Back To Top
Orta Asya’dan Avrupa’ya caninin sıradışı yaşamı

Orta Asya’dan Avrupa’ya caninin sıradışı yaşamı

 - Son Güncelleme: 17.07.2017 Pazartesi 10:57
Orta Asya’dan Avrupa’ya caninin sıradışı yaşamı
- A +

Karar’ın Reina katliamı firarisi Asparov’la ilgili ses getiren haberinden sonra Danimarka basını araştırma yaptı. Teröristin IŞİD’in Orta Asya’daki devşirmelerinden olduğunu ve 6 yıl boyunca Moskova’da teknolojik şarap eğitimi aldığını ortaya çıkardı. Asparov’un 2016 Şubat ayında Türkiye’de olduğu ve saklandığı da öğrenildi.

ÖZEL HABER / HİLAL ÖZTÜRK

Karar, Reina katliamının firari şüphelisi IŞİD’li İbrahimjon Asparov’un Danimarka’da tutuklandıktan sonra serbest bırakıldığını duyurmuştu. Haberimizden sonra Danimarka basınının yaptığı araştırmalar, Asparov’un da IŞİD’in Orta Asya’dan devşirdiği teröristlerden biri olduğunu ortaya koydu. Asparov’un hikayesi, Reina saldırısı sonra yine Karar’ın manşetinden duyurduğu, terör örgütünün Orta Asyalıları nasıl tuzağına çektiği konusunda haberi de doğruladı.

Yılbaşı gecesini kana bulayan saldırıda kullanılan silahları kendisi gibi Orta Asyalı Abdulkadir Masharipov’a veren Asparov’un bilinmeyen hikayesi şöyle: Asparov 2014 yılı 26 Haziran’ında Danimarka gazetesi Vejle Amts Folkeblad’e bir röportaj verdi. Bu röportajda kendisiyle ilgili özel bilgiler paylaştı. Buna göre 1976 Özbekistan doğumlu olan Asparov, Özbekistan Andicanlı. Özbekistan’da bir lokantada aşçıydı. Özellikle Rus yemekleri yapıyordu çünkü, daha önce Moskova’da bir lokantada çalışmıştı. Moskova Üniversitesinde 6 sene Teknolojik Şarap Eğitimi (Technological Wine Production) okudu.

Mayıs 2005’de İslam Kerimov’a karşı ayaklanmaya katıldığı için Özbek polisi tarafindan tutuklandı. Kendi anlatımına göre tutuklanışının nedeni Özbek polisin Andican protestolarına katılanlara yaptığı muameleyi video kaydına almış olması. Asparov röportajda “Rejim bütün gazetecileri terörist olmakla suçluyordu. Herkesi içeri atıyordu. Benim yaklaşık 30 meslektaşım vardı. Fakat sadece ikisinin bugün nerde olduğunu biliyorum. Bazıları büyük ihtimalle vurulmuştur veya hapse atılmıştır” diye anlattı.

Asparov aynı yıl Özbek polisinden kaçıp Kırgızistan’a kaçtı. Oradan da 2008 yılında Danimarka’ya geldi. 2011 Haziran ayında Danimarka’da bir dil okulundan mezun olduğunu anlatan Asparov, değişik lokantalarda çalıştığını söyledi. Ropörtajda Danimarka’da Özbek polisin onu arayıp, ülkeye tekrar geri dönmeye ikna etmeye çalıştığını anlatan Asparov’un üç oğlu ve bir kızı olduğu, eşinden ayrıldığı da belirtildi.

‘BENİ BULAMAYACAĞIN BİR YERDEYİM’ 

Danimarkalı gazeteciler Asparov’un yaşadığı yere de gitti ve onu tanıyanlarla konuştu. Bir arkadaşı Şubat 2016’da Danimarka’yı terk edip Türkiye’ye gittiğini, kendisine yazışma programı Viber’den ulaşmaya çalıştığını anlattı. Arkadaşı Asparov’un kendisine “Beni bulamayacağın bir yerdeyim” dediğini anlattı. Türkiye’ye Danimarka’da kullandığı Volkwagen CC marka arabasını götürdüğünü anlatan arkadaşı, Reina saldırısında Asparov IŞİD’e katıldıysa ya da bir rolü varsa da şaşırmayacağını anlattı. Asparov’un son dönemde daha da radikalleştiğini söyledi.

 

X

Her an haberdar olmak ister misin?

Aşağıdaki butona basarak tüm haberlerimizden anında haberdar olabilirsin. Tıpkı telefonunda olduğu gibi sana bildirimler göndereceğiz. Bu servisi dilediğin zaman iptal edebilirsin.

TIKLA HABERLER ANINDA ULAŞSIN