK özel birlikleri ve ÖSO güçlerinin, Zeytin Dalı harekatının ilk hedefi Afrin’in kilidini açacak stratejik öneme sahip Cinderes’e çok yaklaştığı bildirildi. Karar’ın güvenilir kaynaklardan aldığı bilgilere göre YPG kasabada yığınak ve tahkimat yapıyor.

HİLAL ÖZTÜRK/İSTANBUL

Türkiye’nin güney sınırlarını YPG’den temizlemek için başlattığı Zeytin Dalı harekatında 27’nci güne girildi. Harekat kapsamında şu ana dek 53 noktayı ele geçiren TSK ve ÖSO, yaklaşık 200 kilometrelik alanı temizlemiş oldu. Harekatın hedefi olan Afrin kent merkezinden önceki en önemli stratejik nokta Cinderes’e de çok yaklaşıldığı bildirildi. Güvenilir kaynaklardan alınan bilgilere göre TSK ve ÖSO’nun Cinderes’in eteklerine ulaştığı, bölgeye şehir çatışmalarında eğitimli özel birlikler sevkedildiği belirtildi. Afrin merkezini açacak kapının kilidi Cinderes’in, kritik öneme sahip olduğu belirtiliyor. Kara birlikleri ilerlerken, bölge havadan anlık olarak izleniyor ve analizler sahaya aktarılıyor. Bu bilgilere göre terör örgütü Cinderes’e yığınak ve tahkimat yapıyor. Afrin şehir merkezinden önce burada vurkaç ve sabotajlarla TSK ve ÖSO’ya kayıp verdirme ve engellemeyi hedeflediği belirtiliyor. Teröristlerin Cinderes’te meskun mahal çatışmasına girmeyerek ağır kayıp vermekten kaçınacakları ifade ediliyor.

Hatay Reyhanlı’ya atılan roketlerin de merkezi olan Cinderes’te teröristlerin TSK birlikleri ve ÖSO güçlerini engelleme çabasına girdiği bölgeden gelen görüntülerden analiz edildi. İleri teknolojik silahlar kullanan teröristlerin, hava bombardımanına karşı sivilleri kalkan olarak kullanmayı da sürdürdüğü de belirtiliyor. Örgütün sivil yerleşim alanlarına bombalı tuzaklar kurduğu, hendekler ve sığınaklar oluşturduğu ifade ediliyor. Ancak Cinderes’de kalan sivil sayısının az olduğu da belirtildi. Örgütün TSK birliklerine ağırlıklı olarak bombalı saldırılarla zarar vermeyi hedeflediği kaydediliyor.

Menbiç ve diğer bölgelerden gelerek rejimin açtığı yoldan Afrin’e geçen YPG’lilerin, TSK birlikleri ve ÖSO’nun ilerleyişini durdurmak için her yolu deniyor. Ancak adım adım ilerleyen TSK ve ÖSO, ele geçirdiği bölgeleri tümüyle temizledikten ve güvenliği sağladıktan sonra bir sonraki hedef için harekete geçiyor.

BURSEYA'DA MAYIN TEMİZLİĞİ

TSK tarafından Suriye´nin Afrin kentindeki teröristlere yönelik düzenlenen Zeytin Dalı Harekatı kapsamında terör unsurlarından arındırılan bölgelerdeki mağara ve arazilerdeki tuzaklanmış patlayıcılar güvenlik güçlerince imha ediliyor. Teröristler, kaybettikleri bölgelerde birçok noktaya ise mayın ve patlayıcı tuzakladı. Güvenlik güçlerinin yaptığı incelemede, teröristlerin kaybettikleri mağara girişleri ve birçok noktada arazi yapısına uygun şekilde kamufle ettikleri patlayıcıyı tuzakladıklarını saptadı. Yapılan incelemelerin ardından tespit edilen mayın ve el yapımı patlayıcılar ise güvenlik güçlerince kontrollü şekilde imha ediliyor.

YPG'YE AĞIR DARBE

Türk Silahlı Kuvvetlerince, Zeytin Dalı Harekatı’nın başlangıcından bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısının bin 485 olduğu bildirildi. Genelkurmay Başkanlığı’ndan yapılan açıklamada, Zeytin Dalı Harekatı kapsamında bugün, kara ve hava operasyonları sonucunda terör örgütleri 46 teröristin etkisiz hale getirildiği belirtildi. TSK ve operasyonlara destek veren ÖSO güçleri, harekatın başından bu yana PYD/PKK işgalindeki Afrin’in 5 beldesinde biri belde merkezi, 36’sı köy, 3’ü köy altı yerleşim ve 14’ü stratejik dağ veya tepe olmak üzere 54 noktayı örgütten kurtarmış oldu.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN