Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Yunan basınında: Tam normalleşme 7 Aralık'ta Selanik'te

Erdoğan-Miçotakis görüşmesi Yunan basınında: Tam normalleşme 7 Aralık'ta Selanik'te

BM Genel Kurulu kapsamında Cumhurbaşkanı Erdoğan, Yunanistan Başbakanı Miçotakis'le bir araya geldi. Olumlu iklimi muhafaza etme kararlılığının teyit edildiği görüşme Yunan basınında da ilgi görürken, Kathimerini gazetesi görüşme için 'Ege'de sakin sularda diyalog yol haritası' başlığını kullandı. Haberde 7 Aralık'ta Selanik'te iki ülke arasında YDİK toplantısının düzenlenecek olmasına ilişkin "Yunan tarafının değerlendirmesine göre, bu gelişme ilişkilerin tam normalleşmesi adımıdır" denildi.

Birleşmiş Milletler (BM) 78. Genel Kurulu kapsamında New York'ta temaslarda bulunan Cımhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan ,İsrail Başbakanı Benyamin Netanyahu'dan sonra ilişkilerin gergin olduğu bir diğer ülke olan Yunanistan Başbakanı Kiryos Miçotakis ile de görüştü. Cumhurbaşkanlığı İletişim Başkanlığı, Erdoğan'ın, Miçotakis'i kabulünde, iki liderin Türkiye ile Yunanistan arasındaki ilişkilerde mevcut olumlu iklimi ve bunu muhafaza etme kararlılıklarını teyit ettikleri bildirildi.

İki liderin ayrıca bölgesel ve uluslararası meseleler hakkında görüş alışverişinde bulunduğunun belirtildiği açıklamada, şu ifadelere yer verildi:

"Göç konusunun her iki ülke için ortak bir sınama olduğu bilinciyle bu meselenin ele alınması için birlikte çalışma konusunda da anlaşma sağladılar. Dışişleri Bakanları, üzerinde mutabık kalınan yol haritasının ileriye götürülmesi amacıyla çalışma ve eş güdümü sürdürmekle görevlendirildiler."

İKİ DEVLETLİ ÇÖZÜMÜ KABUL ETMEYİZ

Miçotakis de katıldığı bir davette kritik görüşmeyle ilgili ülkesinin basınına konuştu. Miçotakis ""Ben Kıbrıs sorununa bir çözüm bulmak istediğimi kesin bir şekilde söyledim. Yunanistan, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi’nin aldığı kararların dışında iki devletli bir çözüm politikası fikrini ve tartışmasını basitçe kabul etmeyecektir. Bunu bugün Cumhurbaşkanı Erdoğan ile yaptığım görüşmede söyleme fırsatı buldum" dedi.

Erdoğan ve KKTC lideri Ersin Tatar, iki devletli bir formül üzerinde bastırırken, daha önce Yunanistan bu planı kabul etmediklerini duyurmuştu. Öte yandan Kıbrıslı Rum lider Nikos Hristodulidis adada müzakerelerin yeniden başlatılabilmesi amacıyla özel elçi atanması için BM'ye çağrıda bulundu.

EGE'DE SAKİN SULARDA DİYALOG

Görüşme Yunan basınında da büyük ilgi gördü. Görüşmes, Yunan basınına, ikili ilişkilerde olumlu iklimin korunması vurgusuyla yansıdı. Ta Nea gazetesi "Olumlu iklimin korunması için güçlü istek" başlıklı haberinde, iki ülke arasındaki yakınlaşmanın adım adım ilerleyeceğini vurguladı. Kathimerini gazetesi ise Erdoğan-Miçotakis görüşmesini "Ege'de sakin sularda diyalog yol haritası" başlığıyla manşetine taşıdı.

Haberde "Miçotakis, Türkiye Cumhurbaşkanı Erdoğan ile görüşmesinde, son aylarda hakim olan düşük tansiyonlu iklimin korunması için samimi niyetini ortaya koydu" ifadesi yer aldı. Görüşmenin olumlu bir atmosferde geçtiğine vurgu yapılan haberde, 7 Aralık'ta Selanik'te iki ülke arasında Yüksek Düzeyli İşbirliği Konseyi (YDİK) toplantısının düzenlenecek olmasına ilişkin şu ifadeler yer aldı: "Yunan tarafının değerlendirmesine göre, bu gelişme iki ülke ilişkilerinin tam olarak normalleşmesi yönünde bir adımdır."

TEK SORUN KIBRIS MESELESİ OLACAK

CNN Yunanistan'ın Türk-Yunan ilişkilerindeki iklimi değiştiren 7+1 unsur başlıklı yazıda "Her iki tarafın da kararlılığına rağmen yol uzun görünüyor" değerlendirmesi yapılarak, gündemdeki zor konuların ilerleyen aylarda ele alınacağına işaret edildi. İki ülke arasındaki iklimin olumlu yönde değişmesinin nedenleri arasında, Yunanistan, Türkiye ve Güney Kıbrıs Rum Yönetiminde (GKRY) yeni ve güçlü halk desteğine sahip hükümetlerin yer alması gösterildi. Yazıda, iki ülke ilişkilerinde kesin olan tek şeyin Kıbrıs meselesinin bir sorun olmaya devam ettiği yorumu yapıldı.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN