Doç. Dr. Halit Yerebakan kimdir?

Türkiye'nin önde gelen en genç kalp cerrahisi doçenti olarak tanınan Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Başhekimi Halit Yerebakan, çalışkanlığı, bilgi birikiminin yanında sosyal kültürel yönüyle öne plana çıkan bir isim.

Doç. Dr. Halit Yerebakan kimdir?

ABD’de çalışan ve dünyaca ünlü Türk doktor Mehmet Öz’ün de bir dönem asistanlığını yapan Doç. Dr. Halit Yerebakan, aslen Rizeli bir ailenin çocuğu olarak dünyaya geldi. Tıp alanında birçok ödülü bulunan Halit Yerebakan, kalp cerrahisinde parmakla gösteriliyor.

DOÇ. DR. HALİT YEREBAKAN KİMDİR?

Sağlık Bakanlığı’nın desteğiyle TRT 1’de yayınlanan ‘Doktor Geldi’ programında görev yapan Doç. Dr. Halit Yerebakan, 1982’de İstanbul’da doğdu. Erenköy İlköğretim okulunda okurken 3. sınıfta ABD’nin New York şehrine giderek Manlius Eagle Hill’de ilkokul ve Ortaokul eğitimini tamamlayan Halit Yerebakan, arkasından Türkiye’ye dönüş yaptı. 

Kasımoğlu Koleji’nde Lise’yi bitiren Halit Yerebakan, 2006’da da İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’nden mezun oldu. Zorunlu hizmetini Erzincan’da tamamlayarak, tıpta uzmanlık sınavını kazanan Halit Yerebakan, Yeditepe Üniversitesi Tıp fakültesi hastanesinde Kalp ve Damar Cerrahisi anabilim dalında ihtisas eğitimine başladı. 

Aslen Rize Ardeşen’li olan Kalp ve Damar Cerrahisi Halit Yerebakan, bir dönem dünyaca ünlü Prof. Dr. Mehmet Öz’ün asistanlığını yaptı. ABD’de kaldığı süre boyunca senede 50 organ nakli yaptığını ifade eden Halit Yerebakan, Esra Yerebakan ile evlidir. 1 kızı 1 de erkek evladı oğlan Halit Yerebakan, iyi derecede Ingilizce biliyor.

doc-dr-halit-yerebakan-kimdirr.jpg

KARİYERİ

2003’te Columbia Üniversitesi, New York Presbyterian Hastanesi Kalp Cerrahisi Bölümü Araştırma Asistanı olarak çalışan Halit Yerebakan, 2004’te Belçika’da Ziekenhuis Aalst’ta Stajyer Aktif Çerrah, Dubai’deki Wellcare Hospital’da gözlemci, Frankfurt Goethe Üniversitesi’nde gözlemci, 2006’da Cenevre Üniversitesi Kalp ve Damar Cerrahisi Kliniğin’de asistan, yine aynı yıl New York Presbyterian Hastanesi, Kalp ve Damar Cerrahisi, kök hücre uygulamalarında araştırma görevlisi olarak çalıştı.

ALDIĞI ÖDÜLLER

Halit Yerebakan, 2013’te TÜBİTAK Bilim Vakfı, Doktora Sonrası Araştırma Bursu, 2011-2013 yılları arasında KIWA-MEYER Certification Services Inc.& American Quality Assessors, Bilim Ödülü, 2013-2014’te Research fellow international education support (President’s Award), yine aynı yıl Columbia Üniversitesi Proje Ödülü ve American Association of Thoracic Surgeons da tüm dünyada yalnızca 25 kalp cerrahının aday olduğu Evarts Graham ödülünün sahibi oldu.

Yeditepe Üniversitesi Kozyatağı Hastanesi Başhekimi olan Halit Yerebakan, 2006’da İstanbul Bilim Üniversitesi Tıp Fakültesi’ni başarı bursuyla bitirerek, Yeditepe Üniversitesi Hastanesi’nde kalp damar cerrahisi uzmanlık eğitimine başladı.

ALDIĞI SERTİFİKA VE BELGELER

Cerrahi Bilimler Gözlemci Öğrencisi, Florence Nightingale Cerrahi Tıp Bilimleri, 2001-2004
Baş Değerlendiriciler Eğitim Kursu, Denetçi Eğitim Enstitüsü, 1998
TÜV MEYER, In Vitro Tıbbi Cihaz Direktifi Eğitimi, Aktif Implante Edilebilir Tıp Eğitimi Cihaz Direktifleri Eğitimi, 2002
TÜV MEYER, EN 46000 Kalite Yönetim Sistemi Eğitimi, 2001
Yeditepe Üniversitesi Hastanesi Sertifikalı Eğitimler
TÜV MEYER AB Tıbbi Cihaz Direktifleri Eğitimi, 2002
Gelişmiş Kardiyak Yaşam Desteği, 2007
Sağlık Toplantılarında Kalite, 2007
Acil Durum Yönetimi, 2007
Uygunsuzluk Yönetimi ve Yanlış Taraf Cerrahisi, 2007
Kurum Kültürü, 2007
Yangın Eğitimi, 2007
Temel Yaşam Desteği (CPR), 2008
Hasta Hakları, Hasta İlişkileri ve Memnuniyeti Eğitimi, 2007
Bipap Vision Plus Cuff Assist, Post op CVS Hasta Bakım Semineri, 2008
Temel Yaşam Desteği Eğitici Eğitimi, 2011
Hasta Güvenliği, Hakları ve İzleme Metodolojisi, 2010
Bıçak Yaralanmaları, 2009
JCI Akreditasyon Eğitim Seminerleri, 2010
Enfeksiyon Eğitimi, 2010
Baş Değerlendiriciler Eğitim Kursu, Denetçi Eğitim Enstitüsü, 2011
Syncardia Total Yapay Kalp Eğitimi, Paris, 2010-2011
Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi, Thoratec HeartMate 2 ve CentriMag Teorik ve Pratik Eğitimi, New York, ABD, 2013
Columbia Üniversitesi New York Presbyterian Hastanesi, Transmedics, Teorik ve Simüle Edilmiş Eğitimi, New York, ABD, 2012

ÜYE OLDUĞU DERNEK VE KULÜPLER

Amerikan Kalp Derneği
Türk Kalp Damar Cerrahisi Derneği
Türk Tabipleri Birliği
Uluslararası Kalp ve Akciğer Transplantasyonu Derneği
Türkiye Sağlık ve Turizm Örgütü Danışma Kurulu Üyesi
Türkiye Yapay Organlar ve Yardımcı Cihazlar Derneği

İLGİ ALANLARI

• Açık Kalp Cerrahisi
• Aort Cerrahisi
• Endovasküler Anevrizma Cerrahisi
• Kapak Onarım Cerrahileri
• Damar Cerrahisi
• Koroner Bypass Cerrahisi
• Kalp Yetmezliğinin Cerrahi Tedavisi
• Endovenözlaser Varis Tedavisi
• Ventriküler Destek Cihazları
• Kalp Nakli


 

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN