AB'den Çin’e ‘Ukrayna Barış Zirvesi’ tepkisi: Hep hukuktan bahsedersiniz ama…

AB'den Çin’e ‘Ukrayna Barış Zirvesi’ tepkisi: Hep hukuktan bahsedersiniz ama…

İsviçre'de düzenlenecek olan Ukrayna Barış Zirvesi'ne katılmama kararı alan Çin'e ilişkin konuşan AB yetkilisi Stano, Çin’in hep uluslararası hukuktan bahsettiğini ifade ederek katılmama kararının üzücü olduğunu kaydetti.

Avrupa Birliği (AB) Komisyonu Sözcüsü Peter Stano, Çin'in İsviçre'de düzenlenecek Ukrayna Barış Zirvesi'ne katılmama kararının çok üzücü olduğunu belirterek, "Çin, sürekli uluslararası hukuka ve BM Şartı'na saygı gösterilmesinden yana olduğunu söylüyor ancak BM Şartı'na saygıyı göstermek, saldırganı durdurmaya çalışmakla ilgilidir. Çin'in yaptığı şey bu değil" dedi.

Stano, zirvenin Ukrayna'da Birleşmiş Milletler (BM) Şartı'na dayalı adil bir barışı sağlamak için ilk adım anlamına geldiğini söyleyerek, "Zirveye katılanların amacı, BM Şartı'nın egemenlik ve toprak bütünlüğüne saygı gibi ilkelerine dayanan ve nihayetinde barışın sağlanmasına yol açabilecek bir sürecin hayata geçirilmesine yönelik tartışmaları başlatmaktır." şeklinde konuştu.

‘BARIŞ SÜRECİNİN BAŞLANGICI’

Zirvenin nihai bir barış konferansı olmadığını vurgulayan Stano, "Bu, sadece sürecin başlangıcıdır. Elbette dünyadaki her bir çatışma ya da birçoğu savaşan tarafların doğrudan katılımıyla sürdürülebilir bir şekilde çözülmüştür ancak henüz o noktada değiliz" değerlendirmesinde bulundu.

Çin'in zirveye katılmama kararının çok üzücü olduğunun altını çizen Stano, "Bu nedenle, örneğin BM Şartı'nı uluslararası ilkeler temelinde savunduğunu iddia eden Çin'in katılmama kararı alması son derece üzücüdür zira Güvenlik Konseyi’nin daimi üyesi ve BM Şartı'nın savunucusu olarak Çin'in de sorumluluklarını yerine getirmesini beklerdik" dedi.

Stano, "Çin, sürekli uluslararası hukuka ve BM Şartı'na saygı gösterilmesinden yana olduğunu söylüyor ancak BM Şartı'na saygıyı göstermek, saldırganı durdurmaya çalışmakla ilgilidir. Çin’in yaptığı şey bu değil" ifadelerini kullandı.

‘DAVETLERİ İSVİÇRE YAPTI’

Zirveye savaşın diğer tarafı Rusya’nın davet edilmemesine ilişkin soruya yanıt veren Stano, AB'nin zirveye tam destek verse organizatörü değil yalnızca katılımcısı olduğunu ve davetlerin İsviçre tarafından yapıldığını hatırlattı.

Stano, Rusya'nın Ukrayna'da gerilimi tırmandıran eylemleriyle zirveyle ilgilenmediğini çok açık şekilde ortaya koyduğunu belirterek, "Sivil hedefleri bombalamaya devam ediyorlar, mümkün olduğunca sivilleri öldürmeye çalışıyorlar, sivil altyapıya zarar veriyorlar. Bu, gerçek barış görüşmeleri ya da barışa ilişkin tartışmalarla ilgilenen birinin davranışı değildir" şeklinde konuştu.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN