06.07.2020  12:19
SON GÜNCELLEME: 
06.07.2020  19:49
KAYNAK: 
SÖZCÜ

Çin'de bu kez 'bubonik veba' alarmı! 24 saat içinde öldürüyor

Koronavirüs (corona virüs) salgınının ortaya çıktığı Çin'de, bu kez 'bubonik veba' alarmı verildi. Yetkililer, vakaların ardından 'salgın riski' bulunduğunu belirterek '3'üncü seviye alarm' durumuna geçti. DSÖ'ye göre, bubonik veba, pireler ve vahşi kemirgenler aracılığıyla insanlara bulaşıyor. Zamanında ve etkili bir tedavi uygulanmazsa 24 saat içinde ölüme yol açabiliyor.

+
-

Koronavirüs salgınının ortaya çıktığı Çin'de, bu kez 'bubonik veba' alarmı verildi. 

İç Moğolistan Özerk Bölgesi'nde bulunan Bayannur'da bir kişide 'bubonik veba' tespit edilmesinin ardından şehir genelinde '3'üncü seviye alarm' verildi.

"YAYILMA RİSKİ VAR!"

Yıl sonuna kadar sürecek alarm durumu ile ilgili yetkililer "Şu anda insanlar arasında 'bubonik veba' salgını yayılma riski bulunuyor. Vatandaşlar kendilerini koruma önlemlerini geliştirmeli, olumsuz sağlık durumlarını acilen bildirmelidir" açıklaması yaptı.

Bu arada hastalığı taşıma ihtimali bulunan hayvanların avlanması ve yenmesi yasaklandı.

Dünya Sağlık Örgütü'ne göre, bubonik veba, pireler ve vahşi kemirgenler aracılığıyla insanlara bulaşıyor. Zamanında ve etkili bir tedavi uygulanmazsa 24 saat içinde ölüme yol açabiliyor.

AĞRILI ŞİŞLİK VE AKINTI

Hastalık belirtilerinde, bakterilerin vücuda girdiği yere en yakın lenf bezlerinde ağrılı şişme ve iltihaplanma görülür. İleri dönemlerde iltihaplı lenf nodları açılarak akıntlı hal alır. Tedaviye hemen başlanmazsa bakteri vücudun her yerine yayılarak akciğer ve septisemik forma dönüşebilir.

DİĞER HABERLER
Vatandaşa 'belirti' şartı AK Partili vekile haftada iki test
Doğu Akdeniz'de her türlü tedbiri aldık
Doğu Akdeniz'de bazı jestler yaptık
Karaman'da düğünlere saat sınırlaması
Bu poşeti hayvanlar yiyebiliyor
Savaş son seçenek olmalı
Bu baba değil cani bir katil