Lübnan'da Cumhurbaşkanı 8'inci oturumda da seçilemedi

Lübnan'da Cumhurbaşkanı 8'inci oturumda da seçilemedi

Lübnan meclisi Cumhurbaşkanı seçmek için düzenlenen 7'inci oturumda da yeterli çoğunluk sağlayamadığı için Cumhurbaşkanını seçemedi. Görev süresi dolan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın yerine yeni cumhurbaşkanının seçilmesi için düzenlenen toplantıya yeterli sayıda milletvekilleri katılmazken, 8'inci oturum ise 1 Aralık'ta yapılacak.

Lübnan’da 14. cumhurbaşkanını seçmek için Mecliste düzenlenen yedinci oturumda da hiçbir aday yeterli oyu alamadı.

Lübnan Meclisinde, 31 Ekim’de görev süresi dolan Cumhurbaşkanı Mişel Avn’ın yerine gelecek ismi seçmek için düzenlenen toplantıya 128 milletvekilinden 110’u katıldı.

HİÇ BİR ADAY YETERLİ ÇOĞUNLUĞU ALAMADI

Seçimde adaylardan Mişel Muavvad 42, İsam Halife 6, Ziyad Barud 2 oy alırken, 60 oy geçersiz sayıldı. Buna göre hiçbir aday cumhurbaşkanı seçilmek için gerekli 3'te 2'lik çoğunluğu sağlayamadı.

8'İNCİ OTURUM 1 ARALIK'TA YAPILACAK

Meclis Başkanı Nebih Berri, oturumdan sonra yaptığı açıklamada, yeni cumhurbaşkanı seçiminin 8. oturumunun 1 Aralık'ta gerçekleştirileceğini bildirdi.

Lübnan Meclisi, yeni cumhurbaşkanını seçmek için ilk oturumunu 29 Eylül’de yapmış, daha sonraki oturumlarda da adaylardan hiçbiri yeterli oyu alamamıştı. Eski Cumhurbaşkanı Avn da 31 Ekim 2016’da Mecliste düzenlenen 46’ncı oturumun sonunda seçilebilmişti.

Öne Çıkanlar
YORUMLAR
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN