Guterres'ten BM Genel Kurulu'nda 'değişim' çağrısı: Ya reform ya kopuş!

Guterres'ten BM Genel Kurulu'nda 'değişim' çağrısı: Ya reform ya kopuş!

BM Genel Kurulu'nun açılış konuşmasını yapan BM Genel Sekreteri Antonio Guterres, uluslararası kurumlar ve BM reformuyla ilgili olarak "Reformun alternatifi statüko değildir. Reformun alternatifi daha fazla bölünmedir. Ya reform ya da kopuş. Çok kutuplu dünyanın güçlü ve etkili çok taraflı kurumlara ihtiyacı var" dedi.

Birleşmiş Milletler (BM) Genel Sekreteri Antonio Guterres, ABD'nin New York kentinde düzenlenen 78'inci BM Genel Kurulu'nun açılış konuşmasını yaptı. Guterres, uluslararası kurumlar ve BM reformuyla ilgili olarak, "Reformun alternatifi statüko değildir. Reformun alternatifi daha fazla bölünmedir. Ya reform ya da kopuş" ifadelerini kullandı.

Çok kutuplu bir dünyanın oluşmaya başladığına işaret eden Guterres, "Çok kutuplu dünyanın güçlü ve etkili çok taraflı kurumlara ihtiyacı var" ifadesini kullandı. Guterres, 'yönetimin zaman içinde takılı kaldığını' ve dünyanın dengesinin bozulduğunu belirterek, Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi (BMGK) ve Bretton Woods sisteminin bu durumun örneklerini teşkil ettiğini söyledi.

'DÜNYA DEĞİŞTİ, KURUMLAR AYNI KALDI'

Söz konusu kurumların 1945 yılının siyasi ve ekonomik gerçeklerini yansıttıklarını dile getiren Guterres, "Dünya değişti ancak kurumlarımız aynı kaldı" diye konuştu.

2-012.jpg

Guterres, dünyayı yansıtmayan kurumlarla sorunların çözülemeyeceğine işaret ederek, "Sorun çözmek yerine sorunun bir parçası haline geliyorlar. Bölünmeyi derinleştiriyorlar" dedi. "21'inci yüzyılın ekonomik ve siyasi gerçekleri uyarınca eşitlikçilik, dayanışma ve evrenselliğe dayalı, BM Şartı ve uluslararası hukuk prensiplerine bağlı olarak çok taraflı kurumlarımızı yenilemenin tam zamanı" diyen Guterres, "Bu, BM Güvenlik Konseyi'ni bugünün dünyasına uyumlu bir şekilde reform etmek anlamına geliyor" diye konuştu.

'REFORMUN ALTERNATİFİ STATÜKO DEĞİLDİR'

Küresel finans mimarisinin de yeniden tasarlanması gerektiğine işaret eden Guterres, bunun ayın zamanda gelişmekte olan ülkelere de hizmet etmesi gerektiğinin altını çizdi. Guterres, reformun bir 'güç' meselesi olduğunun farkında olduğunu ve 'hayallere kapılmadığını' söyledi. Üye ülkeler arasında çıkar ve gündem çatışması bulunduğunu belirten BM Genel Sekreteri, "Reformun alternatifi statüko değildir. Reformun alternatifi daha fazla bölünmedir. Ya reform ya da kopuş" mesajını verdi.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN