Zelenskiy, ABD Kongresi'ne seslendi: Rusya'ya yeni yaptırım isteği

Zelenskiy, ABD Kongresi'ne seslendi: Rusya'ya yeni yaptırım isteği

Ukrayna Başkanı Zelenskiy, ABD Kongresi'ne seslendi. Zelenskiy, "Şu anda ülkemizin kaderi belirleniyor. Rusya sadece bizim şehirlerimize değil, değerlerimize karşı savaş ilan etti. Tanklarla, uçaklarla özgürlüğümüze saldırdı." dedi. "Rusya'ya kısıtlamalar gelmeli" diyen Zelenskiy, "Ruslar tek bir kuruş bile bulamamalı" ifadelerini kullandı.

Rusya-Ukrayna savaşının 21. gününde Ukrayna Başkanı Zelenskiy, ABD Kongresi'nde yaptığı konuşmasında 'hava sahasını kapatın çağrısını' yineledi. Zelenskiy, "Bunu yapamıyorsanız bize alternatif sunun" dedi. Zelenskiy, Rusya'ya yeni yaptırımların gelmesi isteğinde de bulundu.

Zelenskiy'nin açıklamalarından satır başları şu şekilde;

"ÜLKEMİZİN KADERİ BELİRLENİYOR"

"Amerikalılar, dostlarım. Hepinize gururla başkentimiz Kiev'den merhaba diyorum. Bu şehir Rus askerlerinin taarruzu altında. Pes etmiyoruz. Pes etmek aklımızın ucundan geçmedi. Sizi cesur Ukrayna halkı adına karşılıyorum. Rus saldırılarına karşı duruyoruz. Bu ülkenin en iyi evlatları hayatlarını feda etti. Şu anda ülkemizin en iyi insanları ve halkımızın kaderi belirleniyor. Ukrayna özgür olacak mı? Rusya sadece bizim şehirlerimize değil değerlerimize karşı savaş ilan etti. Tanklarla, uçaklarla özgürlüğümüze saldırdı. Mutluluk isteğimize, ulusal hayallerimize savaş ilan etti."

"RUSYA UKRAYNA SEMALARINI ÖLÜM YUVASINA ÇEVİRDİ"

"Biz de Ukrayna'da aynı değerlere sahibiz. Bunların hepsi sizin hayatının gündelik bir parçası. Şanlı tarihinizde bazı sayfalar var ki Ukraynalıların şu an ne yaşadığını anlayabilirsiniz. Pearl Harbor'u hatırlayın. 11 Eylül'ü hatırlayın. Korkunç bir saldırıydı. Bizim ülkemiz aynı şeyi her gün yaşıyor şu anda. Ukrayna şehirleri, tüm şehirler vuruluyor. Rusya, Ukrayna semalarını ölüm yuvasına çevirdi."

"UKRAYNA HAVA SAHASINI KAPATIN"

"Sayısız bomba atılar. İHA'ları SİHA'ları kullanıp bizi öldürüyorlar. Biz de bu teröre karşılık istiyoruz. Tüm dünya cevap vermeli. Ukrayna hava sahasını kapatın, insanları kurtarın. Bu çok mu şey? Nasıl savunma sistemlerine ihtiyacımız olduğu ortada. Bu uçaklar var mevcut, elinizde. Ama Ukrayna semalarında uçmuyorlar, halkımızı korumuyorlar. Benim hayalim, ihtiyacım var. Gökyüzünü korumak zorundayım."

RUSYA'YA DAHA FAZLA YAPTIRIM İSTEĞİ

"Ukrayna size minnettar. ABD'nin verdiği muazzam desteğe minnettar. Silah, mühimmat verdiniz, finansal destek verdiniz, eğittiniz. Biden'a da minnettarım, şahsen müdahil oldu olaya. Ukrayna'ya yönelik suç işleyen herkese savaş suçlusu dediniz. Ülkemizin bu en karanlık saatinde daha fazlasını yapmanız için çağrı yapıyorum. Yeni yaptırım paketleri gelmeli sürekli. Kısıtlamalar getirilmeli"

"RUSLAR TEK BİR KURUŞ BİLE BULAMAMALI"

"Lütfen liderlik yapın. Bölgenizde şirketler varsa, Rus ordusuna finansman sağlıyorlarsa onlara baskı kurun. Ruslar tek bir kuruş bile bulamamalı. Bizim ülkemiz yok ediliyor. Barış, gelirden daha önemlidir. Zaten savaş karşıtı koalisyonun üyesiyiz. İlkesel olarak karşı çıktılar. Daha fazlasını yapmalıyız. Yeni araçlara ihtiyacımız var. 24 saat içinde bitmeli, kötülük cezalandırılmalı bir an önce"

"YENİ İTTİFAKLARA İHTİYACIMIZ VAR"

"Yeni ittifaklara ihtiyacımız var. Yeni bir örgüt. U24 sorumlu üyelerden oluşan bir örgüt önerdik. Silah olur, yaptırım, insani yardım, finansman yardımı olur. Eğer böyle bir ittifak olsaydı bugün o zaman binlerce hayat yitmezdi. Birçok ülkede barışa ihtiyacı olan herkes, acı çeken herkes bundan faydalanırdı. Bir video izlemenizi isteyeceğim. Rus askerlerinin ne yaptığını gösteriyor bizim toprağımızda. Tüm saldırganları yok etmeliyiz başka ülkeyi boyunduruk altına almaya çalışan."

İlgili Haberler
Öne Çıkanlar
YORUMLAR (5)
YORUM YAZ
UYARI: Hakaret, küfür, rencide edici cümleler veya imalar, inançlara saldırı içeren, imla kuralları ile yazılmamış, Türkçe karakter kullanılmayan ve büyük harflerle yazılmış yorumlar onaylanmamaktadır. (!) işaretine tıklayarak yorumla ilgili şikayetinizi editöre bildirebilirsiniz.
5 Yorum
Diğer Haberler
Son Dakika Haberleri
KARAR.COM’DAN