Çin, Hollanda'da muhaliflere gözdağı için 'karakollar' kurmuş

Çin, Hollanda'da muhaliflere gözdağı için 'karakollar' kurmuş

Hollanda hükümeti, Çin güvenlik birimlerinin 2018'den bu yana ülkede yasa dışı ve gizli en az iki üs kurduğu ve bunları denizaşırı muhalifleri takip etmek ve baskı altında tutmak için kullandığı yönündeki haberleri soruşturduğunu duyurdu. Hollanda RTL televizyonu Çin polisinin 'yurt dışı hizmet bürosu' adıyla Hollanda’da karakol faaliyeti yürüttüğü belirtti.

Hollanda hükümeti, Çin güvenlik birimlerinin 2018'den bu yana ülkede yasa dışı ve gizli en az iki üs kurduğu ve bunları denizaşırı muhalifleri takip etmek ve baskı altında tutmak için kullandığı yönündeki haberleri soruşturduğunu duyurdu.

Hollanda RTL televizyonunun araştırmacı gazetecilik platformu Follow the Money (FTM-Parayı Takip Et) ile yaptığı ortak çalışmada, Çin polisinin 'yurt dışı hizmet bürosu' adıyla Hollanda’da karakol faaliyeti yürüttüğü belirtildi. Euronews'in aktardığı haberde, Amsterdam yönetiminin söz konusu polis merkezlerinden ve faaliyetlerinden haberdar edilmediği aktarıldı.

İLK MERKEZ 2018'DE KURULDU

İlk merkezin 2018’de Amsterdam’da diğerinin de Rotterdam'da açıldığı ve Çin polisinin muhaliflere gözdağı vermek için buraları üs olarak kullandığı kaydedildi. Görünüşte Çin vatandaşlarının ehliyet yenileme ve medeni durum değişikliği gibi idari bir amaca hizmet ettiği ancak perde arkasında Hollanda'da yaşayan ve Pekin'i eleştiren Çinlilerle temas kurulduğu, izlendiği ve tehdit etmek için de kullanıldığı vurgulandı.

Pekin hükümetini eleştiren ve Hollanda’ya iltica eden Wang Jingyu'nun merkezdekiler tarafından tehdit edildiği aktarılan haberde, Çin polisinin sosyal medyadan Çin hükümetine yaptığı eleştiriler sebebiyle 3 yıl boyunca Wang'ın peşini bırakmadığına dikkat çekildi.

MUHALİFLER ÇİN'DEKİ AİLELERiYLE TEHDİT EDİLDİ

Rotterdam’daki merkezden Wang'ı arayan kişinin kendisine “Çin’e dönüp problemlerini halletmesi ve Çin’deki ebeveynlerini düşünmesi” yönünde telkinlerde bulunduğu aktarıldı. Durumu 6 kez Hollanda polisine bildiren Wang'ın kendisini Hollanda’da dahi güvende hissetmediği vurgulandı.

HOLLANDA İDDİALARI ARAŞTIRACAK

Haberde, Hollanda Dışişlerinden bir sözcünün ifadelerine dayandırılarak, söz konusu Çin polis merkezlerinin 'hukuksuz' olduğu ve iddiaların araştırılıp gereğinin yapılacağı belirtildi. Bakanlığın söz konusu merkezlerin yasa dışı olduğunu belirttiği açıklamada "Burada tam olarak ne yaptıklarını araştırıyoruz ve daha sonra uygun önlemleri alacağız" ifadesine yer verildi.

Haberde, Leiden Üniversitesinde istihbarat alanında araştırmalar yapan Willemijn Aerdts’in diğer devletlerin Hollanda’da sadece devletin izniyle faaliyet yürütebileceği şeklindeki değerlendirmesine yer verildi. Aerdts’in “Çin polisinin Hollanda’da kolluk faaliyetleri yürütmesi ve istihbarat toplaması istenilmeyen bir müdahale teşkil ediyor” şeklindeki ifadeleri aktarıldı.

PEKİN'İN 25 ÜLKEDE 51 MERKEZ AÇTIĞI BELİRTİLİYOR

Bu merkezler ilk olarak İspanyol insan hakları örgütü Safeguard Defenders tarafından eylül ayında yayınlanan bir raporla gün yüzüne çıkmış ve Fuzhou ve Qingtian polis teşkilatlarının 21 ülkedeki 25 şehirde 54 'denizaşırı hizmet merkezi' açtığı iddia edilmişti.

Rapora göre bunların dokuzu İspanya'da, dördü İtalya'da, üçü Fransa'da, ikisi Hollanda'da ve ikisi de Londra ve Glasgow şehirleri olmak üzere İngiltere'de bulunuyor. Merkezlerin amaçlarından birinin muhalifleri Çin'e geri dönmeye 'ikna etmek' olduğu dile getirilmişti.

ÇİNLİ TECRÜBELİ POLİSLER TARAFINDAN KURULUYOR

Çin’in yurt dışında en az 46 polis merkezinin olduğu belirtilen haberde, bunların Çin’den gelen tecrübeli ve kariyer sahibi polisler tarafından açıldığı dile getirildi. Çin’in Lishui bölgesinden bir polisin 2018’de Amsterdam’da, Fuzhou bölgesinden eski bir askerin ise bu yılın başında Rotterdam’da "Çin polis merkezi" kurduğu belirtildi. Haberde, Çin Fuzhou polisine bağlı olarak 21 ülkede en az 30 yurt dışı polis merkezinin aktif olarak çalıştığı kaydedildi.

PEKİN'DEN 'MERKEZLERDEN HABERİMİZ YOK' SAVUNMASI

İddiaları Hollanda’nın Çin Büyükelçiliğine e-postayla soran RTL’in “Merkezin varlığından haberimiz yok” cevabını aldığı, Lishui polisinin ise aynı soruya merkezlerin sadece “Yurt dışı faaliyetleri bürosu” olarak hizmet verdiği şeklinde yanıt verdiği aktarıldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN