BM: Taliban kadın özgürlüğü ve istihdamını kısıtlamaya devam ediyor

BM: Taliban kadın özgürlüğü ve istihdamını kısıtlamaya devam ediyor

BM'nin yayınladığı "Afganistan'da İnsan Hakları Durumu" başlıklı raporda, 15 Ağustos 2021 tarihinde yönetimi devralan Taliban'ın kadın haklarını kısıtlayan kararlar almaya devam ettiğine dikkat çekildi. Raporda, “Afganistan'daki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu (UNAMA), fiili makamların kadınların özgürlüğünü ve istihdama katılımını sınırlama kararlarını kaydetmiştir” ifadeleri kullanıldı.

Birleşmiş Milletler Afganistan Misyonu (UNAMA) tarafından yayımlanan, ‘Afganistan'da İnsan Hakları Durumu’ başlıklı raporda, Taliban’ın kadınların haklarını kısıtlayan kararlar almaya devam ettiği aktarıldı.
UNAMA’nın yayımladığı raporda, 15 Ağustos 2021'de ülkenin yönetimini ele geçiren Taliban’ın kadın haklarını kısıtlayan kararlar almayı sürdürdüğü vurgulandı. Mayıs-Haziran arasında alınan kararları kapsayan raporda, “Afganistan'daki Birleşmiş Milletler Yardım Misyonu (UNAMA), fiili makamların kadınların özgürlüğünü ve istihdama katılımını sınırlama kararlarını kaydetmiştir” denildi.

taliban-kadin-2.jpg

KADINLARIN ÖZGÜRLÜĞÜ VE İSTİHDAMINI KISITLIYOR

Raporda, kadın haklarını kısıtlayan uygulamalar şöyle sıralandı:

“3 Mayıs 2023 tarihinde, Sağlık Bakanlığı, tıpta uzmanlık eğitimine devam edebilmek için sadece erkek tıp öğrencilerinin 'Ek Sınav'a girmesine izin verileceğini duyurdu.
3 Haziran'da, İstihbarat Genel Müdürlüğü (Taliban, bu birimi 26 Ekim’de kurdu) görevlileri işe giden bir ebeyi durdurarak beş saat boyunca gözaltında tutmuş ve bir uluslararası si̇vi̇l toplum kuruluşu ile yaptığı çalışmalar hakkında sorgulamıştır. Çalışmaya devam etmesi halinde kendisini ölümle tehdit etmişler. Ebe iki gün sonra istifa etti.
19 Haziran'da Fazilet Yayma ve Ahlaksızlığı Önleme Bakanlığı yetkilileri bir kadını sopayla dövdü ve halka açık bir parktan ayrılmasını emretti.
Birleşmiş Milletler bünyesinde çalışan Afgan kadınlara yönelik ciddi kısıtlamalar misyonun çalışmalarını etkilemeye devam etmektedir.”

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (1)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
1 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN