Bir ülke daha dört gün çalışma kararı aldı! İş verimi ve çalışanların mutluluğu arttı, Türkiye'de de olur mu?

Bir ülke daha dört gün çalışma kararı aldı! İş verimi ve çalışanların mutluluğu arttı, Türkiye'de de olur mu?

Pandemi döneminde bazı Avrupa ülkelerinde başlayan dört günlük çalışma süresi, pandeminin ardından kalıcı hale geldi. Yapılan araştırmalarda, dört günlük çalışma periyodunda iş verimi artarken çalışanların mutluluk oranları da yükseldi. Son olarak bir ülke daha dört gün mesai, üç gün tatil uygulamasına geçti. İşte detaylar...

Avrupa'da birçok ülke haftada dört gün çalışma kararı almıştı. O ülkeler arasına Polonya da katıldı.

HAFTALIK ÇALIŞMA SAATİ 40'TAN 32'YE İNDİRİLDİ

Çalışma, Sosyal Güvenlik ve Dayanışma Bakanı Ana Mendes Godinho, 5 Haziran 2023 günü itibarıyla yürürlüğe giren kararname gereği, işverenlere ve gönüllü olarak katılmak isteyen işçilere yönelik olarak, maaşları etkilemeden haftalık çalışmanın dört güne indirilmesi uygulamasının başlandığını kaydetti.

Bakanlıktan verilen bilgilerde, haftalık çalışma saatlerinin 40'tan 32'ye indirilmesini içeren haftada dört gün çalışma pilot uygulamasına 100 kadar şirketin katıldığı, toplamda 350 bin euro tutacak bu programla ilgili bütçenin İstihdam ve Mesleki Eğitim Enstitüsü tarafından karşılanacağı bildirildi.

AVRUPA ÜLKELERİ DÖRT GÜN ÇALIŞMA HAYATINA GEÇİYOR

Pilot programa katılan şirketler, haftada dört gün çalışma uygulamasının öncesinde, sırasında ve sonrasında şirket ve personel ile ilgili verimlilik, ara maliyetler, çalışanların refahı gibi konulardaki bilgilerini bakanlık ile paylaşarak bir rapor hazırlayacak.

Dört gün çalışma uygulaması başlatılan ülkeler ise şöyle: İspanya, Belçika, İzlanda, Birleşik Krallık, Hollanda, İsveç, Almanya, Finlandiya.

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN