11.03.2020  03:29

Çingene kızı Carmen İstanbullular için dans edecek

İstanbul Devlet Opera ve Balesi (İDOB), Fransız  besteci Georges Bizet’in ünlü  ‘Carmen’ operasını İstanbul’da sahnelemeye hazırlanıyor.

+
-

Geçtiğimiz yaz Aspendos Opera ve Bale festivali’nde prömiyer yaparak yoğun ilgi ve beğeni ile karşılanan, dünyanın en seçkin opera eserlerinden olan ve dünya genelinde en çok sahnelenen  operaların  başında gelen eserin librettosunda Ludovic Halevy ve Henri Meilhac imzası bulunuyor.  İlk kez  1875’te Paris’te sahnelendiğinde  sert eleştirilere maruz  kalan  Carmen Operası, Bizet’in  ölümünden sonra  muhteşem başarısını yakalamış ve dünya çapında ün kazanmıştı. Eserin 1800’lü yıllarda İspanya’nın Sevilla şehrinde geçen hikayesinde bir tütün fabrikasında işçi olarak çalışan çingene genç kız Carmen baş karakter olarak yer alıyor.

Asker Don Jose’ye aşık olan ve onu ait olduğu yaşamdan koparıp kendisiyle beraber dağlarda yaşamaya ikna eden Carmen’in inişli çıkışlı aşk hikayesini konu alan operayı İtalyan Rejisör Vincenzo Grisostomi Travaglini  sahneye koyuyor. Carmen’i Nesrin Gönüldağ’ ve Barbora Hitay’ın, Don Jose’yi Ali Murat Erengül ve Efe Kışlalı’nın canlandıracağı eserin kareografisini ise Ayşem Sunal Savaşkurt üstleniyor. İDOB Orkestrasını Roberto Gianola  ve  Zdravko Lazarov dönüşümlü yöneteceği operanın dekor tasarımında  Zeki Sarayoğlu, kostüm tasarımında Ayşegül Alev, ışık tasarımı Giovanni Pirandello imzası bulunuyor. Koroyu ise Paolo Villa ve Volkan Akkoç yönetecek. Carmen Operası, 1-7-8-9 Nisan tarihlerinde Zorlu PSM Turkcell  Sahnesi’nde izleyicilerini bekliyor. 

DİĞER HABERLER
Kayyum icraatine sert tepki
Sadi Konuk'taki görüntülere açıklama
Cezaevlerinde görüntülü görüşme dönemi
Fatih'te uyuşturucu operasyonu: 2 zanlı tutuklandı
KKTC'ye giriş yasağı 11 Nisan'a uzatıldı
Devir geliri bölüşerek çoğaltma devridir
'Bizim adamımız'