Devletten gençlere sosyalleşmeleri için harçlık! Asosyal gençler evden dışarı çıksın diye bakın ne kadar para verecekler...

Devletten gençlere sosyalleşmeleri için harçlık! Asosyal gençler evden dışarı çıksın diye bakın ne kadar para verecekler...

Güney Kore hükümeti kendini toplumdan izole eden gençleri hayata katmak için maddi destek kararı aldı. Cinsiyet Eşitliği ve Aile Bakanlığı tarafından alınan kararla gençlere aylık 490 dolar harçlık verilecek. Peki gençler neden asosyalleşiyor? Gençleri pençesine düşüren hikikomori nedir?

Uzakdoğu ülkelerinin halklarında uzun yıllardır sorun haline gelen yalnızlık ve kendini eve kapatma eğilimi Güney Kore'de de yoğun olarak yaşanıyor. Özellikle gençlerin kendini sosyal hayattan çekmesi ve eve kapanması hem toplum ruh sağlığıyla ilgili hem de ülke ekonomisiyle ilgili sorun yaratmaya başlıyor.

Bu eğilimin bir de adı var. Hikikomori. Japonca kökenli "hikikomori" tabiri, "kendini geri çekme" anlamına geliyor.

Bu eğilimin artmasının ileriki zamanlarda daha büyük sorunlara da yol açmasından korkuluyor. Güney Kore de %7,2 ile nispeten yüksek bir genç işsizlik oranına sahip ve üretkenliği tehdit eden bir diğer unsur ise hızla düşen doğum oranı.

Güney Kore'de gençlerin asosyalleşmesi ve hayattan kopması son yıllarda daha yaygın bir sorun haline geldi.

Özellikle de Kovid-19 pandemisinden sonra daha da artan bu soruna devlet müdahalesi geldi.

guney-kore-genclik.jpg

EVDEN DIŞARI ADIM ATSINLAR DİYE HARÇLIK


Güney Kore Cinsiyet Eşitliği ve Aile Bakanlığı, ülke genelinde eve kapanma eğiliminin artması üzerine bir karar aldı. Bakanlık, gençlerin sosyalleşmesi için aylık 490 dolarlık harçlık uygulamasını hayata geçirecek.
Guardian'da yer alan habere göre, gençlerin evlerinden çıkmalarını teşvik edecek 490 dolarlık (650 bin won) ödeme kararıyla aynı zamanda eğitim, iş ve sağlık desteği de sunulacak. Program kültürel etkinliklerin de gençler arasında benimsenmesini ve rağbetin artmasını hedefliyor.

Güney Kore hükümeti bu yolla gençlerin okula, üniversiteye veya işe gitmek için evden çıkmalarını teşvik etmek istiyor.

Kasım ayında daha geniş önlemleriyle açıklanacak program, hikikomori yapan -yani kendini sosyal hayattan geri çeken- 9 ila 24 yaşları arasındaki çocuk ve gençlerin desteklenmesini içeriyor.

hikikomori-eve-kapanma3.jpg

NEDEN İNZİVAYA ÇEKİLİYORLAR?

Gençlerin asosyalleşmesine yönelik bir hükümet araştırması özellikle dezavantajlı bölgelerde yaşayan gençlerin yüzde 40'ının ergenlik dönemlerinde inzivaya çekildiklerini ortaya koydu.

Araştırma aile ilişkilerindeki olumsuzluklarla başa çıkmanın bir yolu olarak inzivaya çekilmeyi kullanan gençlere mercek tutan vaka incelemelerini içeriyor.

Depresyonunu aile içi şiddetin sonucu olarak tanımlayan bir genç “15 yaşımdayken aile içi şiddet beni o kadar bunalttı ki inzivaya çekilmeye başladım. Çoğu zaman uyuyan ya da acıktığında yemek yemekten ve uyumaktan başka çaresi olmayan uyuşuk bir insan oldum.” diyor.

Bir diğeri, ailesi iflas ettiğinde para harcamadan sosyalleşemediğini ve bu yüzden inzivaya çekildiğini söylüyor.

hikikomori-eve-kapanma2.jpg

Hükümetten yapılan açıklamada, hayata geçirilecek olan önlem paketinin asosyalleşmiş olan gençlerin günlük yaşamlarını geri kazanmalarını ve topluma yeniden entegre olmalarını sağlamak için git gide güçlendirilecek bir adım olacağı belirtiliyor.

Hükümetin diğer destek planları arasında, “gençlerin utanabilecekleri” fiziksel özellikleri veya yara izlerinin düzeltilmesi için ödeme yapılması da var. Ayrıca okul ve spor salonu malzemelerine yardım edilmesi de destek projeleri içinde yer alıyor.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN