Belediye başkanı seçmek için oy kullanmadılar! Öyle bir yöntemle seçim yaptılar ki: Duyanlar şaştı kaldı

Belediye başkanı seçmek için oy kullanmadılar! Öyle bir yöntemle seçim yaptılar ki: Duyanlar şaştı kaldı

İspanya'da 28 Mayıs tarihinde gerçekleştirilen yerel seçimlerde ilginç bir ilk yaşandı. Seçim dönemlerinin yoğun geçtiği bu süreçte, bu seçimin yöntemi bir tebessüm yarattı. Küçük nüfusa sahip olan 5 yerleşim yerinde, adayların eşit oy alması sebebiyle belediye başkanlarının belirlenmesi için "yazı tura atışı" yapıldı. İşte ilginç olayın ayrıntıları...

İspanya'da yerel seçimlerin gerçekleştirildiği 8,131 yerleşim yerinden 5'inde adaylar arasında eşit oy dağılımı yaşandığı bildirildi.

4 YIL BOYUNCA GÖREV YAPACAK

ispanya

Ülkenin seçim yasaları gereği, eşitlik durumunda belediye başkanının kura ile belirlenmesi gerekmektedir. Bu nedenle, nüfusu 550 ile 2,000 arasında değişen bu 5 yerleşim yerinde belediye başkanının belirlenmesi için yazı tura atışı yöntemine başvuruldu.

Halkın önünde gerçekleştirilen yazı tura atışmasında kazananlar, önümüzdeki seçimlere kadar 4 yıl boyunca görev yapacaklar.

Yerel seçimlerde muhalefet partilerinin sağ partilerin büyük başarı elde etmesi sonucu, Başbakan Pedro Sanchez, genel seçimlerin normalde yıl sonunda yapılması gereken tarihi öne çekerek, İspanyolların 23 Temmuz'da sandık başına gideceklerini duyurmuştu.

Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN